ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

چین
اینترنت و شبکه

چین می‌خواهد عملکرد سرویس‌های اشتراک فایل مانند ایردراپ و بلوتوث را محدود کند

به‌دنبال استفاده معترضان از سرویس‌های Airdop و بلوتوث برای ارسال پیام‌های اعتراضی، اکنون دولت چین به‌دنبال محدودکردن عملکرد آن‌هاست.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰

چین پس از اینکه معترضان این کشور برای فرار از سانسور و انتشار پیام‌های اعتراضی، از سرویس‌های اشتراک فایل بی‌سیم موبایل مانند ایردراپ (AirDrop) و بلوتوث استفاده کردند، درحال برنامه‌ریزی برای محدودکردن و بررسی دقیق استفاده از آن‌هاست.

اداره فضای سایبری چین که بالارتبه‌ترین رگولاتور اینترنت این کشور محسوب می‌شود، پیش‌نویس مقررات مربوط به «خدمات شبکه مش با برد نزدیک» را منتشر کرده است. طبق این قوانین پیشنهادی، ارائه‌دهندگان خدمات اشتراک فایل بی‌سیم موظف هستند تا از انتشار اطلاعات مضر و غیرقانونی جلوگیری کنند، سوابق مربوط به آن‌ها را ذخیره کرده و یافته‌های خود را به رگولاتورها گزارش دهند.

استفاده از داده‌های ایردراپ برای انجام بازرسی‌ها در چین

محدودیت‌های چین

علاوه‌براین، ارائه‌دهندگان خدمات باید در هنگام انجام بازرسی‌ها توسط تنظیم‌کنندگان اینترنت و پلیس، داده‌ها و کمک‌های موردنیاز را به مقامات مربوطه ارائه کرده و کاربران باید با نام واقعی خود در آن‌ها ثبت‌نام کنند.

همچنین ویژگی‌ها و فناوری‌هایی که قابلیت تحریک‌کردن و برانگیختن افکار عمومی را دارند، قبل از معرفی باید مورد ارزیابی امنیتی قرار بگیرند.

«تام نونلیست»، تحلیلگر ارشد شرکت مشاوره Trivium China، به گاردین گفت:

«پیش‌نویس مقررات جدید، با قاطعیت تمام، ایردراپ و سرویس‌های مشابه را در دسترس دستگاه کنترل محتوای آنلاین چین قرار می‌دهد.»

ایردراپ

گوگل با سیستم‌عامل اندروید و همچنین سازندگان گوشی‌های چینی مانند شیائومی و اوپو عملکردهای مشابهی را برای دستگاه‌های خودشان ارائه می‌کنند. اما اپل، به‌ویژه پس از اینکه برخی معترضان چینی در سال گذشته میلادی از Airdrop گوشی‌های آیفون برای دورزدن نظارت و انتشار پیام‌های اعتراضی استفاده کردند، موردتوجه قرار دارد. البته اپل عملکرد این قابلیت را در چین محدود کرد که با وجود آن، گزینه جدیدی تحت عنوان «Everyone for 10 Minutes» به‌عنوان بخشی از آپدیت iOS 16.1.1 به ایردراپ اضافه شد که به کاربران چینی اجازه می‌دهد فقط تا 10 دقیقه بتوانند از افراد غیرمخاطب خود فایل‌هایی را دریافت کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی