ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران: اعمال محدودیت جدید در ثبت سفارش کالاهای IT

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران اعلام کرد که محدودیت‌های جدیدی بر نحوه تهیه کالاهای آی‌تی اعمال خواهد شد.

سوره پوراشرف
نوشته شده توسط سوره پوراشرف | ۱ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۰:۳۰

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران از محدودیت ورود کالاهای فناورانه (IT) و سنگ‌اندازی‌های وزارت صمت و گمرک ایران بر سر راه تجار آی‌تی خبر داد.

به گزارش دیجیاتو، وزارت صمت از ۱۹ آذرماه امسال ثبت سفارش کالاهای آی‌تی را محدود کرده و این موضوع باعث اعتراض تجار حوزه فناوری شده است. تجار می‌گویند چنانچه محدودیت‌های واردات اقلام آی‌تی ادامه داشته باشد، تعداد قابل‌توجهی از شرکت‌ها ورشکسته و تعطیل خواهند شد و فعالان اقتصادی این حوزه مجبورند سرمایه خود را به کشورهای همسایه انتقال دهند.

در همین زمینه، رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران با اشاره به محدودیت جدید اعمال‌شده در بخش ثبت سفارش اقلام آی‌تی گفت: «در ماه‌های پایانی سال تقاضای شرکت‌ها برای خرید اقلام IT زیاد شده، این درحالی است که محدودیت‌های جدید برای تجار این صنف سبب شده عرضه کالا به بازار کاهش پیدا کند.»

به گفته «محمدرضا فرجی تهرانی»، تجار آی‌تی با مشکل تازه‌ای روبه‌رو شده‌اند و اخیراً مجوز واردات برای کلیه صنوف ۸۵ درصد کاهش یافته است: «اخیراً وزارت صمت ورود اقلام آی‌تی که در این شرایط تحریم به‌سختی وارد کشور می‌شود، محدود کرده است. درواقع تجار از طریق شرکت‌های خارجی خود اقلام به‌روز دنیا را برای مردم ثبت سفارش می‌کنند اما به‌یک‌باره سقف ثبت سفارش اکثر تجار کالاهای آی‌تی در ایران محدود می‌شود.»

او افزود: «این سنگ‌اندازی‌ها و مختل‌کردن فعالیت تجار باعث ورشکستگی شرکت‌های بزرگ آی‌تی خواهد شد و درنهایت دود آن به چشم دولت می‌رود. این نوع تصمیمات عجولانه تبعات سنگینی برای دولتمردان دارد. نخستین تبعات آن ورود اقلام قاچاق به داخل و همچنین خروج ارز از کشور است که باعث افزایش نوسان ارز و گرانی کالا در بازار می‌شود.»

تبعات منفی دیگر این تصمیم، ورشکستگی اعضای صنف فناوران است. در این مواقع شرکت‌های واردکننده برای نجات بنگاه خود مجبورند نیروی انسانی خود را تعدیل کنند که به بیکاری جوانان در کشور دامن خواهد زد.

او در ادامه بیان کرد: «واردکنندگان آی‌تی برای اینکه اقلام به‌روز این صنف را در شرایط تحریم وارد کشور کنند، از شرکت‌های مادر نمایندگی گرفته و پای شرکای تجاری خود مثل شرکای دبی، بحرینی و قطری را برای سفارش کالا به میان می‌کشند، اما دولت با اعمال چنین محدودیت‌هایی، ناهماهنگی‌هایی را برای این فعالان اقتصادی ایجاد می‌کند که باعث دلسردی آن‌ها در ادامه مسیر می‌شود. البته دلسردی واردکنندگان و کوچ سرمایه‌های آن‌ها به کشورهای ثالث یک طرف ماجراست؛ متأسفانه چنین برخوردهایی از سوی دولتمردان درنهایت سبب بی‌اعتباری تجار ایرانی در کشورهای دیگر می‌شود.»

به گفته فرجی تهرانی، مصرف اقلام آی‌تی در تمام کشورها سیر صعودی دارد. در کشور ما هم از مدارس و ارگان‌های پژوهشی گرفته تا سایر حوزه‌های خدماتی، نیاز مبرمی به اقلام آی‌تی دارند این درحالی است که اعمال محدودیت‌ها در ایران سبب می‌شود اقلام به‌روز با هزینه‌های سرسام‌آوری وارد کشور شود: «متأسفانه علی‌رغم گوش‌زدها، اقلام تجار آی‌تی در گمرک خاک می‌خورد و گمرک اجازه ترخیص این کالاها را به صاحبان آن‌ها نمی‌دهد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی