ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پروژه The Line
میان رشته ای

عقب‌نشینی عربستان؛ از پروژه 170 کیلومتری The Line ظاهراً تنها 2.4 کیلومتر آن ساخته می‌شود

پروژه The Line که قرار بود 170 کیلومتر طول داشته باشد، حالا احتمالاً به‌دلیل چالش‌های مالی به 2.4 کیلومتر محدود خواهد شد.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ | ۲۰:۰۰

بلومبرگ به نقل از منابع آگاه گزارش می‌دهد که عربستان سعودی درحال تغییر برنامه‌های خود برای یکی از پروژه‌های جاه‌طلبانه نئوم موسوم به The Line است. در تابستان 1401 اعلام شد که عربستان سعودی ظاهراً با اختصاص سرمایه 1.5 تریلیون دلاری، به‌دنبال ساخت شهر افقی 170 کیلومتری «خط» است. حالا به‌نظر می‌رسد که به دلایل مالی، تا سال 2030 تنها 2.4 کیلومتر از شهر The Line ساخته خواهد شد.

براساس گزارش بلومبرگ، پیش‌ازاین قرار بود شهر The Line تا سال 2030 حدود 1.5 میلیون نفر را در خود جای دهد؛ اما حالا انتظار می‌رود کمتر از 300 هزار نفر تا آن زمان در آنجا مستقر شوند. البته مقامات عربستان گفته‌ بودند که The Line به‌صورت مرحله‌ای و در چند فاز ساخته می‌شود و انتظار دارند که درنهایت یک بیابان به طول 170 کیلومتر در امتداد ساحل را پوشش دهند. بااین‌حال، ظاهراً آن‌ها از بلندپروازی خود کوتاه آمده‌اند و تا سال 2030 تنها 2.4 کیلومتر از این پروژه تکمیل خواهد شد.

کوتاه‌شدن پروژه The Line عربستان

این پروژه که هزینه آن 1.5 تریلیون دلار تخمین زده شده بود، ابتداً به‌عنوان اختراعی مجدد برای طراحی شهری مطرح شد. بااین‌حال، مدت‌هاست که انتقادات مختلفی به آن می‌شود؛ به‌ویژه عده‌ای از اعضای قبایل محلی به طرح‌های ساخت‌وساز در زمین‌های اجدادی خود اعتراض کرده‌اند.

همچنین هزینه‌های مازاد بر بودجه تعیین‌شده و تغییر در فهرست کارکنان و کارفرمایان کلیدی این پروژه و مسائل دیگر باعث شده است که کارشناسان The Line را تخیلی و به دور از واقعیت بدانند. اکنون کاهش طول این پروژه به 2.4 کیلومتر، درحالی صورت می‌گیرد که بودجه کلی نئوم برای سال 2024 هنوز به‌دلیل کاهش ذخایر نقدی، توسط صندوق دارایی عربستان تأیید نشده است.

این پروژه وعده‌های مختلف و رؤیایی به ساکنان آینده خود داده است. سرتاسر دیواره‌های این شهر از شیشه خواهد بود که تأمین انرژی پایدار را تضمین می‌کند. همچنین در آن سریع‌ترین قطارهای جهان برای نقل‌وانتقالات ساکنین مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در تیترهای تبلیغاتی The Line این شهر با عباراتی چون «شهر شناختی» و «انقلابی در تمدن» که در آن امکانات رفاهی توسط هوش مصنوعی فراهم می‌شود، توصیف شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Mohammad Sadegh Manafi
    Mohammad Sadegh Manafi | ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

    بابا #الگوی_توسعه
    :)))))))))
    هی بکوبید روی سر ایران خود تحقیرا

مطالب پیشنهادی