ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

لایحه عفاف و حجاب تصویب شد: وزارت ارتباطات باید از کسب‌وکارها، بازی‌ها و پلتفرم‌های مروج حجاب حمایت کند

لایحه حجاب و عفاف سه تکلیف را بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گذاشته است.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۹ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۴:۱۵

نمایندگان مجلس با اجرای آزمایشی سه‌ساله لایحه حجاب و عفاف موافقت کردند. در این لایحه به وزارت ارتباطات تکلیف شده است ه فضای ایمن را برای خانواده‌ها در فضای مجازی توسعه دهد. همچنین این وزارتخانه بایستی از کسب‌وکارها، تولید بازی و پلتفرم‌های مروج حجاب حمایت کند.

لایحه «حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب و حمایت از سلامت اجتماعی» در ماده 22 تکالیفی را برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تعیین کرده است.

طبق این لایحه، وزارت ارتباطات بایستی از کسب‌وکارها، تولید بازی‌های رایانه‌ای و پلتفرم‌های مروج حجاب حمایت کند.

منظور از ترویج حجاب نیز ارائه محصولات و ملزومات حجاب مطابق با سبک زندگی اسلامی خانواده‌محور و ارائه فرهنگ عفاف و حجاب در فضای مجازی عنوان شده است.

وظایف وزارت ارتباطات در لایحه عفاف و حجاب

این وزارتخانه همچنین وظیفه دارد تا تحت نظارت شورای‌عالی فضای مجازی، به راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات براساس مصوبات مجلس و شورای‌عالی فضای مجازی، سرعت ببخشد.

همچنین باید زمینه توسعه فضای ایمن، سالم و مفید خانواده‌محور برای خانواده‌ها، کودکان و نوجوانان در فضای مجازی با رعایت فرهنگ عفاف و حجاب، توسط وزارت ارتباطات فراهم شود.

این وزارتخانه آخرین‌بار برای ایجاد فضای مجازی سالم کودک و نوجوان، دست به فعال‌سازی اجباری SafeSearch موتورهای جستجو زد و 85 میلیون کاربر ایرانی را کودک حساب کرد؛ محدودیتی که به نظر کارشناسان می‌تواند موجب کاهش محسوس کیفیت اینترنت شود.

گفتنی است لایحه حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب و حمایت از سلامت اجتماعی مطابق اصل 85 قانون اساسی در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مورد بررسی قرار گرفت. هفتم مردادماه سال جاری، گزارش نهایی کمیسیون به هیئت‌رئیسه مجلس ارجاع و امروز برای اجرای آزمایشی در مجلس به رأی گذاشته شد.

نمایندگان مجلس نیز با 152 رأی موافق و 34 رأی مخالف، با اجرای آزمایشی سه‌ساله این لایحه موافقت کردند. لایحه عفاف و حجاب درصورت تأیید شورای نگهبان اجرایی خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی