ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گینس
میان رشته ای

دانشمندان با ساخت کوچک‌ترین و محکم‌ترین گره مولکولی به گینس راه پیدا کردند

این گره از 54 اتم متصل به‌یکدیگر تشکیل شده است که همچنین کوچکترین و تنگ‌ترین گره مولکولی محسوب می‌شود.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۵ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۰:۳۰

گروهی از محققان، به‌تازگی موفق شدند تا کوچک‌ترین و در عین‌حال محکم‌‌ترین گره مولکولی شناخته‌شده را ایجاد کنند. همین امر باعث‌شده تا نام آن‌ها وارد کتاب رکوردهای جهانی گینس شود.

براساس گزارش‌های موجود، گره مولکولی ساخته‌شده توسط محققان از 54 اتم تشکیل شده است که به یکدیگر متصل شده‌اند. همچنین این گره پیوسته است و از طلا، کربن و فسفر تشکیل شده است. محققان در مطالعه خود که توسط Nature Communications منتشر شده است، از این گره به‌عنوان Au6 یاد شده است که به شش اتم طلا آن اشاره دارد.

رکوردهای ثبت‌شده برای گره مولکولی در گینس

در سال 2017، گروهی از محققان گره دیگری با 24 اتم ساخته بودند که به کتاب گینس راه پیدا کرد. سپس در سال 2020 نیز تیم دیگری موفق به تولید یک گره با طول 69 اتم با نسبت تقاطع ستون فقرات (یا BCR) 23 شد که به رکورددار جدید تیز تبدیل شد. هرچه BCR کوچک‌تر باشد، گره محکم‌تر است.

گره جدید که در واقع، کوچکترین و تنگ‌ترین گره مولکولی محسوب می‌شود، رکورد مربوط به سال 2020 را شکسته است. این گره فقط 54 اتم طول دارد و BCR آن 18 است.

البته این تنها گره مولکولی نیست که در کتاب گینس به آن اشاره شده است. بزرگ‌ترین گره انسانی در سال 2019 توسط 123 نفر ساخته شده است. بزرگ‌ترین گره چینی نیز توسط یک کلاس مهدکودک ساخته شده و براساس اطلاعات موجود در کتاب گینس، حدود 40 متر طول و 136 متر عرض دارد.

با پیشرفت تکنولوژی، معمولاً رکوردهای علمی ثبت‌شده در کتاب گینس تغییر پیدا می‌کند و حالا باید دید رکورد مربوط به کوچک‌ترین و محکم‌ترین گره مولکولی ساخته‌شده چه زمانی دوباره شکسته خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی