ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ارتباط مصرف گوشت قرمز و دیابت
سلامت

حتی مقدار اندکی گوشت قرمز می‌تواند ریسک ابتلا به دیابت را افزایش دهد

مدت‌ها می‌دانستیم که مصرف زیاد گوشت قرمز مضر است، اما حالا پژوهشی جدید نشان می‌دهد که مقادیر کم آن هم ضررهایی برای بدن دارد.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۲۵ آبان ۱۴۰۲ | ۲۱:۰۰

از کاهش مصرف گوشت قرمز خود راضی هستید؟ مطالعه‌ای جدید می‌گوید شاید این هم کافی نباشد. این مطالعه نشان می‌دهد دوستداران گوشت حتی با مصرف دو وعده گوشت قرمز در هفته می‌توانند ریسک دیابت نوع ۲ را در خود افزایش دهند. و مردم آمریکا، استرالیا، آرژانتین، مغولستان و صربستان به‌طور میانگین هر سال بیش از ۱۰۰ کیلوگرم گوشت مصرف می‌کنند.

با این که به‌خوبی می‌دانیم مصرف مقادیر زیاد گوشت قرمز مضر است، این پژوهش جدید، منتشرشده در The American Journal of Clinical Nutrition رابطه‌ای نزدیک‌تر را نسبت به چیزی که پیش‌تر تصور می‌کردیم میان مصرف گوشت قرمز فراوری‌شده یا فراوری‌نشده و ابتلا به دیابت نوع ۲ نشان می‌دهد.

شیائو گو (Xiao Gu)، نویسنده اصلی مقاله و پژوهشگر فوق‌دکتری دانشکده سلامت عمومی هاروارد، می‌گوید: «ما یک افزایش اندک، اما از لحاظ آماری مهم، در ریسک حتی با مصرف دو وعده گوشت قرمز در هفته یافتیم و این ریسک با مصرف بیشتر افزایش می‌یافت.»

همچنین این مطالعه نشان می‌دهد که جایگزین کردن گوشت قرمز با منابع پروتئین گیاهی می‌تواند احتمال توسعه دیابت نوع ۲ در فرد را کاهش دهد.

کیرسون پتروزی (Kearson Petruzzi)، متخصص تغذیه در کلینیک کلیولند، می‌گوید گوشت قرمز «عموماً وقتی قرمز است خام است و معمولاً از حیوانی با چهارپا می‌آید.» نسخه فراوری‌شده آن گوشتی است که تغییر پیدا کرده تا تاریخ مصرفش افزایش یابد یا مزه بهتری داشته باشد؛ مثلاً وقتی تخمیر یا دودی می‌شود. در نتیجه، نتایج این مطالعه را نباید به گوشت‌های سفید نسبت داد؛ مانند گوشت مرغ، بوقلمون و ماهی.

کریستوفر گاردنر (Christopher Gardner)، رئیس کمیته تغذیه انجمن قلب آمریکا و استاد دانشگاه استنفورد، می‌گوید: «پژوهش‌های سازگار انجمن قلب آمریکا، انجمن سرطان آمریکا و دیگران آسیب‌های سلامت ناشی از مصرف گوشت را نشان می‌دهند.»

ارتباط گوشت قرمز و دیابت
گوشت قرمز یک منبع غنی پروتئین، ویتامین‌ها و مواد ریزمغذی مانند آهن و روی است. اما متخصصان اتفاق‌نظر دارند که تمام این‌ها را می‌توان از منابع دیگر نیز کسب کرد.
BRIAN FINKE C/O EVERYBODY SOMEBODY INC, NAT GEO IMAGE COLLECTION

گوشت قرمز فقط ریسک دیابت نوع ۲ را افزایش نمی‌دهد. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مقادیر فراوان ریسک توسعه بیماری‌های قلبی، بیماری‌های کبد، چاقی و سرطان را افزایش می‌دهد.

در حقیقت، سازمان جهانی بهداشت (WHO) گوشت فراوری‌شده را در گروه ۱ مواد سرطان‌زا دسته‌بندی می‌کند. این یعنی گوشت قرمز مانند مواد دیگر گروه ۱ می‌تواند سرطان ایجاد کند؛ مانند قرارگیری در معرض تابش فرابنفش و سیگار کشیدن.

گوشت قرمز فراوری‌نشده در گروه دوم مواد سرطان‌زا قرار دارد. یعنی این ماده احتمالاً سرطان ایجاد می‌کند؛ مانند ترشی سبزیجات و آسپارتام موجود در بسیاری از نوشابه‌های رژیمی.

به این ریسک‌های فردی عواقب محیط‌زیستی تولید انبوه گوشت را نیز اضافه کنید.

والتر ویلت (Walter Willett)، استاد اپیدمیولوژی و تغذیه هاروارد و یکی از نویسندگان مقاله، می‌گوید «یافته‌های ما به این معنی نیست که هیچ‌گاه نباید گوشت قرمز خورد. اما باید پراکنده‌تر از رژیم غذایی نوعی یک فرد آمریکایی آن را مصرف کرد.»

کشف پیوند گوشت قرمز و دیابت

برای فهم ارتباط گوشت قرمز با دیابت، پژوهشگران داده‌های ۲۱۶٬۶۹۵ شرکت‌کننده زن و مرد را تحلیل کردند. هرکدام از این افراد جزییات عادت‌های غذایی خود را در بیش از ۳۰ سال فراهم کرده بودند. حدود ۲۲٬۰۰۰ نفر از شرکت‌کنندگان در این مدت به دیابت نوع ۲ مبتلا شده بودند. این به پژوهشگران کمک کرد تا نقش گوشت قرمز را تعیین کنند.

تیم پژوهشی دریافت که شرکت‌کنندگانی که گوشت قرمز زیادی مصرف می‌کردند، ۶۲ درصد شانس ابتلا به دیابت ۲ بیشتری داشتند، نسبت به آن‌هایی که کمترین مقدار گوشت قرمز را می‌خوردند.

به‌علاوه، هروعده اضافی گوشت قرمز فراوری‌شده در روز با جهشی ۴۶ درصدی در ریسک توسعه دیابت ۲ برابر بود. در حالی که مصرف روزانه یک وعده گوشت قرمز ریسک را ۲۴ درصد افزایش می‌داد.

همزمان با این یافته‌ها، دانشمندان سعی دارند بفهمند کدام عوامل می‌توانند در افزایش سریع نرخ دیابت نوع ۲ در سراسر جهان تأثیرگذار باشند. در حال حاضر، بیش از ۵۲۹ میلیون نفر در دنیا با این بیماری قابل پیشگیری زندگی می‌کنند و انتظار می‌رود که این عدد تا سال ۲۰۵۰ بیش از دو برابر شود و به ۱٫۳ میلیارد نفر برسد.

گوشت قرمز و دیابت
متخصصان تغذیه در توصیه‌های خود برای میزان مصرف گوشت قرمز اتفاق‌نظر ندارند. این می‌تواند باعث گمراهی مردم، و در مواردی، نادیده‌گرفتن مضرات این ماده غذایی شود.
karandaev/Getty images

مسئله‌ای با بحث‌های فراوان

ارتباط مصرف گوشت قرمز با دیابت نوع ۲ در مطالعات قبلی مشخص شده بود. اما پژوهش تازه ارتباطی قوی‌تر نسبت به تصورات پیشین را نشان می‌دهد و پرسش‌های مطرح‌شده پس از مطالعات قبلی را پاسخ می‌دهد.

گو می‌گوید: «برای مثال، ما نشان دادیم که تفاوت‌ها و محدودیت‌های روش‌شناختی احتمالاً نقش بزرگی در یافته‌های پژوهش‌های قبلی در دنیا داشتند.»

این مهم است، زیرا پژوهش‌های ناقص یا ناکامل گذشته گاهی اوقات باعث شکاکیت مردم نسبت به خطرات مصرف گوشت قرمز شده‌اند ــ عقاید متضاد متخصصان نیز به حل این مشکل کمکی نکرده است.

برای مثال، در سال ۲۰۱۹، تعدادی از دانشمندان مقاله‌ای منتشر کردند که نشان می‌داد ریسک‌های مرتبط با مصرف گوشت قرمز احتمالاً کمتر از چیزی هستند که گفته می‌شود. پژوهش آن‌ها نقدهایی شدید از پژوهشگران سلامت عمومی دریافت کرد که نشان می‌دادند روش تحقیق آن‌ها ایراد داشت. شک‌ها به این پژوهش وقتی بیشتر شد که واشینگتن پست آشکار کرد برخی از نویسندگان این مقاله بودجه کار خود را از صنعت گوشت گرفته بودند.

گو می‌گوید: «صداهای متناقضی در اخبار و اینترنت درباره این وجود دارد که باید مصرف گوشت قرمز را کم کنیم یا نه.» او می‌گوید «تیترهای چشم‌گیر» گاه و بی‌گاه ادعا می‌کنند که مصرف گوشت قرمز ضرری ندارد. گو می‌گوید هر پژوهشی که طرفدار مصرف گوشت قرمز است، اغلب «تغییراتی در طراحی آزمایش، تأثیرات صنعت، سوء تفسیر داده‌ها یا احساسات‌گرایی از خود بروز می‌دهد.»

با تمام این بحث‌ها و تفاوت در روش تحقیق‌ها، او می‌گوید یافته‌های پژوهش‌شان «سرسختانه از دستورالعمل‌های رژیم غذایی که کاهش مصرف گوشت قرمز را توصیه می‌کنند حمایت می‌کند.»

گوشت و دیابت
نتایج مطالعه پژوهشگران تنها برای گوشت‌های قرمز معتبر است و نباید آن را به گوشت‌های سفید، مانند گوشت مرغ و ماهی، بسط داد.
Wholesome Yum

شاید یک بار در هفته؟

همه اخبار برای عاشقان گوشت بد نیست. گوشت قرمز حاوی مواد مغذی مهم و مزایای سلامتی شناخته‌شده‌ای است که هنوز باید آن‌ها را درنظر گرفت. برای نمونه، راهنمای رژیم غذایی وزارت کشاورزی آمریکا گوشت قرمز را به‌عنوان منبعی خوب برای پروتئین در خود دارد. کلینیک مایو می‌گوید که برش‌های نازک گوشت گاو «می‌توانند بخشی از یک رژیم غذایی سالم در حالت تعادل باشند.»

همچنین نورینا آلن (Norrina Allen)، استاد سیاست تغذیه دانشگاه نورت وسترن، می‌گوید گوشت قرمز «غنی از ویتامین‌ها و مواد ریزمغذی ماندد آهن و روی» است. و می‌گوید این گوشت می‌تواند با ایجاد احساس سیری و حفظ جرم عضلات و استخوان‌ها به افراد کمک کند.

دیوید لویتسکی (David Levitsky)، استاد تغذیه دانشگاه کورنل، می‌گوید: «وقتی گوشت قرمز می‌خورید، آمینواسیدهایی را مصرف می‌کنید که برای ساخت آنزیم‌هایی که پروتئین‌های بدن را تولید و ترمیم می‌کنند لازم هستند.»

اما متخصصان موافقند که مصرف گوشت قرمز برای کسب مزایایی نظیر مواد مغذی و پروتئین‌ها ضروری نیست و می‌توان آن‌ها را از منابعی دیگر گرفت. آن‌ها همچنین توافق دارند که، با درنظرگرفتن چیزهایی که از عواقب مصرف زیاد گوشت قرمز می‌دانیم، می‌توانیم ریسک را با کاهش اندازه پروتئین و دفعات مصرف کاهش دهیم.

ویلت می‌گوید: «طبق نتایج [این تحقیق]، صرف یک استیک بزرگ یک بار در ماه یا تکه‌های کوچک‌تر گوشت قرمز یک بار در هفته می‌تواند با ریسک پایین ابتلا به دیابت نوع ۲ سازگار باشد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • molavy
    molavy | ۲۶ آبان ۱۴۰۲

    باز یک مسخره بازی دیگه شروع شد
    آره
    سوسک و ملخ خوبه وگوشت آخ و پیفه

مطالب پیشنهادی