ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

عضو کمیسیون امور داخلی مجلس: در آینده باید برای خرید گوشی ایرانی بی‌کیفیت در صف بایستیم

به گفته رشیدی کوچی، با روندی که درباره ممنوعیت واردات آیفون وجود دارد، در آینده باید برای خرید گوشی بی‌کیفیت ایرانی در صف بایستیم.

مهدیه اسماعیلی
نوشته شده توسط مهدیه اسماعیلی | ۲۹ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۵:۴۵

یک نماینده مجلس اعتقاد دارد همان‌طور که بحث کمبود ارز موجب لغو واردات خودرو شد، درزمینه موبایل نیز با چنین اتفاقی روبه‌رو خواهیم بود. او در جدیدترین اظهاراتش از مجلس خواسته است تا مجلس مقابل ممنوعیت واردات گوشی آیفون بایستد، در غیر این صورت یکی دو سال آینده باید در صف خرید گوشی‌های بی‌کیفیت ایرانی بایستیم.

«جلال رشیدی کوچی»، نماینده مجلس در گفتگو با عصر ایران در مورد ممنوعیت ریجستری آیفون 15 گفت: «کسانی که مخالف واردات هستند، نگاهشان این است که واردات ارزبری دارد و ارز را از کشور خارج می‌کند. از نظر ما سامسونگ هم همین است و ارزبری دارد و اتفاقاً به سامسونگ ارز دولتی هم می‌دهند ولی به آیفون ارز دولتی تخصیص نمی‌دهند.»

او اعتقاد دارد بازار موبایل در آینده‌ای نزدیک، به سرنوشت بازار خودرو دچار خواهد شد: «می‌گویند گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار ممنوعیت واردات دارد. همان اتفاقی که در مورد خودرو افتاد که به‌مرورزمان نبود ارز را بهانه کردند و‌ بعد واردات خودرو را حذف نمودند، راجع به گوشی هم درحال اتفاق افتادن است.»

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه درحال‌حاضر یک شرکت داخلی اقدام به تولید گوشی بومی کرده، ادامه داد: «احتمالاً با روندی که پیش می‌رویم، باید یکی‌دو سال آینده باید برای خرید گوشی در صف بایستیم؛ آن‌هم خرید گوشی ایرانی که بی‌کیفیت است.»

نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی گفت: «عده‌ای می‌گویند چون آیفون به اینترنت ماهواره‌ای وصل می‌شود، نباید وارد شود. اتفاقاً استدلالم این است که سامسونگ و دیگر شرکت‌ها تا کی منتظر می‌مانند که فقط آیفون اینترنت ماهواره‌ای داشته باشد. اینترنت ماهواره‌ای یک تکنولوژی است که دیر یا زود روی همه گوشی‌ها نصب می‌شود.»

او با بیان اینکه تصمیم ممنوعیت ‌واردات گوشی آیفون در وزارت صمت گرفته شده و اجرای آن نیز با وزارت صمت است، گفت: «این برچسب را به من می‌زدند که من طرفدار لاکچری‌ها هستم.» به گفته رشیدی کوچی، وقتی رقابت از بین رود، انحصار ایجاد می‌شود و به‌مرورزمان باعث آسیب به جیب مردم خواهد شد. او عقیده دارد واردات آیفون در کنار سایر برندهای گوشی باعث حفظ رقابت می‌شود. قبل از اینکه واردات آیفون ممنوع شود، قیمت گوشی آیفون پنجاه میلیون و قیمت سامسونگ چهل میلیون تومان بود. الان قیمت آیفون‌های ریپک و رفرش‌شده صد‌وپنجاه تا صد‌و‌شصت میلیون تومان شده و سامسونگ نیز هفتاد تا هشتاد میلیون است.

«بعد از آیفون نوبت ممنوعیت سامسونگ است»

رشیدی کوچی با بیان اینکه بعد از حذف واردات آیفون، نوبت به سامسونگ می‌رسد، ادامه داد: «برای سامسونگ هم همین بهانه‌ها را می‌آورند که ارز نداریم. واردات سامسونگ‌های جدید هم که چیپست اینترنت ماهواره‌ای رویشان نصب شود، باید حذف گردد. در چنین شرایطی، عمده مردم که نمی‌توانند سامسونگ سری اس یا آیفون بخرند، گوشی معمولی می‌خرند که آن را هم خودمان تولید می‌کنیم.» 

به باور رشیدی کوچی، مجلس باید به بحث ممنوعیت واردات گوشی آیفون ورود کند. این ورود می‌تواند در قالب طرح لغو ممنوعیت واردات گوشی باشد. او با اشاره به اینکه دیگر در این مجلس وقت تدوین و تصویب چنین طرحی نیست، گفت وزارت صمت باید دلایل خود را برای ممنوعیت مطرح کند که اگرچه ما با سؤالاتمان دلایل آن‌ها را رد می‌کنیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (4 مورد)
 • Abdollvahab Hajeb
  Abdollvahab Hajeb | ۳۰ شهریور ۱۴۰۲

  بنده خدا داره ميگه ای ملتتتتت خودتون آماده کنید برای صف نشستن گوشی ایرانی 🥲

 • rayacoder
  rayacoder | ۳۰ شهریور ۱۴۰۲

  شخصی در کلبه‌ای چوبی در جنگلی زیبا اقامت داشت، او از ترس ورود حشرات و جانوارن شروع به بستن تمامی منافذ کرد، پنجره و درها را پوشاند، آنقدر اینکار را کرد تا حتی هوا هم به داخل وارد نمیشد، او شب آسوده خوابید.. اما تا صبح به دلیل کمبود اکسیژن مُرد ! این سرنوشت محتوم افکار بسته و ناکارامد است !!!

 • Rezahan
  Rezahan | ۳۰ شهریور ۱۴۰۲

  این رشیدی هم دیگه شده ادعا و فقط حرف میزنه البته در این مورد که چشم بسته غیب گفته انگار خودمون نمیفهمیم چه بلایی دارن سرمون میارن

 • khameiiii
  khameiiii | ۲۹ شهریور ۱۴۰۲

  هی برادر اینجا ایران نمیزارن زیاد خرف بزنی

مطالب پیشنهادی