ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کوه یخ در جنوبگان
میان رشته ای

سومین یخ‌زایی بزرگ چهار سال اخیر؛ کوه یخ 380 کیلومترمربعی از جنوبگان جدا شد

این جداسازی کوه یخ که با نام A-83 شناخته می‌شود، سومین جداسازی بزرگ در چهار سال گذشته محسوب می‌شود.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۷ خرداد ۱۴۰۳ | ۲۳:۵۹

به‌تازگی یک کوه یخی به مساحت 380 کیلومترمربع از سکوی یخی برانت (Brunt Ice Shelf) در جنوبگان (قاره‌ای در قطب جنوب) جدا شد. جداسازی این کوه یخ – که با نام A-83 شناخته می‌شود – سومین جداسازی یا یخ‌زایی (Calving) بزرگ در چهار سال گذشته محسوب می‌شود.

براساس گزارش Universe Today و ناسا، جداسازی این کوه یخ توسط دو ماهواره کوپرنیک سنتینل-1 آژانس فضایی اروپا و ماهواره لندست 8 ناسا، که به‌ترتیب تصویربرداری راداری و داده‌های حرارتی ارائه می‌کنند، ثبت شد. قابل ذکر است که دانشمندان برای تعیین ضخامت صفحات یخ به تصویربرداری حرارتی متکی هستند.

جداسای کوه یخ A-83 | تصویر حرارتی ثبت‌شده توسط ماهواره لندست 8 ناسا

در چهار سال گذشته، جداسازی کوه یخ A-83 سومین مورد به‌شمار می‌آید؛ اولین مورد در سال 2021 رخ داد که در آن A-74 از سکوی یخی خود جدا شد، پس از آن نیز جداسازی کوه یخ بزرگ‌تری به‌نام A-81 در سال 2023 اتفاق افتاد. این دو کوه یخ را نیز می‌توانید در تصویر بالا مشاهده کنید.

جداسازی کوه یخ A-83 در قطب جنوب

مرکز ملی یخ ایالات‌متحده کوه یخی که به‌تازگی جدا شده را A-83 نامگذاری کرده است. به‌طور کلی، بررسی مداوم سکوهای یخی توسط ماهواره‌ها به محققان این امکان را می‌دهد تا اثرات تغییرات اقلیمی را در مناطق دورافتاده مانند قطب جنوب ردیابی کنند. به‌عبارت دقیق‌تر، محققان با این بررسی‌ها می‌توانند ببینند که چگونه سکوهای یخی یکپارچگی خود را در واکنش به افزایش دمای اتمسفر و اقیانوس حفظ می‌کنند.

جداسای کوه یخ A-83 | تصویر ماهواره کوپرنیک سنتینل-1 آژانس فضایی اروپا

علت جداسازی‌های اخیر کوه‌های یخ، ضعیف‌شدن یخ‌های منطقه «مک دونالد آیس رامپلز» (McDonald Ice Rumples) و گسترش «شکاف هالووین» ذکر شده است.

مکان تقریبی کوه یخ A-83 درجنوبگان

جداسازی مداوم یخ‌های قطب جنوب یکی از بارزترین نشانه‌های افزایش گرمایش جهانی و یک هشدار مهم است. ازبین‌رفتن یخ‌های قطبی علاوه‌بر افزایش سطح دریاها و ایجاد سیل‌ در شهرهای ساحلی باعث جذب تشعشعات خورشیدی اضافی توسط اقیانوس‌ها می‌گردد. جذب این تشعشعات خود باعث افزایش بیشتر دمای زمین می‌شود.

پیش‌ازاین، یک مطالعه جدید نشان داده بود که طی دو هزار سال گذشته، تابستان 2023 گرم‌ترین فصل بوده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی