ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

واکنش نماینده مجلس به ممنوعیت واردات آیفون 14: اینترنت ماهواره‌ای بهانه است

بیش از سه ماه از اعلام رسمی ممنوعیت واردات آیفون 14 می‌گذرد، اما هیچ مقام مسئولی دلیل اصلی این تصمیم را بازگو نکرده است.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۴ تیر ۱۴۰۲ | ۲۰:۱۵

«جلال رشیدی کوچی» اعتقاد دارد مرتبط دانستن ممنوعیت واردات آیفون 14 با قابلیت اتصال آن به اینترنت ماهواره‌ای، استدلال ضعیفی است. به باور وی این ممنوعیت در نهایت منجر به انحصار و شکل‌گیری مافیای جدید در بازار موبایل می‌شود.

این  نماینده مجلس در گفتگوی مفصل ویدئویی که چندی پیش با خبرآنلاین داشته است، به بحث ممنوعیت واردات آیفون 14 اشاره کرده و باور دارد این امر به انحصار و شکل‌گیری مافیای جدید در بازار موبایل منجر خواهد شد: «همان طور که دیدیم بعد از این ممنوعیت، تقاضا برای مدل‌های آیفون 13 بالا رفت و گران شد. این انحصار موجب بالا رفتن قیمت گوشی‌های سامسونگ و مدل‌های دیگر شده است.»

او اعتقاد دارد اتصال آیفون 14 به اینترنت ماهواره‌ای، استدلال ضعیفی است چرا که سامسونگ نیز به سراغ این تکنولوژی خواهد رفت: 

«آیا سامسونگ دیگر به سراغ اینترنت ماهواره‌ای نمی‌رود؟ در حالی که تنها یک چیپست نیاز است به موبایل اضافه شود و اگر امسال نگذارد، سال بعد می‌گذارد. می‌خواهید واردات سامسونگ را هم ممنوع کنید؟ تکنولوژی در حال پیشرفت است و منتظر ما نمی‌ماند، پس اینکه می‌گویند (واردات آیفون 14) به خاطر اینترنت ماهواره‌ای ممنوع شده، درست نیست.»

سخنان رشیدی درباره ممنوعیت واردات آیفون 14

رشیدی به استدلال ممنوعیت اختصاص ارز به کالای لوکس آمریکایی اشاره کرد و گفت: «می‌گویند کالای لوکس آمریکایی است و نباید ارز دهیم. برای واردات آیفون ارز دولتی تخصیص داده نمی‌شود، اما برای سامسونگ چرا، این هم هزار دلار است، آن هم هزار دلار. کره هم پول‌های ما را بلوکه کرده و با آمریکا دستش در یک کاسه است، پس دشمن ما است. چه کسانی دستشان در پشت پرده گردش مالی بازار موبایل است؟ اینکه می‌گویند چون رهبری فرمودند که ارز به کالای لوکس آمریکایی اختصاص نیابد، من هم موافقم، اما آیا رهبری واردات مسافری را هم ممنوع کردند؟ چرا واردات مسافری را ممنوع کردید؟  من دوست دارم با پول شخصی خودم گوشی بیاورم.»

گفتنی است از اسفند سال گذشته به طور رسمی، هر نوع واردات آیفون 14 ممنوع اعلام شد. رشیدی در همان نیز طی مصاحبه‌ای از دست‌های پشت پرده برای ممنوعیت واردات آیفون سخن به میان آورد: «معلوم نیست چه دستی پشت پرده است که برای آیفون 1200 دلاری و سامسونگ 1200 دلاری تفاوت قائل می‌شود. به گوشی سامسونگ ظرف 72 ساعت مجوز می‌دهند، ولی حتی به آیفون مسافرتی هم مجوز واردات نمی‌دهند. باید ببینیم واردکننده سامسونگ در ایران کیست. اگر واردات آیفون حذف شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ قطعاً با این اتفاق بازار انحصاری می‌شود و همان اتفاقی که برای خودرو افتاد، برای بازار گوشی موبایل هم می‌افتد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی