ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سیستم لیزر استارلینک
اینترنت و شبکه

سیستم لیزری اینترنت ماهواره‌ای استارلینک روزانه 42 میلیون گیگابایت اطلاعات منتقل می‌کند

اسپیس ایکس در مناطقی که دسترسی به ایستگاه‌های زمینی دشوار است، از سیستم لیزری برای انتقال اطلاعات میان ماهواره‌ها کمک می‌گیرد.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۱۳ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۰:۳۱

به گفته یکی از مهندسان اسپیس ایکس، سیستم لیزری این شرکت برای اینترنت ماهواره‌ای استارلینک روزانه بیش از 42 پتابایت (42 میلیون گیگابایت) داده در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

«تراویس براشیرز»، مهندس اسپیس ایکس، در جریان رویداد SPIE Photonics West در سان‌فرانسیسکو از انتقال این مقدار حجم اطلاعات توسط سیستم لیزری استارلینک خبر داد:

«ما هر روز از طریق 9000 لیزر، بیش از یک ترابیت بر ثانیه دیتا منتقل می‌کنیم. ما درواقع از طریق لیزر به همه کاربران خود در استارلینک در یک بازه زمانی مشخص مانند بازه دو ساعت خدمات می‌دهیم.»

کاربرد سیستم لیزری در اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

درحالی‌که استارلینک از امواج رادیویی برای انتقال اینترنت پرسرعت به مشتریان استفاده می‌کند، همچنان از یک سیستم لیزری در ماهواره‌های خود استفاده کرده است تا میزان تأخیر را کاهش دهد و همچنین اینترنت ماهواره‌ای خود را در اختیار مشتریان بیشتری قرار دهد. این لیزرها که می‌توانند در هر لینک اتصال 100 گیگابیت بر ثانیه را حفظ کنند، برای دریافت داده‌ها در زمانی که ایستگاه زمینی اسپیس ایکس به ماهواره‌ها نزدیک نیست، کمک بزرگی محسوب می‌شوند.

سیستم لیزری استارلینک

ماهواره‌های استارلینک دائماً درحال ایجاد لینک‌های لیزری هستند که منجر به تشکیل روزانه نزدیک به 266,141 نقطه اتصال به اینترنت از طریق لیزرها می‌شود. برخی از لینک‌های لیزری تا چند هفته پایدار هستند و حتی می‌توانند به سرعت انتقال داده 200 گیگابیت بر ثانیه دست پیدا کنند.

به گفته براشیرز، سیستم لیزری استارلینک توانسته دو ماهواره با فاصله 5400 کیلومتر را به یکدیگر وصل کند. همچنین طبق اطلاعات منتشرشده، استارلینک بیش از 2.3 میلیون کاربر در 7 قاره جهان دارد. درحال‌حاضر اکثر ماهواره‌های استارلینک از نسل سوم ارتباط ماهواره‌ای استفاده می‌کنند، بااین‌حال اخیراً اسپیس ایکس از نسل چهارم این فناوری رونمایی کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی