ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

سخنگوی دولت: همچون مجوز حمل سلاح برای برخی نهادها، مجوز دسترسی به پلتفرم‌های مسدود شده برای برخی مقامات وجود دارد

بهادری جهرمی در واکنش به انتقادات از حضور مسئولان در پلتفرم‌های فیلتر شده اعلام کرد که این پلتفرم‌ها برای آنها باز است.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۹:۴۶

سخنگوی دولت اعلام کرد برخی مقامات، مجوز دسترسی به پلتفرم‌های مسدود شده را دارند. بهادری جهرمی این امکان را به مجوز حمل سلاح برای یک سری نهادها مثل پلیس تشبیه کرد و مدعی شد که فرزندان مقامات از چنین دسترسی برخوردار نیستند.

فعالیت برخی نمایندگان مجلس و مقامات دولتی و حاکمیتی در پلتفرم‌های فیلتر شده همچون توییتر، بارها محل مناقشه کاربران فضای مجازی بوده است.

در همین راستا سخنگوی دولت در پاسخ به انتقاد دانشجویان دانشگاه تهران مبنی بر حضور و فعالیت برخی مقامات و فرزندان آن‌ها در پلتفرم‌های فیلترشده اعلام کرد:

«عموم مردم به سلاح دسترسی ندارند، اما پلیس به آن دسترسی دارد یا برای سلاح شکاری نیز می‌توان تحت شرایطی مجوز گرفت. درخصوص سکوها و پلتفرم‌ها هم این‌گونه است و در عموم کشورها این موضوع وجود دارد. یک پلتفرم اجازه فعالیت ندارد، اما مثلا وزارت امور خارجه برای بیان اظهار نظرهای خود اجازه دسترسی به آن را دارد. ما چند میلیون ایرانی خارج از کشور داریم؛ صرف‌نظر از خارجی‌هایی که می‌خواهیم برای آن‌ها اعلام موضع کنیم. مقامات رسمی باید بتوانند از طریق پلتفرم‌ها با آن‌ها صحبت و اظهارنظر رسمی کنند.‌»

«علی بهادری جهرمی» در ادامه گفت: «همان مرجع قانون‌گذار که ضابطه گذاری می کند، تبصره‌ای در ماده می‌زند و درخصوص مقامات، یک‌سری را استثنا در نظر می‌گیرد و به آن‌ها اجازه دسترسی به سکوها می‌دهد.»

بهادری جهرمی تأکید کرد درخصوص فرزندان مقامات چنین چیزی وجود خارجی ندارد: «اگر هر موردی که دیدید، یک فرزند مقام است و دسترسی به سکوها دارد، مصداق فساد است. لذا به بازرس ویژه رئیس‌جمهور معرفی کنید تا با آن برخورد شود.ما هم اگر شناسایی کنیم برخورد می کنیم.»

گفتنی است ارائه اینترنت بدون فیلتر برای برخی مسئولان و مقامات دولتی و حکومتی مدتهاست که وجود دارد. خدمت ویژه ای که بسیاری آن را نوعی تبعیض می‌دانند و به زودی شاهد عمومی‌تر شدن آن با عنوان اینترنت حرفه‌ای یا طبقاتی خواهیم بود.

توییتر، شبکه اجتماعی که اگرچه فیلتر است اما مسئولان ایرانی بدون محدودیت در آن حاضرند. بررسی‌های دیجیاتو نشان می‌دهد بیش از 260 مقام رسمی از اعضای هیئت دولت گرفته تا مجلس، شورای شهر تهران و سایر نهادهای سیاسی، اجتماعی، ورزشی، فرهنگی و... در این پلتفرم فیلتر شده فعال هستند. جالب است بدانید نزدیک به 60 درصد اعضای کمیسیون طرح صیانت و دیگر موافقان این طرح نیز حضوری فعال در توییتر دارند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • Eusasgod
  Eusasgod | ۱۹ خرداد ۱۴۰۲

  شما غلط کردید که این دو موضوع رو که هیچ ربطی به هم ندارند رو به هم ربط دادید
  مردم باید به اینترنت آزاد دسترسی داسته باشند
  بقیه حرفا هم همش بهونست صیانت و ... همش ‌‌‌‌‌.... هست که میگن
  اینها از آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات میترسن از آگاهی مردم میترسن چون نوعی تهدید برای خودشون محسوب میشه

 • expert_developer
  expert_developer | ۱۷ خرداد ۱۴۰۲

  «درخصوص سکوها و پلتفرم‌ها هم این‌گونه است و در عموم کشورها این موضوع وجود دارد»
  البته منظور از «عموم کشورها» ۷-۸تا کشور مثل چین، روسیه، کره‌شمالی و ... است. صد و هشتاد تا کشور دیگه از نظر ایشون اقلیت حساب میشن.

 • Mmsh1385
  Mmsh1385 | ۱۷ خرداد ۱۴۰۲

  به این اینترنت طبقاتی

مطالب پیشنهادی