ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اینماد
فناوری ایران

تشکیل کارگزاری صدور اینماد: اعطای نماد اعتماد الکترونیکی برون‌سپاری خواهد شد

به گفته رئیس هیئت‌مدیره انجمن فین‌تک، به‌زودی فرایند صدور اینماد به‌صورت کامل توسط پرداخت‌یارها انجام خواهد شد.

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۲۱ آبان ۱۴۰۲ | ۱۵:۱۵

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام کرده است که در راستای تمرکز‌زدایی، افزایش کیفیت خدمات و حمایت از نقش‌آفرینی بخش غیردولتی، درنظر دارد از میان متقاضیان، تعدادی از شرکت‌های توانمند، نوآور و دارای صلاحیت را به‌عنوان «کارگزاری صدور اینماد» انتخاب کند. رئیس انجمن فین‌تک نیز با تأیید این خبر اعلام کرد که قرار است پرداخت‌یارها و سایر اپراتورهایی که می‌توانند به‌عنوان صادرکننده اینماد فعال باشند، نقش صادرکننده این نماد اعتماد الکترونیکی را بر عهده بگیرند.

مدت‌هاست که مشکلات اینماد اجباری دامن‌گیر کسب‌وکارهای آنلاین شده است. حال به‌نظر می‌رسد که متولی اینماد برای رفع مشکلات به‌وجودآمده، قرار است با بخش خصوصی همکاری کند. مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از شرکت‌های بخش خصوصی جهت مشارکت در «کارگزاری صدور اینماد»، دعوت به عمل آورده است.

مرکز تتا با انتشار اطلاعیه‌ای، اعلام کرده است که متقاضیان باید شرکت‌های فعال و دارای سابقه فنی و اجرایی مناسب و نیز دارای تجربه خدمات‌دهی و پشتیبانی از کاربران در مقیاس وسیع را دارا باشند. شرکت‌های متقاضی که تمایل به مشارکت در این طرح دارند، باید درخواست و مدارک خود را تا دوم دی‌ماه سال 1402 ارسال کنند.

«صدور اینماد توسط پرداخت‌یارها انجام خواهد شد»

در همین راستا «مهدی فاطمیان»، رئیس انجمن فین‌تک، با انتشار توییتی اعلام کرد با پیگیری‌های صورت‌گرفته و نیز با توجه به مشکلات کسب‌وکارها درخصوص اینماد، به‌زودی فرایند صدور نماد اعتماد الکترونیکی به‌صورت کامل توسط پرداخت‌یارها انجام خواهد شد. به گفته وی، این فرایند توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با عنوان «کارگزار صدور نماد» برون‌سپاری می‌شود.

توییت فاطمیان درباره کارگزاری صدور اینماد

فاطمیان دراین‌باره به دیجیاتو گفت: «طبق مذاکراتی که از سمت انجمن فین‌تک با مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با توجه به مشکلات داشتیم، قرار بر این شد که فرایند دریافت اینماد به‌صورت کامل برون‌سپاری شود. تا پیش از این تنها امکان صدور نماد صفر ستاره از سوی پرداخت‌یارها میسر شده بود، اما با گفت‌وگویی که انجام شد، سایر قابلیت‌هایی که نماد دارد به‌صورت برون‌سپاری‌شده انجام خواهد شد.»

او تأکید کرد که قرار است مدل Enamad AS a Service پیاده‌سازی شود و مرکز توسعه قرار است این امکان را در اختیار پرداخت‌یارها و سایر اپراتورهایی که می‌توانند در قالب کارگزار صدور اینماد فعالیت کنند، قرار دهد.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن فین‌تک در پاسخ به سؤال دیجیاتو مبنی بر اینکه آیا این امید وجود دارد که با برون‌سپاری صورت‌گرفته، مشکلات اینماد از بین برود؟ گفت: «این مشکلات کامل از بین نمی‌رود، اما بخشی از آن که مربوط به فرایندهای داخلی اینماد یا مسائل قابل پیگیری هستند، تا حد خوبی حل می‌شوند.»

اما چنین برون‌سپاری پایانی بر مخالفت‌ها با اینماد اجباری خواهد بود؟ فاطمیان در پاسخ به این سؤال گفت: «استنباط شخصی من این است که بخشی از این مخالفت‌ها که به‌علت مشکلات موجود در فرایندهای مرکز توسعه بوده و منجر به عدم صدور نماد می‌شده است، حل می‌شود. اما برای گروهی که مجوز کسب‌وکاری ندارند احتمالاً باید از ظرفیت درگاه ملی مجوزها و هیئت مقررات‌زدایی استفاده کرد تا شروع فعالیت آن‌ها به‌علت نداشتن مجوز مختل نشود.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی