ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بات‌های مخرب
اینترنت و شبکه

تحقیق جدید: بات‌های مخرب 73 درصد از ترافیک اینترنت را به خود اختصاص داده‌اند

بات‌های مخرب در 9 ماه اول سال 2023 رشد بسیار زیادی داشته‌اند. زمینه فعالیت این بات‌ها متنوع است و اکوسیستم اینترنت را ناایمن می‌کنند.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۱ آذر ۱۴۰۲ | ۱۵:۰۰

براساس تجزیه‌وتحلیل فضای اینترنت در 9 ماه اول سال 2023، حدود 73 درصد از ترافیک اینترنت به بات‌هایی که فعالیت‌های مخرب داشته‌اند مربوط می‌شود. سهم بالای این بات‌ها باعث هدررفتن قابل‌توجه منابع ارزشمند می‌شود. فعالیت این بات‌ها بیشتر درزمینه تصاحب حساب کاربری، وب اسکرپینگ، ایجاد حساب جعلی، مدیریت حساب و سوءاستفاده درون‌برنامه‌ای است.

براساس گزارش Arkose Labs، در سه‌ماهه سوم سال 2023 بات‌های مخرب در پنج دسته اصلی شامل تصاحب حساب کاربری، وب اسکرپینگ، ایجاد حساب جعلی، مدیریت حساب و سوءاستفاده درون‌برنامه‌ای تسلط داشته‌اند. در سه‌ماهه دوم سال 2023 نیز این بات‌ها چنین عملکردهای مخربی داشتند، اما در سه‌ماهه سوم، فعالیت این بات‌ها بیشتر در بخش درون‌برنامه‌ای متمرکز بوده است.

فعالیت بات‌های مخرب در 5 دسته اصلی

افزایش بات‌های مخرب در سال 2023

در میان دسته‌بندی‌های فعالیت‌های مخرب، کلاهبرداری از طریق پیامک در سه‌ماهه سوم امسال نسبت به سه‌ماهه قبلی، 2,141 درصد افزایش داشته است. همچنین حملات به مراکز تماس پشتیبانی مشتری، 160 درصد بیشتر شده. اسکرپینگ که بیشترین افزایش را از سه‌ماهه اول تا سه‌ماهه دوم سال 2023 با 432 درصد داشته است، پتانسیل افزایش بیشتر نیز دارد.

روند روبه‌افزایش حملات مخرب بات‌ها نشان می‌دهد که مجرمان سایبری این شیوه عملکرد را بسیار سودآور می‌دانند. پیش‌بینی می‌شود که ادغام هوش مصنوعی با این روند، وضعیت را تشدید کند و همین حالا هم نگرانی‌هایی در مورد کارآمدی مکانیسم‌های دفاعی فعلی ایجاد کرده است. چند ماه پیش گزارش شد که بینگ‌چت مایکروسافت بدافزاری را پیشنهاد می‌دهد که کاربران را به وب‌سایت‌های مخرب هدایت می‌کند.

اگرچه گسترش بات‌های مخرب باعث نگرانی است، باید به بات‌های مفیدی اشاره کرد که به اکوسیستم آنلاین کمک می‌کنند. بسیاری از این بات‌ها عملکردهای مفیدی مانند ایندکس‌کردن وب‌سایت‌ برای موتورهای جستجو، انجام وظایف اولیه خدمات مشتری و مدیریت رسانه‌های اجتماعی را ارائه می‌دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی