ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

قطار
میان رشته ای

آزمایش اولین قطار هیدروژنی در خاورمیانه از هفته آینده در عربستان آغاز می‌شود

قطار هیدروژنی در راستای اهداف محیط‌زیستی به‌کار گرفته خواهد شد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۶ مهر ۱۴۰۲ | ۱۷:۳۰

«عبدالعزیز بن سلمان»، وزیر انرژی عربستان سعودی، امروز در نشست سازمان ملل در ریاض اعلام کرد که نخستین قطار هیدروژنی خاورمیانه هفته آینده به‌صورت آزمایشی کار خود را آغاز می‌کند. این اقدام در راستای حرکت به‌سمت حمل‌ونقلی با آلودگی کمتر صورت می‌پذیرد.

به گزارش رویترز، وزیر انرژی عربستان در اجلاس «هفته اقلیمی خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان ملل» در ریاض گفت: «[این قطار هیدروژنی] هفته آینده آزمایش‌های خود را شروع می‌کند و امیدواریم که این آزمایش چند ماه ادامه یابد...ما برای اولین‌بار در خاورمیانه قطار هیدروژنی خواهیم داشت.»

عبدالعزیز بن سلمان همچنین اعلام کرد که عربستان سعودی مکانیزمی قابل اطمینان، شفاف و تطبیق‌پذیر را برای بازار داخلی خود راه‌اندازی می‌کند؛ اما اطلاعات بیشتری درباره این مکانیزم و کارکردهای آن داده نشد.

عبدالعزیز بن سلمان

عربستان سعودی به‌سمت اهداف محیط‌زیستی حرکت می‌کند

راه‌اندازی قطار هیدروژنی گامی در راستای برنامه جاه‌طلبانه «استراتژی لجستیکی و حمل‌ونقل ملی» (NTLS) عربستان سعودی خواهد بود که می‌خواهد زیرساخت‌های لجستیکی و ترابری این کشور را در مسیر دستیابی به رشد اقتصادی فراهم کند.

استفاده از سوخت هیدروژنی در راه‌آهن مزایای مختلفی را برای محیط‌زیست و انجام عملیات‌ها به‌همراه خواهد داشت. این قطارها در مقایسه با سوخت‌های فسیلی، آلودگی بسیار کمتری تولید می‌کنند. به‌علاوه، هیدروژن را می‌توان در داخل خود قطارها ذخیره و در مسیرهایی که تجهیز آن‌ها به سیستم‌های گران‌قیمت برقی توجیهی ندارد، استفاده کرد.

عربستان سعودی در ماه سپتامبر 2022 یادداشت تفاهمی را با شرکت بزرگ حمل‌ونقل فرانسوی Alstom امضا کرد تا این شرکت به توسعه راهکارهای ریلی با سوخت هیدروژن برای این کشور بپردازد.

کشورهای زیادی در سراسر دنیا به‌دنبال روش‌های نوین و پاک‌تری برای استفاده از راه‌آهن هستند. یکی از این روش‌ها استفاده از سوخت هیدروژن است که عربستان به‌سمت آن حرکت می‌کند. پیش‌تر در چین نیز یک قطار سوخت هیدروژن با سرعت 160 کیلومتر بر ساعت شروع به کار کرده بود. در آن زمان گفته می‌شد که این قطار سریع‌ترین قطار سوخت هیدروژنی دنیاست.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی