ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

واردات لوازم خانگی آزاد خواهد شد؟

علی‌آبادی تأکید دارد که نباید به صنعت لوازم خانگی به‌گونه‌ای انحصاری نگاه کرد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۷ آبان ۱۴۰۲ | ۱۵:۱۵

وزیر صمت اعلام کرد به‌منظور رقابت‌پذیرکردن کالا‌های ایرانی، با رعایت تعرفه‌های مناسب، در آینده مجوز واردات لوازم خانگی ارائه خواهد شد.

آن‌طور که تسنیم گزارش کرده است، «عباس علی‌آبادی» در حاشیه نمایشگاه لوازم خانگی در جمع خبرنگاران اظهار داشت لوازم خانگی ایرانی درحال‌حاضر رقابت‌پذیر هستند و امکان رقابت با کالای خارجی برای آن‌ها وجود دارد.

او در پاسخ به این سؤال که آیا همچنان ممنوعیت واردات لوازم خانگی به قوت خود باقی خواهد ماند یا مجوز واردات داده خواهد شد؟ گفت:

«همه هدف ما از مدیریت عرصه تجارت، حمایت از تولید است، منتهی این حمایت بدین معنا نیست که رقابت را از بین ببرد؛ ما باید به‌سمتی حرکت کنیم که در عین رقابت‌پذیرکردن صنایع، فرصت انتخاب را برای مردم فراهم کنیم. به همین دلیل مسیر ما، مسیری نخواهد بود که صرفاً به لوازم خانگی به‌گونه‌ای انحصاری نگاه کنیم، زیرا لوازم خانگی امروز ما رقابت‌پذیر است.»

گفتنی است در سال 1400 نامه‌ای از سوی دفتر رهبری برای جلوگیری از واردات محصولات کره جنوبی منتشر شد که در آن اعلام شده بود «واردات این محصولات باعث شکستن کمر تولیدکنندگان داخلی می‌شود». در پی این نامه، آبان‌ماه 1400 ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای به همه مناطق آزاد ابلاغ شد.

این درحالی بود که مهرماه همان سال، «علیرضا محمدی دانیالی»، رئیس وقت انجمن صنایع لوازم خانگی، با اشاره به دستور رهبری برای ممنوعیت واردات لوازم خانگی از کره جنوبی، اظهار داشت این موضوع خواسته کل صنعت تولید لوازم خانگی نیست و چند شرکت تولیدکننده بدون مشورت با تشکل‌های این حوزه، برای ممانعت از واردات لوازم خانگی نامه‌نگاری کردند.

اردیبهشت‌ماه سال 1401، «محمدمهدی برادران»، معاون وقت صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد ممنوعیت واردات لوازم خانگی تا بلوغ تولیدکنندگان داخلی ادامه دارد. حال مشخص نیست این چراغ سبز وزیر صمت درباره واردات لوازم خانگی را باید به پای بلوغ این صنعت نوشت یا هشداری است به تولیدکنندگان این حوزه تا کیفیت محصولات خود را افزایش داده و رضایت مشتریان را بیش‌ازپیش جلب کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • rayacoder
    rayacoder | ۷ آبان ۱۴۰۲

    انحصار کمر مردم را شکسته، به بهانه تولید داخلی باید به همان قیمت کالای خارجی، محصول داخلی را خرید کنند ولی با کیفیت 10 درجه کمتر.

مطالب پیشنهادی