ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

چالش‌های مقداد آی‌تی در رسیدگی به تعهدات معوق: واکنش‌ها و وعده‌ها

بررسی‌های دیجیاتو نشان می‌دهد که عملکرد مقداد آی‌تی نسبت به ادعاهای این شرکت در سومین بیانیه خود، مغایرت‌ دارد.

سوره پوراشرف
نوشته شده توسط سوره پوراشرف | ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

فروشگاه آنلاین مقداد آی‌تی که از اوایل آبان‌ماه زمزمه‌هایی از نارضایتی مشتریانش در فضای مجازی شنیده می‌شد، در سومین بیانیه خود مدعی‌ است که به سفارش‌های معوق رسیدگی کرده و در بحث پیگیری آن‌ها در بحران پیش‌آمده متعهد بوده است. طبق پیگیری‌های دیجیاتو، عملکرد این فروشگاه‌ آنلاین براساس ادعاهای خود در سومین بیانیه منتشرشده، مغایرت‌های بسیاری داشته و در اکثر مراحل پیگیری، شاکیان مقداد آی‌تی نه‌‌تنها به نتیجه‌ای نرسیده‌اند، بلکه هیچ بازگشت وجهی صورت نگرفته است.

در آبان‌ماه سال جاری، کاربرانی که از این فروشگاه خرید کرده بودند، بعد از مواجهه با تأخیر در دریافت سفارش‌های خود، با عدم پشتیبانی و پاسخگویی صریح این فروشگاه روبه‌رو شدند. در مراحل پیگیری‌های دیجیاتو، بسیاری از افراد اظهار داشته‌اند که مدت‌هاست منتظر دریافت کالای موردنظرشان بوده و برای آن دسته از افرادی که کالایشان ارسال شده، محصول موردنظر با نواقص زیادی همراه بوده است. همچنین این افراد تأکید داشتند که با وجود تلاش‌های بسیار برای پیگیری، علاوه بر اینکه نتوانسته‌اند ارتباط مؤثری برقرار کنند، با رفتار ناپسندی از سوی پشتیبانی مواجه شده‌اند. همچنین درخواست‌های کسانی که قصد بازپرداخت وجه خود را داشتند، به جواب «این مسئله زمان‌بر است و باید صبر کنید» محدود شده است.

مقداد آی‌تی با انتشار بیانیه‌ای، ضمن پذیرش مشکلات پیش‌آمده، اظهار داشت که در بهمن‌ماه تمام چالش‌های پیش‌آمده را رفع می‌کند. کمی بعد مقداد آی‌تی در دومین بیانیه از شروع فعالیت تیم پشتیبانی اختصاصی خود خبر داد و اعلام کرد که با هدف پیگیری بهتر سفارشات و بهبود فرآیند پاسخگویی، برای هر دسته از محصولات یک پشتیبان مجزا و اختصاصی در نظر گرفته است. طبق بررسی‌های دیجیاتو، شاکیان مقداد آی‌تی علی‌رغم ادعای این شرکت در دومین بیانیه خود، موفق به پیگیری سفارش‌های معوق خود نشدند و درنهایت، به هیچ نتیجه‌ای نرسیدند.

بیانیه سوم مقداد آی تی در رابطه با رسیدگی به تعهداد معوق

در سومین بیانیه، مقداد آی‌تی مسئولیت کامل این بحران را پذیرفته و اقدامات انجام‌گرفته برای حل موضوع را توضیح داده است. متن بیانیه به شرح زیر است:

«گزارش عملکرد مقداد آی‌تی برای رسیدگی به تعهدات معوق در چهار ماه گذشته، به شرح زیر تقدیم می‌شود:
از ابتدای آبان‌ماه سال ۱۴۰۲ تا زمان نگارش این متن از مجموع کل سفارشات موفق، تنها در ۳۶۷۱ موردنیاز به رسیدگی وجود داشت. در این بین، ۳۰۷۱ مورد یا به‌عبارتی، ۸۳.۶ درصد با ارسال کالا یا عودت وجه تعیین تکلیف شده‌اند. به‌طور دقیق می‌توان گفت که ۲۵۹۳ مورد، ارسال کالا صورت گرفته است. همچنین ۴۷۸ مورد عودت وجه نیز انجام شده است؛ بنابراین جمع سفارش‌های تعیین‌تکلیف‌شده تا به امروز، همان‌طور که گفته شد، ۳۰۷۱ مورد است.

از این آمار می‌توان چنین نتیجه گرفت که همچون تمام این ۱۸ سال ما در کنار شما و با همراهی شما توانستیم گامی مؤثر و موفق در مسیر رفع بحران برداریم. البته که همچنان با تسریع در فرایند رسیدگی تا رفع کامل نارضایتی، در کنار شما هستیم. امروز اما می‌توانیم نوید بدهیم که با افزایش ظرفیت تأمین، پرقدرت‌تر از گذشته، فروش کالا و خدمات خود را آغاز کرده‌ایم.

ما در این مرحله از بلوغ مقداد آی‌تی، چنان فرایند و شبکه‌ زیرساختی ایجاد کرده‌ایم که می‌توانیم ظرف مدت زمان ۳ روز کالای شما را برای هر نقطه از کشور عزیز و پهناور ایران، بسته‌بندی و آماده ارسال کنیم. همچنین تعهد ما به شماست که اگر چنانچه ظرف ۷۲ ساعت کاری پس از خرید، کالای شما آماده‌ ارسال نبود، با موافقت شما تمام مبلغ پرداختی به‌صورت کامل عودت می‌شود.»

بیانیه مقداد آی تی

واکنش شاکیان مقداد آی‌تی به سومین بیانیه منتشرشده

براساس پیگیری‌های دیجیاتو، عملکردی که مال‌باختگان و شاکیان این فروشگاه اینترنتی در این مدت شاهد آن بودند، با متن و اظهارات بیانیه منتشرشده مغایرت‌هایی دارد. توضیحات این افراد بسیاری از موارد ذکرشده در این بیانیه را زیر سؤال می‌برد. همچنین اعتبار آمار و ارقام اعلام‌شده را کمرنگ می‌سازد.

«احسان کاشفی»، یکی از شاکیان مقداد آی‌تی، دراین‌خصوص به دیجیاتو توضیح داد: «من در تاریخ ۲۲ آذرماه خرید انجام دادم و بعد از گذشت چند روز متوجه شدم که هیچ کالایی در کار نیست. این افراد تلفن خود را در حالتی گذاشته بودند که هر بار با صرف حدود یک ساعت زمان موفق می‌شدم با یکی از اپراتورهای پشتیبانی صحبت کنم. در این صحبت‌ها اظهار داشتند که سفارش من به دستم خواهد رسید، اما هر بار به‌صورت بی‌ادبانه‌تر و گستاخ‌تر صحبت می‌کردند. درنهایت، علاوه بر عدم دریافت پاسخ، هیچ مبلغی به حساب من واریز نشد.»

او در مورد ارسال یک‌سری کالاها از سوی مقداد آی‌تی به شاکیان، به‌جای بازگشت وجه یا به‌عنوان کالای جایگزین توضیح داد: «برای یک‌سری کاربران زیان‌دیده، اجناس به‌دردنخوری که هیچ ربطی به کالای سفارش‌داده‌شده نداشت، ارسال کردند که منجر به ضرر مالی آن‌ها شد. الان هم بهانه جدیدشان این است که حساب‌ها مسدود شده و هیچ کاری از پیش نمی‌رود. به‌نظر می‌رسد که این شرکت تنها به‌دنبال خرید زمان بیش‌تر است. گویا نهایتاً شاید ۳۰ نفر به پولشان رسیده باشند که تازه آن‌هم به‌صورت اقساطی بوده است.»

«صادق کارشکی»، یکی از شاکیان مقداد آی‌تی که اظهار داشته به مدت ۱۰ سال از این فروشگاه خرید مداوم داشته و از تمام طرق از آن شکایت کرده است، در گفت‌وگو با دیجیاتو بیان کرد: «من به آدرس مقداد آی‌تی مراجعه کردم. من را به داخل راه ندادند و پیشنهاد کردند که پیگیری رسمی و قضایی کنم و به من گفتند که مشکل با آمدن به اینجا و ورود به داخل حل نمی‌شود و گفتند که با شماره‌های درج‌شده تماس بگیرید. من در چت آنلاین سایت پیام گذاشتم، ولی هر بار وعده یک هفته بعد را دادند، اما تا امروز هنوز هیچ وجهی واریز نشده است. نکته جالب این است که محصول خریداری‌شده از سمت من همچنان در سایت موجود و قابل خریداری است، اما موجودی ندارند که بفرستند و ارسال کنند. درگاه‌های پرداخت مجدد باز شده است و امکان ثبت سفارش وجود دارد. اما الان ظاهراً درگاه پرداخت دوباره بسته شده است، اما در ۴ روز گذشته، همچنان باز و فعال بود.»

«امیرمهدی توانا»، گیمر و استریمیر، درخصوص خرید ناموفق سیستم خود و مراحل پیگیری آن به دیجیاتو گفت: «من در تاریخ 5 آذرماه سفارش خودم را ثبت کردم و 14 آذرماه به‌خاطر عدم موجودی، سفارش من از سمت خودشان لغو شد. در پاسخ به تمام تماس‌ها نیز چیزی جز دروغ شنیده نشد. تمام ادعاهای منتشرشده در بیانیه سوم مقداد آی‌تی تماماً دروغ بوده و این شرکت هیچ اقدامی برای تسویه‌حساب و بازگشت وجه نداشته است. خرید من به مبلغ ۲۸ میلیون تومان بود که در بازه زمانی ۳ ماهه هیچ پیگیری از جانب این فروشگاه صورت نگرفته است.»

خانم «ل.پ» نیز به دیجیاتو گفت: «تاریخ سفارش من ۱۷ آذرماه و تاریخ کنسلی آن نیز ۱۸ آذرماه بوده. از آن تاریخ تاکنون مطلقاً هیچ پیگیری و اقدامی از سوی مقداد آی‌تی جهت بازگشت وجه به اینجانب صورت نگرفته است و حتی یک بار هم با بنده تماس نگرفته‌اند و در پاسخ به شکایات و پیگیری‌های متعدد بنده از طریق سایت کسب‌وکارهای اینترنتی، پاسخ دادند که شماره شبای شما در راه بانک است.»

او در مورد مراجعه حضوری خود توضیح داد: «این عدم پیگیری تا جایی بود که بنده مجبور به گرفتن مرخصی و حضور در محل شرکت در دی‌ماه شدم و ۴ الی ۵ ساعت در سرمای زمستان در حیاط شرکت ایستادیم و چیزی جز دروغ و توهین از حراست شرکت و مدیران مربوطه شنیده نشد. بنابراین بنده به‌عنوان یک مالباخته به‌جرأت خدمت شما عرض می‌کنم که آمار ۸۳ درصدی عودت وجه و ارسال کالا مندرج در بیانیه مقداد آی‌تی کذب محض بوده و جهت گمراه‌کردن عموم و بازسازی وجهه تخریب‌شده ایشان صورت گرفته است.»

افزایش دائم قیمت ارز و به طبع آن، محصولات دیجیتال و کلاهبرداری‌هایی همچون ماجرای کوروش کمپانی، فضای کسب‌وکارهای اینترنتی در ایران را در وضعیتی ملتهب قرار داده. در چنین شرایطی، انتظار می‌رود که کسب‌وکارها درصورت بروز چنین مشکلاتی، درک بهتری از شرایط کاربرانشان داشته باشند و تلاش خود را به‌کار گیرند تا کمترین آسیب به آن‌ها وارد شود. در این میان پاسخگویی شفاف و همراه با احترام، حداقل موردی است که از شرکت‌ها انتظار می‌رود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • m.r.zare
    m.r.zare | ۱۹ اسفند ۱۴۰۲

    سال داره نو میشه ما هنوز به حقمون نرسیدیم...

  • AmirTavana
    AmirTavana | ۱۶ اسفند ۱۴۰۲

    یک دنیا تشکر از دیجیاتو و گزارشگر دلسوزی که بازتابه صدای ما بودید

مطالب پیشنهادی