ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کار سالمندان بالای ۶۵ سال
میان رشته ای

مرکز تحقیقات پیو آمریکا از افزایش چهاربرابری تعداد سالمندان شاغل بالای 65 سال خبر داد

داده‌های مرکز تحقیقات پیو نشان می‌دهد که تعداد سالمندان شاغل در آمریکا طی کمتر از 40 ‌سال گذشته روند روبه‌رشدی داشته است.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۲۶ آذر ۱۴۰۲ | ۱۷:۰۰

داده‌های آماری مرکز تحقیقات پیو نشان می‌دهد که تعداد سالمندان شاغل در آمریکا به‌تدریج و طی کمتر از 40 ‌سال گذشته روند روبه‌رشدی داشته است. به‌نظر می‌رسد که تقریباً 20 درصد سالمندان با 65 سال سن یا بیشتر در سال 2023 مشغول به کار هستند. این عدد چهار برابر شاغلان با این سن در دهه 1980 است. مجموعه‌ای از عوامل شخصی و اقتصادی انگیزه افراد بالای 65 سال را برای ادامه شغل تقویت کرده است.

به گزارش مرکز تحقیقات پیو در آمریکا، سالمندان در بازار کار آمریکا فراموش نشده‌اند. حالا نه‌تنها سالمندان بیشتری با ۶۵ سال سن حضور بیشتری در مشاغل دارند، بلکه بهتر از سالمندان گذشته نیز کار می‌کنند.

۴۰ درصد از این سالمندان حداقل مدرک لیسانس دارند، درحالی‌که این آمار برای سالمندان سال ۱۹۸۷ تنها ۱۸ درصد بود. همچنین آن‌ها در طول یک سال به‌طور میانگین ۱٬۵۷۳ ساعت کار می‌کنند (ساعات کار سالانه سالمندان در سال ۱۹۸۷ تنها ۱٬۲۱۳ ساعت در سال بود). به‌این‌ترتیب، افراد بالای ۶۵ سال امروز از لحاظ شغلی هم‌رده افراد ۲۵ تا ۶۵ سال قرار می‌گیرند.

به‌علاوه، احتمال کمتری وجود دارد که کار برای سالمندان اضطراب‌آور باشد. دو‌سوم کارمندان بالای ۶۵ سال آمریکایی می‌گویند از شغل خود رضایت بسیار زیادی دارند. این عدد برای کارمندان ۵۰ تا ۶۴ سال ۵۵ درصد، برای ۳۰ تا ۴۹ ساله‌ها ۴۴ درصد و برای ۱۸ تا ۲۹ ساله‌ها ۴۴ درصد است.

مدرک تحصیلی کارمندان در آمریکا
درصد کارمندانی که حداقل مدرک لیسانس دارند.
دستمزد ساعتی کار در آمریکا
میانه دستمزد ساعتی کارمندان آمریکایی از سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۲۲.
Pew Research Center

چرا سالمندان ۶۵ سال به‌بالا همچنان کار می‌کنند؟

بسیاری از کارمندان سالخورده به کار خود عشق می‌ورزند و به این دلیل در شغل خود مانده‌اند که می‌خواهند از لحاظ ذهنی فعال بمانند و در میان مردم حضور داشته باشند. همچنین درآمد کار به آن‌ها احساس ارزشمندی می‌دهد و امنیت مالی آن‌ها را تأمین می‌کند.

تغییر سیاست‌ها نیز باعث شده است که افراد برای سال‌های بیشتری در کار خود بمانند. برای مثال، سیستم تأمین اجتماعی آمریکا سن دریافت مزایای کامل بازنشستگی را از ۶۵ به ۶۷ سال افزایش داده است. همچنین جالب است بدانیم که اگر سالمندان برای دریافت مزایای بازنشستگی تا ۷۰ سالگی صبر کنند، سالانه تقریباً ۸ درصد به دریافتی آن‌ها اضافه می‌شود.

حتی بسیاری از افرادی که در دوران پندمیک کووید-۱۹ بازنشسته شده بودند، حالا دوباره وارد بازار کار شده‌اند (یعنی یا شغلی پیدا کرده‌اند یا به‌دنبال کار هستند). ۷ درصد از بازنشستگان در جستجوی کار هستند، درحالی‌که ۲۰ درصد می‌گویند حالا کاری تمام‌وقت یا پاره‌وقت دارند.

دو دلیل برای اصلی بازگشت آن‌ها به کار وجود دارد. ۴۵ درصد کار دوباره را به‌خاطر مزایای اجتماعی و احساسی آن انتخاب کرده‌اند. ۴۸ درصد نیز به دلایل مالی نیاز به کار داشتند.

میانه دستمزد سالمندان بالای ۶۵ سال حالا به ۲۲ دلار در ساعت رسیده است – در مقایسه با ۱۳ دلار در ساعت در سال ۱۹۸۷ (با اصلاح برای تورم). با‌این‌حال، شکاف درآمدی همچنان وجود دارد. میانه درآمد سالانه افراد بالای ۶۵ سال ۵۸٬۶۰۰ دلار است. اما افراد ۲۵ تا ۶۴ سال میانه درآمد سالانه ۷۳٬۷۰۰ دلار دارند.

پژوهشگران می‌گویند این شکاف برای سالمندان سیاه‌پوست یا لاتین بیشتر است، اما روند آن امیدوارکننده به‌نظر می‌رسد. سالمندان ۶۵ سال به بالا ۶٫۶ درصد نیروی کار بازار آمریکا را در سال ۲۰۲۲ تشکیل می‌دادند. پیش‌بینی می‌شود که این درصد تا سال ۲۰۳۲ به ۸٫۶ درصد برسد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی