ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کشف مگس در روده انسان
سلامت

پزشکان شوکه شدند؛ کشف مگس زنده و سالم در روده یک بیمار در حین کولونوسکوپی!

پزشکان دقیقاً نمی‌دانند که این مگس چگونه به روده این بیمار راه پیدا کرده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱ آذر ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰

پزشکان در اعماق روده مردی در ایالت میزوری آمریکا، مگس زنده‌ای را درحال وزوزکردن پیدا کردند. این بیمار 63 ساله برای غربالگری معمول سرطان روده بزرگ به بیمارستان مراجعه کرده بود و دوربینی که در حین کولونوسکوپی داخل روده او قرار داده شد، این مگس را به تصویر کشید!

براساس گزارش دیلی‌میل، پزشکان هنوز به‌طور دقیق نمی‌دانند که مگس چگونه به روده این بیمار راه پیدا کرده است، اما این اتفاق می‌تواند به کاهوی آلوده‌ای که روز قبل خورده است، مربوط باشد. بیمار پس از این کشف عجیب مورد پرسش قرار گرفت اما خود او نیز نمی‌داند که حشره چگونه وارد بدنش شده و هیچ علامتی احساس نکرده است.

محل کشف مگس در بدن بیمار

او به پزشکان گفت که یک روز قبل از انجام کولونوسکوپی، همان‌طور که برای پاکسازی مجرای روده نیاز است، مایعات شفاف مصرف کرده است. بااین‌حال، او در عصر قبل از روزه 24 ساعته خود، پیتزا و کاهو خورده است، اما به یاد نمی‌آورد که مگسی در غذایش وجود داشته باشد.

در برخی موارد خاص، مگس‌ها در میوه‌ها و سبزیجات تخم‌گذاری می‌کنند و البته پس از جان سالم به‌در بردن تخم‌ها از اسید معده، مگس‌های جدید در روده از تخم‌ها بیرون می‌آیند. بااین‌حال، پزشکان در مطالعه خود که توسط مجله آمریکایی گوارش منتشر شده است، از این مورد به‌عنوان یک یافته بسیار نادر در کولونوسکوپی یاد کرده‌اند.

مگس‌ها و لارو آن‌ها می‌توانند روده انسان را در شرایطی که از نظر پزشکی «میازیس روده» نامیده می‌شود، آلوده کنند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که فرد غذای حاوی تخم مگس مصرف کند. در موارد نادر، این تخم‌ها از اسید موجود در معده جان سالم به‌در می‌برند و سپس حشره در روده به یک مگس بالغ تبدیل می‌شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) می‌گوید که برخی از بیماران هیچ علامتی را گزارش نمی‌کنند، اما برخی دیگر به درد شکمی، استفراغ و اسهال دچار می‌شوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • Eusasgod
  Eusasgod | ۱ آذر ۱۴۰۲

  من قبلا آزمایشی انجام دادم که پشه در چه شرایطی زنده میمونه دیدم پشه نسبت به مورچه قابلیت بقای بهتری داره و مثل سوسک هست و حتی زیر آب و تحت تاثیر مواد شیمیایی هم زنده موند
  در این خصوص به نظر من تخم پشه یه روزه تبدیل به پشه بالغ نمیشه این پشه زنده خورده شده و لابه لای برگ های کاهو و زنده مونده.

  • Artemis
   Artemis | ۲ آذر ۱۴۰۲

   این پشه نبوده و مگس بوده

مطالب پیشنهادی