ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

های‌وب
فناوری ایران

توضیح «های‌وب» درباره نحوه اجرای پروژه فیبر نوری در کرمان

شرکت «های‌وب» درباره پروژه فیبر نوری کرمان توضیحاتی را در اختیار دیجیاتو گذاشته است.

ایمان بیک
نوشته شده توسط ایمان بیک | ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۳:۰۸

در پی انتشار گزارشی در دیجیاتو با موضوع عملکرد شرکت‌ «های‌وب» در پروژه فیبر نوری کرمان، این شرکت با ارسال جوابیه‌ای، به ارائه توضیح دراین‌خصوص پرداخته است.

متن پاسخ ارسال‌شده از سوی های‌وب به این شرح است:

«عملیات اجرایی پروژه ملی فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها در شهر کرمان از تاریخ دوم آذر توسط اپراتور متعهد (های‌وب) شروع گردید و در یک بازه زمانی ٢٢ روزه، جمعاً ۵۰۰ کیلومتر حفاری و میکروداکت‌گذاری مطابق برنامه‌ریزی انجام‌شده، با موفقیت به انجام رسیده است.

در مسیرهای اجراشده حدوداً یک هزار و ۲۵۰ کیلومتر داکت‌گذاری انجام پذیرفته که به‌صورت تقریبی ۴۳۰ کیلومتر از آن با استفاده از میکروداکت‌های ۲۵.۷ و چهارکاناله و حدود ۸۲۰ کیلومتر از آن با استفاده از داکت یک‌کاناله انجام شده است.

همچنین درباره لوله‌های به‌کار رفته در این طرح گفتنی است که استفاده از لوله‌های پلی‌اتیلن در بخش ارتباطات و در محیط‌های شهری با در نظر گرفتن عمق حفاری به‌کار گرفته‌شده می‌بایست تحمل فشار تا پنج بار که ناشی از فشار خاک و مواد پرکننده کانال است را دارا باشد.

در زمانی که اپراتور از روش بلوئینگ برای فیبرگذاری در کانال‌های احداثی استفاده کند، نیاز به تحمل فشار بیشتری از حالت معمول ایجاد می‌شود؛ بنابراین اپراتور با صرف هزینه بیشتر، از داکت پلی‌اتیلن با تحمل فشار بیش از ۱۶ بار که برای خدمات آبرسانی به‌کار گرفته می‌شود، استفاده کرده است.

این موضوع از نقطه نظر فنی بدون هرگونه اشکال است و چه‌بسا که برای استفاده در حوزه ارتباطات که فاقد هرگونه فشار ناشی از حرکت سیال (آب و موارد مشابه) که دارای فشار دائمی در مسیرهای احداثی است، گزینه مناسب‌تر و فراتر از حد نیاز نیز است. لذا با توجه به توان تولید انبوه لوله‌های پلی‌اتیلن، استفاده از این روش مغایرتی با استانداردهای پیشنهادی توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ندارد.

جنس تمام میکروداکت‌ها یا داکت‌های مخابراتی و همچنین لوله‌های آبرسانی در ایجاد این شبکه از جنس پلی‌اتیلن و نوع PE۸۰ یا PE۱۰۰ است و تنها در ۲ عامل اصلی میزان تحمل فشار و قطر آن با یکدیگر متفاوت هستند.

با توجه به مراحل مختلف عملیاتی این پروژه، دو فاز مهم و حساس حفاری و میکروداکت‌گذاری، همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد، طی ۲۲ روز انجام و سایر مراحل مانند شوت فیبر نیز درحال انجام است و سپس با تکمیل زیرساخت‌های پروژه، عملیات نصب و سرویس‌دهی فیبر نوری آغاز می‌گردد.

درخصوص موضوع ترمیم آسفالت معابر شهری، براساس آنچه که در متن خبر نیز عنوان شده، جناب آقای «محسن تویسرکانی»، سرپرست محترم شهرداری کرمان، توضیحات لازم را دراین‌خصوص ارائه کرده‌اند که قبل از سال، ترمیم شیارهای حفاری شرکت‌ «های‌وب» در معابر اصلی انجام شد. درباره ترمیم این شیارها، به‌دلیل مشکل سنگ‌شکن، آسفالت تهیه‌شده مناسب ترمیم این شیارها نبود که با تجهیزاتی که خریداری شده است، این سنگ‌شکن اصلاح و این مشکل حل شد.

در پایان متذکر می‌شویم که اجرای این پروژه در سطح ملی درحال انجام بوده و با تکمیل پروژه در کل کشور نیازهای زیرساخت ارتباطات تا حداقل ۵ دهه مرتفع گردیده و مشترکان قادر خواهند بود تا سرعتی معادل ۸۰ برابر سرعت فعلی را تجربه کنند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • Timsar Nakhjavan
    Timsar Nakhjavan | ۳۰ فروردین ۱۴۰۳

    هر چی گفته درست ، پس چرا بهره برداری نمیشه ، چرا نمی‌فروشن بخریم ، بعد چرا خیابون پایینی رو کابل کشیدن ولی کوچه/خیابون ما رو کابل نکشیدن

  • diman
    diman | ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

    تو شهر ما هم یهو ریختن همه جا رو داکت گذاری کردن ولی دیگه هیچ خبری نیست که به خونه ها ارائه بدن.

مطالب پیشنهادی