ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

چگونه از مشتریان قبلی یک شرکت طراحی سایت تحقیق کنیم؟

یکی از روش‌های آسان در صنعت طراحی وب، تماس با مشتریان قبلی یک شرکت طراح وب و سنجیدن میزان رضایتمندی ایشان است.

تحریریه دیجیاتو
نوشته شده توسط تحریریه دیجیاتو | ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۶:۴۰

انتخاب نادرست شرکت طراح وب می‌تواند بر سرنوشت پروژه طراحی سایت و حتی موفقیت وب‌سایت شما اثر منفی بگذارد. وب‌سایت موجودیتی زنده است که به‌عنوان یک نرم‌افزار سیستم مدیریت محتوا، با دریافت آپدیت‌های پی‌درپی، به پشتیبانی شرکت طراح وب نیاز دارد. از سوی دیگر، در کشور ما ارائه خدمات باکیفیت به‌صورت پایدار و بلندمدت کار چندان ساده‌ای نیست؛ به همین دلیل شما به‌عنوان مشتری یا کارفرما که قصد دارید پروژه Web Design خود را به یک پیمانکار باصلاحیت بسپارید، باید ملاک و معیارهایی را برای تشخیص پیمانکار خوب داشته باشید. بسیاری از مشتریانی که برای بازطراحی سایت خود به ما در شرکت «داده‌ورزان» مراجعه می‌کنند، قبلاً تجربه سپردن طراحی سایتشان به افراد، تیم‌ها یا دیگر شرکت‌های طراح وب را داشته‌اند و درحالی‌که از تیم قبلی طراح وب قبلی خود گلایه‌مند هستند، می‌خواهند که سایتشان بازطراحی شود.

البته در این میان، معدود شرکت‌های خوب و باصداقت هم هستند که واقعاً به کیفیت کار پایبندند، به رضایت مشتری اهمیت می‌دهند، به درآمد پاک و پول سفید اعتقاد دارند و برای به‌روزبودن خروجی پروژه‌های طراحی سایت نهایت تلاش خود را به‌کار می‌گیرند تا کاری درخور شأن مشتری انجام دهند. اما در هیاهوی اینترنتی ۱۵۰۰ تیم یا شرکت مدعی طراحی وب در کشور، چگونه می‌توان معدود شرکت‌های خوب را از شرکت‌های بی‌کیفیت تشخیص داد؟ طبیعتاً به قول ضرب‌المثل قدیمی هیچ بقالی نمی‌گوید که ماست من ترش است و لذا نمی‌توان چندان به متون وب سایت ایشان یا نکات مثبتی که در معرفی خود می‌گویند، اکتفاء کرد.

مکالمه تلفنی با مشتریان قبلی شرکت طراحی سایت

یکی از روش‌های سهل الوصل که لااقل در صنعت طراحی وب، برای ارزیابی صحت و سقم ادعاهای شرکت‌های طراح و سنجش میزان کیفیت خدمات ایشان موثر واقع می‌شود، تماس با مشتریان قبلی یک شرکت طراح وب و سنجیدن میزان رضایتمندی ایشان است. اما اگر شرکت طراح وب، شماره مشتریان خود را نداد یا دستچین شده، شماره‌هایی را در اختیار شما گذاشت، تکلیف چیست؟ پاسخ این است که خوشبختانه، شما اصلا معطل دریافت شماره تماس مشتریان از شرکت طراح وب نخواهید بود،‌ زیرا از طریق بخش معرفی نمونه کارها در سایت شرکت طراح وب، می‌توانید به تماس با مای سایت‌های طراحی شده توسط او مراجعه کنید!

بله. هر شرکت طراح وبی، برای نفع خودش هم که شده، لاجرم بایست نمونه کارهای وب سایت‌های طراحی شده‌اش را، در جایی از سایتش معرفی کرده باشد و هر کدام از آن وب‌سایت‌ها، که خود تابلویی تمام نما، از هنر اجرای شرکت طراح مذکور هستند، فارغ از اینکه متعلق به کدام سازمان یا شرکتی باشند، حتما یک صفحه «Contact Us» و یا «تماس با ما» دارند. صفحه‌ای که آدرس و محل و منجمله، شماره‌های تلفن ایشان، در آن قید شده است. لذا بدون اطلاع دادن به شرکت طراح و یا نیاز به کسب اجازه از او، مختار خواهید بود که با صرف یک ساعت وقت، با تنی چند از مشتریان شرکت طراح وب، تماس بگیرید و نسبت به کیفیت خدمات شرکت طراح مذکور، از مشتریان قبلی یا فعلی وی، جویا شوید.

البته طبیعتا در تماس با تلفن ثابت یک شرکت یا سازمان، باید سعی کنید با واحد فناوری اطلاعات یا روابط عمومی، که متصدی بهره‌برداری از وب‌سایت هستند، ارتباط داخلی بگیرید. اگر شماره داخلی این واحدها روی سایت نیست، می‌توانید با منشی آن تشکیلات تماس بگیرید و از او بخواهید شما را به «مدیر سایت»، «ادمین وب»، «کارشناس آی‌تی»، «مدیر شبکه»، «مدیر تبلیغات» یا «مدیر دیجیتال مارکتینگ» متصل کند. این کار بی‌چالش نیست، اما زحمتی که در انجام تلفنی این تحقیق طراحی سایت یک ساعته متحمل می‌شوید، به قطع و یقین، کم‌هزینه‌تر از مشکلاتی است که خدای ناکرده، در صورت انتخاب غلط یک شرکت طراح وب، گرفتار آن خواهید شد!

از مشتریان قبلی یک شرکت طراح وب چه بپرسیم؟

در انتخاب کدام نمونه‌کارها، صرفا به نمونه‌کارهایی از شرکت طراح وب، که در صدر فهرست خود آورده است، اکتفاء نکنید. زیرا ممکن است مشتریان رضایتمند خود را در صدر فهرست خود آورده باشد. بلکه به صورت تصادفی، مشتریان بزرگ و کوچکی را انتخاب کنید تا مورد تماس واقع شوند. قبل از تماس با مشتریان قبلی، مطمئن شوید که زیر سایت ایشان نام شرکت طراح، همانی قید شده باشد که شما در حال تحقیق درباره آن هستید.

بعد از برقراری ارتباط تلفنی، ابتدا خود را معرفی کنید و بگویید از طرف کدام سازمان یا شرکت تماس گرفته‌اید و سمت‌تان چیست. سپس صادقانه شرح دهید که در حال تحقیق درباره فلان شرکت طراح وب برای ارزیابی طراحی سایت هستید و دیده‌اید که وب سایت ایشان توسط همان شرکت طراح وب دیزاین شده است و لذا با پوزش از تصدیع وقت، خواهش کنید صادقانه به سوالات تحقیقاتی شما پاسخ دهند و کمک کنند تا شرکت طراح وب ذیصلاحی را پیدا کنید. در خلال همین تماس و نحوه همکاری ایشان، می‌توانید بفهمید که این مشتری، چقدر دلسوز است و تا چه حد می‌توان به گزاره‌هایی که درباره شرکت طراح وب می‌گوید اطمینان حاصل کرد.

البته باید ابتدا به شرکت مذکور اطمینان بدهید که در صورت ارتباط گرفتن با شرکت طراح سایت مذکور، نامی از این مشتری و تعاریف یا انتقاداتش به میان نخواهید آورد. زیرا به هر حال ممکن است این تشکیلات، همچنان مشتری آن شرکت طراح وب باشد و لذا احتمال بدهد هرگونه نقدی که صادقانه بگوید در مملکت نقدناپذیران اگر به گوش شرکت طراح وب مذکور برسد، شری برای او ایجاد کند یا شرکت طراح وب مذکور، اختلالی در خدماتش به وجود آورد. بماند که وجود چنین نگرانی در تشکیلات مشتری خود می‌تواند دلیلی روشنی بر عدم کیفیت خدمات شرکت طراح وب مذکور باشد. اما در باب اینکه چه بپرسید، این سوالات را به ترتیب از بالا به پایین، سوالات مهمتر به سوالات کم‌اهمیت‌تر، بپرسید :

 • سایت شما در چه سالی توسط شرکت طراح وب، کار شده است؟ آیا این اولین سایت شما بود که به یک شرکت طراح وب می‌سپردید؟ اگر اولین نبوده، این چندمین بار بوده است که سایت موجود را، باز طراحی کرده‌اید؟
 • طراح وب خود را چگونه و از چه کانالی جستجو و انتخاب کردید؟ آن زمان، بین چند شرکت طراح وب، این شرکت را انتخاب کردید؟ اگر امروز بود باز هم، همین شرکت را انتخاب می‌کردید؟ آیا با اطمینان قلب به ما توصیه می‌کنید که از همین شرکت طراح وب سرویس بگیریم؟
 • از گرافیک سایت و نمایش درست ریسپانسیو آن روی موبایل و تبلت علاوه بر دسکتاپ، راضی هستید؟ این قالب گرافیکی که هم اکنون روی سایت است را، شما تایید داده‌اید؟ آیا طراحان شرکت مذکور توانسته‌اند مطابق با سلایق بصری شما، سایت را از آب در بیاورند؟
 • آیا همچنان تحت پشتیبانی آن شرکت هستید یا خیر؟ اگر قرارداد پشتیبانی خود را تمدید نکرده‌اید، مشکل‌تان با شرکت مذکور چه بوده است؟
 • آیا از خدمات پشتیبانی ایشان راضی هستید؟ طی این مدت چقدر سایت به مشکل برخورده است که نیاز به تماس شما با واحد پشتیبانی بوده باشد؟ آیا پاسخگو و دلسوز و حلال مشکل بوده‌اند؟ آیا پرسنل واحد پشتیبانی با حوصله و مودب و متخصص و در دسترس هستند؟
 • آیا طی این مدت پیش آمده که سایت شما از دسترس خارج شود؟ چند بار و به چه مدت و به چه علتی؟
 • آیا مشکل امنیتی بر خورده اید؟ سابقه هک و نفوذ داشته‌اید؟
 • کنترل پنل ادمینی که در اختیار شما گذاشته‌اند، به اندازه کافی گویا و خوش‌دست هست؟ چقدر سایت خود را آپدیت می‌کنید؟ از پنل ادمین راضی هستید؟
 • آیا کنترل کیفیت در طراحی سایت را رعایت کرده‌اند؟ یا وب سایتی که به شما دادند اشکالات و ایراداتی داشت؟
 • آیا آموزش‌های لازم برای کار با سایت را، به شما داده‌اند؟ بستر آموزش‌دهی و کیفیت آموزش‌های ایشان، چگونه است؟
 • آیا سایتی که به شما داده‌اند، واقعا اسباب رونق کسب و کار شما را فراهم آورده است؟ اگر SEO با شرکت طراح وب بوده است، نسبت به خدمات سئو ایشان راضی هستید؟ آیا واقعا موفق شده‌اند رتبه دلخواه را، در کلمات کلیدی متعهد شده بدست آورند؟
 • آیا ایمیل‌های شما از میل باکس روی سایت، به درستی ارسال و دریافت می‌شود؟ آیا زیاد اسپم دریافت نمی‌کنید؟

طراحی وب خود را به داده‌ورزان بسپارید

شرکت داده‌ورزان Dadevarzan ، شرکتی پیشرو در صنعت طراحی وب کشور، با سابقه دو دهه فعالیت و کارنامه‌‌ای، شامل بیش از چند هزار وب سایت، به عنوان نمونه کار در عرصه‌های گوناگون، اهمیت گام به گام پیش رفتن با فناوری‌های نوین را، در عرصه شتابان فناوری اطلاعات روز، به خوبی درک می‌کند. این شرکت آمادگی دارد با در نظر گرفتن انتقال محتوا و سوابق کش و رتبه گوگل، سایت فعلی مشتری را، از صفر، مطابق با سلایق گرافیکی او، باز طراحی کند.

https://www.dadevarzan.com/portfolio/

در بازطراحی سایت شما، از هوش مصنوعی بهره خواهد برد و کاربردهای هوش مصنوعی اشاره شده در این مقاله را،‌ همچنانکه در وب سایت خودش، www.dadevarzan.com، به کار برده است، در وب سایت شما هم،‌ به لطف خدا به کار خواهد گرفت. اگر واقعا کنجکاو هستید که هوش مصنوعی چه تغییرات مثبت شگرفی، می‌تواند بر بازاریابی اینترنتی و برندسازی آنلاین شما بگذارد، با داده‌ورزان تماس بگیرید تا از مشورت رایگان پرسنل متخصص و مجربش،‌ بهره‌مند شوید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • farzane
  farzane | ۲۶ بهمن ۱۴۰۲

  مطالعه این مقاله به من کمک کرد تا با دیدی بازتر و اطلاعاتی دقیق تر به دنبال شرکت طراحی سایت مناسب برای خود بگردم. سوالات اشاره شده برای تماس با مشتریان قبلی شرکت طراحی سایت، برای من بسیار مفید و کاربردی بود.

  • mhd.rabie
   mhd.rabie | ۲۹ بهمن ۱۴۰۲

   آفرین به خواننده عزیزی که به دقت مقالات را مطالعه می کند و با کنجکاوی تمام دانش افزایی می کند

مطالب پیشنهادی