ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سامانه THOR آمریکا
میان رشته ای

سلاح ریزموجی آمریکا در یک آزمایش موفق به خنثی‌سازی حمله گروهی پهپادها شد

نیروی هوایی آمریکا در آزمایشی موفق شد با استفاده از سامانه THOR، حمله گروهی از پهپادها را خنثی کند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۹ خرداد ۱۴۰۲ | ۲۱:۰۰

بسیاری از کشورها سعی دارند راهی برای مقابله با حملات دسته‌جمعی پهپادها پیدا کنند. آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی آمریکا (AFRL) هم اخیراً با کمک سامانه «واکشنگر عملیاتی پرقدرت تاکتیکی» (THOR) آزمایشی را انجام داده که طی آن موفق شده است دسته‌ای از پهپادها را با کمک ریزموج‌ها از کار بیندازد.

یکی از روش‌های مقابله با خطر پهپادها استفاده از سلاح‌های هدایت انرژی است. یکی از این سلاح‌ها سامانه THOR است که مجموعه‌ای از ریزموج‌های پرانرژی را در یک منطقه گسترده شلیک می‌کند تا به مبارزه با پهپادهای متخاصم بپردازد. اگرچه این سامانه از لیزر استفاده نمی‌کند، اما با سوزاندن قطعات الکترونیکی پهپادها موجب سقوط آن‌ها می‌شود.

در آزمایشی که اخیراً توسط AFRL انجام شد، سلاح THOR در شرایط دنیای واقعی مقابل چندین سوژه در سایت چست‌نات در پایگاه نیروی هوایی کرتلند در نیومکزیکو مورد آزمایش قرار گرفت. این سامانه با کمک یک سامانه هدف‌گیری مجهز به گیمبال توانست در کسری از ثانیه اهداف خود را در نقاط مختلف آسمان ردیابی کند و با پالس‌های پرقدرت ریزموجی (HPM) آن‌ها را نابود سازد.

مشخصات سلاح ریزموجی آمریکا چیست؟

سامانه THOR با هزینه 18 میلیون دلاری روی یک کانتینر 6 متری نصب می‌شود که می‌تواند داخل هواپیمای لاکهید سی-130 هرکولس جا بگیرد. این سامانه ظرف حدود سه ساعت توسط دو سرباز راه‌اندازی می‌شود. به‌علاوه، رابط کاربری ساده‌ای برای آن طراحی شده است که باعث می‌شود افراد به حداقل آموزش برای استفاده از آن نیاز داشته باشند.

کاپیتان «تایلار هانسون»، معاون مدیر برنامه THOR، می‌گوید این سامانه در این آزمایش در درگیری با یک گروه از پهپادها توانست به‌شکلی بسیار مؤثر تقریباً به‌صورت پیوسته شلیک داشته باشد. او توضیح می‌دهد: «این یک نمونه اولیه است و اطمینان داریم که می‌توانیم این فناوری را به یک سلاح مؤثرتر برای محافظت از پرسنل خود در سراسر دنیا تبدیل کنیم.»

استفاده از حملات پهپادی به‌خصوص از زمان آغاز جنگ روسیه و اوکراین مورد‌توجه قرار گرفته است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • محمد صادق رحیمی
    محمد صادق رحیمی | ۱۲ خرداد ۱۴۰۲

    خیلی سامانه دفاعی موثری ضد پهبادهای مهاجم و ارزان است اما با توجه به انتشار مداوم موج قطعاً به سادگی موقعیت آن قابل شناسایی و بعد به راحتی با یک موشک کروز یا بالستیک نقطه زن قابل انهدام است.
    به علاوه می توان بدنه پهبادها را با تغییر ترکیب و ساختار و کار مهندسی مواد نسبت به ریز موج ها جاذب و مقاوم کرد که قطعا در مورد پهبادهای گران و بزرگ ممکن است.
    در کل کار و ایده مهندسی این سامانه را تحسین می کنم ولی قطعاً معادلات جنگ را نمی تواند تغییر دهد.

مطالب پیشنهادی