ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

رمزگشایی از طومار هیکولانیوم با هوش مصنوعی
میان رشته ای

یک جوان ۲۱ ساله با استفاده از هوش مصنوعی یک طومار باستانی سوخته و بازنشده را رمزگشایی کرد

لوک فریتور برای کشف اولین کلمه از یک دنیای جدید برنده جایزه ۴۰٬۰۰۰ دلاری شده است.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۲۱ مهر ۱۴۰۲ | ۲۱:۳۰

کوه وِزوویوس، آتشفشان فعال در نزدیکی ناپل ایتالیا، به‌علت فوران تاریخی‌اش در سال ۷۹ میلادی که باعث نابودی شهرهای پمپئی و هرکولانیوم شد، مشهور است. هزاران نفر جان خود را از دست دادند و صدها طومار و دست‌نوشته باستانی هرکولانیوم سوخته و دفن شدند. تمام آن‌ها برای دو هزاره زیر ۲۰ متر خاکستر آتشفشانی مدفون بودند؛ پیش از آنکه در اوایل قرن ۱۸ حفاری شوند.

اما این طومارها چنان ظریف بودند که با کوچک‌ترین اشتباهی تبدیل به خاکستر می‌شدند و به‌این‌ترتیب نمی‌شد آن‌ها را خواند. دانشمندان پیش‌تر توانسته بودند تعدادی حرف یونانی و نماد را روی این طومارها تشخیص دهند و حتی الگوریتم‌های یادگیری ماشینی برای خواندن جوهر هرکولانیوم توسعه داده بودند.

در ماه مارس امسال، «نت فریدمن» (Nat Friedman) و «دنیل گروس» (Daniel Gross)، دو کارآفرین تکنولوژی، یک مسابقه ۷۰۰٬۰۰۰ دلاری و جوایزی کوچک‌تر را برای استفاده از تکنولوژی برای خواندن مجموعه طومار هرکولانیوم اعلام کردند.

حالا «لوک فریتور» (Luke Farritor)، دانشجوی ۲۱ ساله و کارآموز سابق اسپیس‌ایکس، یک کلمه را از داخل یک طومار بازنشده رمزگشایی کرده است. او با این دستاورد جایزه ۴۰٬۰۰۰ دلاری اولین حروف را به خود اختصاص داد.

«یوسف نادر» (Youssef Nader) نیز توانست هم‌زمان همین حروف را کشف کند و جایزه دوم را به ارزش ۱۰٬۰۰۰ دلار ببرد.

رمزگشایی طومار هرکولانیوم با هوش مصنوعی
تصویری که لوک فریتور با الگوریتم یادگیری ماشین خود موفق به تولید آن شد.

رمزگشایی از طومار هرکولانیوم

فریتور و نادر برای کشف خود از دستاوردهای «کیسی هندمر» (Casey Handmer) الهام گرفتند که توانسته بود یک «الگوی شکستگی» مشابه جوهر پیدا کند. هندمر با سی‌تی اسکن طومارهای سوخته یک حرف پیدا کرده بود.

فریتور یک مدل یادگیری ماشینی را براساس الگوی شکستگی کیسی هندمر تمرین داد. او چند جای طومار جوهر دیگر و حروف بیشتری پیدا کرد و از آن‌ها به‌عنوان داده‌های تمرین استفاده نمود. مدل او حروف و چیزهایی شبیه به کلمه کشف کرد که برای خودش نامرئی بودند.

بعد از اینکه او یافته‌های خود را به مسئولان جایزه ارائه داد، گروهی از پاپیروس‌شناسان ۱۳ حرف را تشخیص دادند که کلمه Porphyras به‌معنی بنفش را شکل می‌دادند. این کلمه که در متون باستانی تا حدی نادر است.

این کلمه می‌تواند یک اسم باشد که به رنگ بنفش یا پارچه‌های بنفش اشاره دارد و یا می‌تواند یک صفت باشد. به‌علت ناشناخته‌بودن باقی متن، امکان تشخیص این مورد وجود ندارد.

مجموعه طومار سوخته هرکولانیوم در قرن ۱۸ در خرابه‌های یک ویلای لوکس کشف شد. این ویلا احتمالاً متعلق به خانواده پدرزن ژولیوس سزار بوده است. اولین‌بار «برنت سیلز» (Brent Seales)، استاد علوم کامپیوتر دانشگاه کنتاکی، سی‌تی اسکن‌های طومارها را که داده‌های بنیادی دانشمندان هستند، تهیه کرد.

کشف اولین حروف نشان می‌دهد که بردن جایزه اصلی غیرممکن نیست. جایزه ۷۰۰٬۰۰۰ دلاری به کسی تعلق خواهد گرفت که بتواند چهار عبارت را از این طومارها بخواند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی