ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بررسی آیفون ۱۵ پرو مکس
فناوری ایران

واکنش دیرهنگام به ماجرای تعرفه واردات گوشی‌های مسافری: حقوق ورودی موبایل بالای 600 دلار 30 درصد است

پنج ماه از ابلاغیه پیشین گمرک مبنی بر تعرفه 8 درصدی واردات مسافری تلفن همراه بالای 600 دلار می‌گذرد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۳ دی ۱۴۰۲ | ۱۰:۱۹

گمرک در راستای نامه معاونت قوانین مجلس، دستور داد تا تعرفه ورودی واردات تلفن همراه بالای 600 دلار در رویه‌های غیرتجاری (مسافری و پستی) به میزان 30 درصد محاسبه شود.

بعد از گذشت 5 ماه از ابلاغیه پیشین درباره هزینه گمرکی گوشی‌های مسافری، مسئولان در صدد اصلاح آن برآمده‌اند. اوایل مرداد امسال گمرک در راستای ابلاغیه وزارت صمت، تعرفه واردات مسافری گوشی‌های هوشمند بالای 600 دلار را 8 درصد اعلام کرده بود.

این بدان معناست که در 5 ماه گذشته، واردات گوشی پرچمدار به صورت مسافری، ارزان‌تر از تجاری بوده است. این در حالی است که طبق قانون بودجه 1402، واردات گوشی در سایر رویه‌ها باید دو برابر تجاری لحاظ می‌شد.

در ابلاغیه پیشین گمرک مأخذ حقوق گمرکی واردات گوشی هوشمند بالای 600 دلار در رویه تجاری ذکر نشده و با اشاره به قانون بودجه، رقم 15 درصد برای جمع حق ورودی این گوشی‌ها ثبت شده بود. این در حالی است که در رویه مسافری و پستی، مأخذ حقوق گمرکی 8 درصد (دو برابر رویه تجاری) و مأخذ سود بازرگانی نیز صفر درصد اعلام شده است که جمع حق ورودی برابر 8 درصد می‌شد.

در بخشنامه مرداد ماه گمرک به نامه رئیس امور هماهنگی و رفع اختلافات حقوقی دستگاه‌های اجرایی معاونت حقوقی ریاست جمهوری و دفتر حقوقی معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت صمت اشاره شده بود که موضوع آنها، اعمال حقوق ورودی با مأخذ دو برابر حقوق ورودی قانون امور گمرکی برای واردات تلفن همراه در سایر رویه‌ها بود.

ناگفته نماند پیش‌تر انجمن واردکنندگان موبایل نیز به این موضوع واکنش داده بود و این اتفاق را یک اشتباه و تفسیر غلط از قانون بودجه توصیف کرده بود.

حال افزایش تعرفه واردات مسافری می‌تواند منجر به گران شدن گوشی‌هایی که به طور عمده به شکل مسافری وارد می‌شوند (مانند آیفون 14 و 15) منجر شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی