ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: وزارت ارتباطات بدون واسطه به مردم فیلترشکن بفروشد

او باور دارد باید شفاف‌سازی شود که فیلترشکن‌ها را چه کسانی ارائه می‌دهند و واسطه‌ها را حذف کنند.

مهدیه اسماعیلی
نوشته شده توسط مهدیه اسماعیلی | ۱۵ آذر ۱۴۰۲ | ۱۴:۱۰

به گفته عضو کمیسیون صنایع مجلس، بازار سیاهی درست شده و فیلترشکن به قیمت غیرواقعی فروخته می‌شود. سود عمده آن هم به جیب دلالان و افراد رانت‌خوار می‌رود. او همچنین باور دارد که وزارت ارتباطات راه را برای فروش فیلترشکن‌فروشان و دلالان باز کرده است؛ چرا که جابه‌جایی پول از درگاه‌های پرداخت ایران انجام می‌شود.

«الله‌وردی دهقانی»، عضو کمیسیون صنایع مجلس، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا وزارت ارتباطات از گردش مالی بازار فروش فیلترشکن‌ها بی‌اطلاع است یا خیر، به دیده‌بان ایران گفت: «از لحاظ قانونی نمی‌توانند در گردش مالی افراد سرک بکشند و اطلاعی داشته باشند، ولی سیستم‌های امنیتی اطلاعاتی می‌توانند رصد کنند و در جریان قرار گیرند.»

وزارت ارتباطات خودش به مردم فیلترشکن بفروشد!

این نماینده مجلس همچنین در پاسخ به اینکه وزارت ارتباطات از بازاری که برای فروش فیلترشکن‌ها شکل گرفته است نفع می‌برد، توضیح داد: «بازار سیاهی درست شده است و فیلترشکن به قیمت غیرواقعی فروخته می‌شود. سود عمده آن هم به جیب دلالان و افراد رانت‌خوار می‌رود. وزارت ارتباطات راه را برای فروش فیلترشکن‌فروشان و دلالان باز کرده است، وگرنه جابه‌جایی پول چطور از درگاه‌های پرداخت ایران انجام می‌شود. وزارت ارتباطات خودش بدون واسطه به مردم فیلترشکن بفروشد نه با واسطه!»

عضو کمیسیون صنایع مجلس همچنین گفت: «دولت و وزارت ارتباطات باید ورود پیدا کنند و اگر لازم است خودشان فیلترشکن ارائه دهند. حتی اگر با نصف قیمت فیلترشکن‌های فعلی هم ارائه کنند به نفع دولت است و درآمد خوبی برای اپراتورها، مخابرات و وزارت ارتباطات خواهد بود. باید شفاف‌سازی شود که فیلترشکن‌ها را چه کسانی ارائه می‌دهند و واسطه‌ها را حذف کنند.»

دهقانی درخصوص نحوه مصرف هزینه‌ پیامک‌هایی که توسط مردم به وزارت ارتباطات پرداخت می‌شود، به دیده‌بان ایران گفت: «باید درخصوص عملکرد وزارت ارتباطات و میزان درآمدهای آن از طریق هزینه‌هایی مانند پیامک‌ها و همچنین درآمد دولت از اپراتورها تحقیق و تفحص صورت بگیرد.»

به گفته این نماینده مجلس، هزینه پیامک، مکالمه و اینترنت در کشور ما بسیار پایین است. اما همین منابع و مصارف آن هم مشخص نیست. با توجه به هزینه بالای توسعه زیرساخت، باید قیمت این خدمات را افزایش دهیم ولی مسائلی پیش می‌آید مبنی بر اینکه اگر قیمت‌ها بالا برود یک عده اعتراض می‌کنند، درصورتی‌که برای ارائه خدمات بهتر و به‌روزتر در تمام نقاط کشور نیازمند زیرساخت به‌روز هستیم که صرف بودجه‌ای را می‌طلبد. این بودجه هم باید توسط مصرف‌کنندگان تأمین شود.

دهقانی همچنین در پاسخ به اینکه آیا مجلس قصد تحقیق و تفحص از وزارت ارتباطات بابت بازار فروش فیلترشکن‌ها را دارد، گفت: «این بحث مطرح نشده ولی مسئله مهمی است که می‌توانیم در قالب سؤال یا تحقیق و تفحص پیگیری کنیم تا ببینیم چه کسانی پشت این بازار هستند.»

چندی پیش نیز «جواد نیک‌‌بین»، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، اعلام کرده بود که نویسنده برنامه فیلترینگ همان‌هایی هستند که نویسندگان برنامه VPN هستند. او همچنین باور دارد کسی که نقشه فیلترینگ را می‌نویسد، یا خودش مستقیماً فیلترشکن می‌فروشد یا با دو یا سه واسطه VPN می‌فروشد. گردش مالی VPN‌ها دست کسانی است که فیلتر می‌کنند.

این درحالی است که بعد از این صحبت‌های این نماینده مجلس، وزیر ارتباطات اعلام کرد که فیلترشکن به‌هیچ‌وجه مطلوب این وزارت‌خانه نیست؛ و هیچ شخصی در بدنه وزارت ارتباطات و حتی در بحث سیاست‌گذاری درآمدها، به‌دنبال درآمدزایی برای وزارت‌خانه از این طریق نیست. به باور او، مشکل این است که چون قانونی برای برخورد با تولیدکنندگان فیلترشکن وجود ندارد، سودآوری خوبی برای اشخاص حقیقی داشته است. زارع‌پور پیش‌تر تأکید کرده بود که باید با مافیای فروشندگان فیلترشکن هم برخورد شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی