ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

فناپ‌زیرساخت با «فنارپی»، خدمات ERP برپایه فناوری‌های صنعت ۴ ارائه می‌کند

«فنارپی» به‌عنوان یکERP  صنعتی در صنایع مختلف مانند صنایع معدنی و فلزی، انرژی‎‌های تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر و صنایع تولید پیوسته کاربرد دارد.

مهدیه اسماعیلی
نوشته شده توسط مهدیه اسماعیلی | ۱۹ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۶:۴۲

پیشرفت‌های چشمگیر فناوری در سال‌های اخیر، هم‌زمان با توسعه صنعت چهار در ارکان مختلف، باعث‌شده که صاحبان صنایع، حجم بزرگی از داده‌ را در اختیار داشته باشند که با بهره‌گیری از فناوری‌های نوینی مانند اینترنت اشیا به‌دست می‌آید.

صنایع بزرگ و پیشتاز برای آنکه بتوانند از فرصت‌های نوپدید صنعت چهار بیشترین بهره را ببرند و ارزش‌های نوینی خلق کنند، از نسل جدید راهکارهای جامع سازمانی (ERP) استفاده می‌کنند. در واقع سازمان‌ها برای دیجیتالی‌کردن کسب‌وکار خود، ایجاد نوآوری، افزایش بهره‌وری و بهبود تجربه مشتری از ERP استفاده می‌کنند.

سامانه‌های ERP، بخش‌ها و عملکردهای مختلف یک سازمان مانند امور مالی، مدیریت زنجیره تأمین، تولید، منابع انسانی و مدیریت ارتباط با مشتری را یکپارچه می‌کنند. این سامانه‌ها با ساده‌سازی فرایندها به سازمان‌ها کمک می‌کند تا کارآمدتر عمل کنند، هزینه‌ها را کاهش دهند و تصمیم‌های آگاهانه‌تری بگیرند. افزون بر این، از آنجا که سامانه ERP منابع داده‌های مختلف را یکپارچه می‌کند، احتمال خطاها و ناسازگاری داده‌ها را کاهش می‌دهد و به‌این‌ترتیب، به مدیران سازمان‌ها کمک می‌کند تا تصمیم‌های دقیق‌تری بگیرند و از بروز اشتباه‌های پرهزینه جلوگیری کنند.

آن‌ها با تکیه‌بر قابلیت‌های ERP بر عملکردهای سازمان نظارت کرده و سطح موجودی را ردیابی می‌کنند. این باعث می‌شود که درمجموع کارکنان سازمان بتوانند به نیازهای مشتری به‌موقع پاسخ بدهند.

ERPها با خودکارسازی وظایف روزمره و کاهش ورود دستی داده‌ها، زمان کارمندان را آزاد می‌کنند تا آن‌ها بتوانند روی انجام فعالیت‌های دارای ارزش‌افزوده بیشتر در سازمان متمرکز شوند. این قابلیت منجر به افزایش بهره‌وری و خروجی باکیفیت بالاتر در سازمان می‌شود. کارمندان نیز با به‌کارگیری قابلیت‌های سامانه ERP می‌توانند اطلاعات را به اشتراک بگذارند و به‌طور مؤثرتری در داخل و در بین بخش‌ها همکاری کنند؛ مزیتی که به بهبود ارتباطات، افزایش کارایی و نتایج بهتر می‌انجامد.

یک راهکار برای هوشمندسازی صنایع ایران

در ایران «فنارپی»، نخستین ERPایرانی در ابعاد کلان است که متخصصان شرکت دانش‌بنیان فناپ‌زیرساخت آن را طراحی و پیاده‌سازی کرده‌اند. نسل جدیدی از راهکارهای جامع سازمانی در صنعت ۴ که بر مبنای تجارب بین‌المللی و پوشش‌دهی قوانین کسب‌وکار ایران توسعه یافته است.

به گفته «امیرارسلان صفری‌مقدم»، مدیر توسعه کسب‌وکار راهکار جامع سازمانی فناپ‌زیرساخت، در تولید این محصول به‌منظور بهره‌گیری از دانش روز و تطبیق آن با شرایط و قوانین کسب‌وکار داخلی، از مشاوره شرکت‌های معتبر در زمینه استقرار و راه‌اندازی راهکار‌های جامع سازمانی از جمله TEC کانادا،POSCO ICT  کره جنوبی و PSI آلمان بهره گرفته شده است.

صفری‌مقدم بستر فرایندگرای فنارپی را از جمله ویژگی‌های شاخص این محصول می‌داند که به تسهیل تصمیم‌سازی، بهبود یادگیری و افزایش هوشمندی در محاسبه بهای تمام‌شده و مدیریت عملکرد در سازمان‌های بزرگ و متوسط کمک می‌کند؛ به‌گونه‌ای که عملکرد سازمان با رویکردی یکپارچه و خودکار از لایه‌های فرایندی تا میان‌محصولی (سیستمی)، مدیریت شود.

او تأکید دارد که بهره‌گیری از «فنارپی» در فرایندهای سازمانی باعث افزایش انعطاف‌پذیری، کاهش هزینه و کوتاه‌شدن زمان سفارشی‌سازی و اعمال تغییرات می‌شود و با ایجاد بستری چابک و نوآورانه، نقش مهمی در افزایش بازدهی سازمان‌ها دارد.

محصول نرم‌افزاری برای پوشش دهی ۲۵۰ فرایند کسب‌وکار

«فنارپی» شامل ۴۰ محصول نرم‌افزاری در ۱۳ گروه محصول است که بیش از ۲۵۰ فرایند کسب‌وکاری را پوشش می‌دهد. گروه‌ محصولی و محصولات نرم‌افزاری «فنارپی» به شرح زیر است.

  • مدیریت مالی: شامل حسابداری پایه، مدیریت دارایی، خزانه‌داری، امور سهام، بودجه‌بندی، بهای تمام‌شده، مدیریت نقدینگی، مدیریت وام و اعتبارات، سیستم حسابداری انبار
  •  مدیریت سرمایه انسانی: مدیریت جذب، روابط کار و کارکنان، جبران خدمت، توسعه سرمایه انسانی و مدیریت حضور و غیاب
  •    مدیریت بازرگانی: مدیریت خرید، مدیریت فروش و قیمت‎گذاری و مدیریت ارتباط با ذی‌نفعان   مدیریت زنجیره تأمین: سیستم مدیریت حمل‌ونقل، مدیریت اقلام و سیستم کنترل موجودی و مدیریت انبار    مدیریت تولید: مهندسی تولید، اجرای تولید، برنامه‌ریزی تولید
  •  مدیریت کیفیت: تضمین کیفیت و کنترل کیفیت   مدیریت نگهداری و تعمیرات
  •    ایمنی، بهداشت، محیط‌زیست و مسئولیت‌ اجتماعی
  •  مدیریت پروژه
  • مدیریت عملکرد: هوشمندی تجاری و تحلیل داده‌ها و ارزیابی
  • مدیریت دانش و مستندات: مدیریت دانش و مدیریت مستندات
  • مدیریت حقوقی: مدیریت قراردادها و سیستم مدیریت دعاوی
  • قابلیت‌های زیرساختی کسب‌وکار: زیرساخت، پورتال و اتوماسیون اداری، مدیریت جریان کار و مدیریت گزارش‌ها

یکپارچه‌سازی سازمان و پشتیبانی از صنعت ۴

«فنارپی» با بهینه‌کاوی به‌ روش‎های جهانی صنایع مختلف (Best Practice Benchmarking)، مطابق با قوانین و الزامات داخلی طراحی و پیاده‌سازی شده است، مزیت‌های مختلفی دارد.

دراین‌باره صفری‌مقدم با بیان اینکه «فنارپی» جامع‌ترین راهکار یکپارچه سازمانی برای سازمان‌های بزرگ‌مقیاس تولیدی و خدماتی است، از رویکرد فرایند محور این محصول می‌گوید که با بهره‌گیری از پلتفرم مدیریت فرایندهای کسب‌وکار محقق‌شده باعث یکپارچگی در فرایندهای سازمان می‌شود.

وی همچنین پشتیبانی از صنعت ۴، ارتباط مستقیم با تجهیزات هوشمند و لایه اتوماسیون صنعتی و بهره‌گیری از اینترنت اشیا را از مزیت‌های این محصول عنوان کرد و از امکان ارتباط با سایر نرم‎افزارها و سرویس‎ها مانند اتصال برخط بین‌بانکی سخن گفت.

«فنارپی» راهکار کدام صنایع است؟

«فنارپی» به‌عنوان یکERP  صنعتی در صنایع مختلف مانند صنایع معدنی و فلزی، انرژی‎‌های تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر، صنایع تولید پیوسته ازجمله مواد غذایی، دارویی، شیمیایی، صنایع تولید گسسته شامل خودروسازی و قطعه‌سازی، ماشین‌‎آلات و تجهیزات صنعتی، تجهیزات ساختمانی و نیز صنایع خدماتی و دانشگاهی مانند خدمات حقوقی و حسابداری، مشاوران ساختمان و ساخت‌وساز، خدمات بانکی، بیمه‌ای، دولتی، مشاوره، حسابرسی، تحقیقات بازار و... به‌کار می‌آید.

هم‌اکنون این محصول در صنایع مختلف ایرانی پیاده‌سازی شده است و هلدینگ معدنی میدکو، فرآوران ذغال‌سنگ پابدانا، راهکار پنجره واحد سرمایه‌گذاری استان خوزستان، شرکت فولاد سیرجان ایرانیان (SISCo.)، شرکت فولاد زرند ایرانیان (ZISCo.)، دانشگاه خاتم، شرکت فروسلیس غرب پارس (FESICo.)، فناپ‌تک، داتین، شرکت فولاد بوتیای ایرانیان (BISCo.) و بابک مس ایرانیان از این محصول برای هوشمندسازی بهره می‌گیرند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی