ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

MALARIA
سلامت

اولین برنامه تزریق واکسن مالاریا برای کودکان در جهان، در کامرون آغاز شد

هدف این برنامه واکسینه‌کردن حدود 250‌ هزار کودک در سال جاری و سال آینده میلادی است.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۳ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۲:۳۰

«کامرون» اولین کشوری است که برنامه تزریق واکسن جدید مالاریا به کودکان را آغاز کرده است. هدف این برنامه واکسینه‌کردن حدود 250‌ هزار کودک در سال جاری و سال آینده میلادی است.

این کارزار جدید به ریشه‌کن کردن مالاریا در آفریقا کمک می‌کند. واکسیناسیون کودکان با واکسن جدید و مؤثر ضدمالاریا از دوم بهمن‌ماه در کشور کامرون آغاز شده است. شرکت داروسازی بریتانیایی GSK این واکسن را توسعه داده و پیش‌ازاین روی کودکانی در غنا، کنیا و مالاوی نیز آزمایش شده است.

برنامه واکسیناسیون مالاریا کودکان در کامرون آغاز شد

مالاریا یک بیماری انگلی است که به‌شکل عفونت شدید به‌ همراه تب و لرز در کنار کم‌خونی ظاهر می‌شود. این بیماری هر سال باعث مرگ‌ومیر حدود 600 هزار نفر در جهان می‌شود. حالا کامرون می‌خواهد با برنامه جدید واکسیناسیون میزان مرگ‌ومیر در اثر ابتلا به این بیماری را به حداقل رسانده و حتی آن را ریشه‌کن کند.

واکسن جدید تولیدشده توسط شرکت داروسازی بریتانیایی GSK، آرتی‌اس (RTS) نام دارد. این واکسن هم‌زمان با واکسن دیگری با نام R21 عرضه می‌شود. واکسن R21 توسط دانشگاه آکسفورد ساخته شده است. گفتنی است هر دو واکسن مؤثر هستند و کارایی دارند.

هر دو واکسن باید در چند دوز تزریق شوند. این واکسن‌ها تأییدیه سازمان بهداشت جهانی را نیز برای تزریق به نوزادان از 5 ماهگی دریافت کرده‌اند. در تست‌های بالینی هر دو واکسن میزان ابتلا به مالاریا را تا حدود سه‌چهارم کاهش داده‌اند. درنتیجه می‌توان امیدوار بود که تزریق واکسن‌ها بتواند مؤثر باشد. هر سال حدود نیم میلیون کودک در آفریقا به‌دلیل ابتلا به مالاریا جان خود را از دست می‌دهند. درنتیجه واکسیناسیون گسترده می‌تواند از مرگ‌ومیر آن‌ها جلوگیری کند.

باید دید کامرون به‌عنوان پیشتاز در واکسیناسیون مالاریا به کودکان به چه نتایجی دست پیدا خواهد کرد و آیا سایر کشورها هم مسیر مشابهی را طی می‌کنند یا خیر.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Mohammad Sadegh Manafi
    Mohammad Sadegh Manafi | ۳ بهمن ۱۴۰۲

    بیچاره ها! فردا می بینی نازا میشن :(

مطالب پیشنهادی