ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مصر باستان
میان رشته ای

مصر از کارگاه‌های مومیایی‌سازی و مقبره‌های تازه کشف‌شده گورستان سقاره رونمایی کرد

دولت مصر قصد دارد با نمایش این آثار باستانی، صنعت گردشگری خود را احیا کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۷ خرداد ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

مقامات مربوط به آثار باستانی مصر، از کارگاه‌های مومیایی انسان و حیوانات و مقبره‌های باستانی که اخیراً در گورستان فراعنه در خارج از قاهره کشف شده است، رونمایی کردند. مصر امیدوار است تا با کشف این آثار باستانی و نمایش آن‌ها بتواند صنعت گردشگری خود را دوباره زنده کند.

آثار باستانی اشاره‌شده در گورستان وسیع سقاره که بخشی از پایتخت باستانی مصر، ممفیس است، کشف شده‌اند. به گفته «مصطفی وزیری»، دبیرکل شورای‌عالی آثار باستانی این کشور، کارگاه‌های کشف‌شده برای مومیایی‌کردن انسان‌ها و حیوانات استفاده می‌شده است. قدمت آن‌ها به دودمان سی‌ام مصر (380 تا 343 پیش از میلاد) و دوره بطلمیوسی (305 تا 30 قبل از میلاد) برمی‌گردد.

در داخل این کارگاه‌ها، باستان‌شناسان گلدان‌های سفالی و اقلام دیگری که ظاهراً برای مومیایی‌کردن استفاده می‌شده است و همچنین برخی ظروف وابسته به رسوم و تشریفات را کشف کرده‌اند.

مقبره‌های کشف‌شده در مصر

«صبری فراغ»، رئیس سایت باستان‌شناسی سقاره نیز توضیح می‌دهد که مقبره‌های 4400 و 3400 ساله کشف‌شده در نزدیکی این منطقه، به یک مقام ارشد پادشاهی قدیم مصر باستان (سلسله پنجم پادشاهی قدیم) و یک کشیش از پادشاهی جدید (سلسله هجدهم پادشاهی) مربوط می‌شوند.

در این مقبره‌ها، کتیبه‌هایی درزمینه کشت، شکار و سایر فعالیت‌های روزانه وجود داشته و همچنین روی دیواره‌های آن‌ها، تصویر «شخص متوفی در موقعیت‌های مختلفی» حکاکی شده بوده است.

در چند سال گذشته، دولت مصر با جدیت بیشتری به کشف آثار باستانی جدید و همچنین نمایش آن‌ها از طریق رسانه‌ها و دیپلمات‌های بین‌المللی پرداخته. مقامات این کشور امیدوارند تا چنین اکتشافاتی به جذب گردشگران بیشتر کمک کند تا درنهایت بتوانند صنعتی را احیا کنند که پس از انقلاب سال 2011 مصر با مشکلات زیادی مواجه شده بود. براساس داده‌های موجود، درآمد صنعت گردشگری در نیمه دوم سال 2022 به 7.3 میلیارد دلار رسیده که نسبت به دوره مشابه از سال گذشته، 25.7 درصد افزایش پیدا کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی