ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

مدیر شهر کتاب آنلاین: هوش مصنوعی بنیان‌های صنعت نشر و تولید محتوای مکتوب را تکان خواهد داد

مدیرعامل شهر کتاب آنلاین باور دارد می‌توان انتظار داشت که هوش مصنوعی بر ابزارهایی که مربوط به حوزه کتاب است، تأثیر‌گذار باشد.

مهدیه اسماعیلی
نوشته شده توسط مهدیه اسماعیلی | ۲۳ مرداد ۱۴۰۲ | ۱۲:۲۲

مدیر شهر کتاب آنلاین معتقد است اگرچه انشعاب‌های هوش مصنوعی در دنیای متاورس، عجیب و دست‌نیافتنی به‌نظر می‌رسد، اما در آینده عادی خواهد شد و بر نحوه کتابخوانی اثر خواهد گذاشت.

«احمد رفیع‌زاده»، مدیرعامل شهر کتاب آنلاین، درباره تأثیر فناوری هوش مصنوعی بر صنعت نشر گفت: «هوش مصنوعی یک ابزار فناورانه محسوب می‌شود که بر حوزه‌‌های مختلف از‌جمله صنعت نشر تأثیرگذار است. شاید بتوانیم برخی از حوزه‌ها را از هوش مصنوعی جدا و حفظ کنیم اما نمی‌توانیم با فناوری هوش مصنوعی مخالفت داشته باشیم. به‌هرحال هوش مصنوعی کار خودش را خواهد کرد و در همه عرصه‌ها تأثیرات خود را خواهد گذاشت.»

او با درباره آینده کتاب چاپی با توسعه فناوری هوش مصنوعی ادامه داد: «شاید در آینده واژه ارگانیک در حوزه کتاب هم رایج شود؛ یعنی بگوییم کتاب‌هایی به شیوه ارگانیک – تولید بدون استفاده از فناوری‌های نوین – و به روش سنتی تولید می‌شوند و به شکل فیزیکی در اختیار همه قرار ‌می‌گیرند. این شیوه می‌تواند حفظ شود و تجربه نشان داده که علاقه مردم به کتاب فیزیکی همچنان حفظ شده است و از آن با‌ عنوان قالبی نوستالژیک از رسانه کتاب استفاده می‌کنند.»

مدیر فروشگاه شهر کتاب آنلاین پیرامون تأثیرات هوش مصنوعی بر حوزه نشر گفت: «به‌نظر می‌رسد هوش مصنوعی دارای دو اثر بر حوزه نشر است. نخست تأثیر بر تولید محتوا؛ مثلاً با استفاده از ابزار چت‌جی‌پی‌تی. می‌دانیم بسیاری از افراد در گفت‌‌و‌گو با این بات مکالمه، پرسش‌های خود را می‌پرسند و این فناوری طبق داده‌هایی که پردازش کرده است، پاسخ می‌دهد. این ابزار، تولید محتوا انجام می‌دهد و بعید نیست در آینده نزدیک به کمک این ابزار، کتابی تألیف کنیم که تاریخچه نشر را جمع‌آوری کند؛ بنابراین یکی از نقاطی که هوش مصنوعی می‌تواند در نشر اثر بگذارد، محتوا خواهد بود.»

او باور دارد می‌توان انتظار داشت که هوش مصنوعی بر ابزارهایی که مربوط به حوزه کتاب است، تأثیر‌گذار باشد. همچنین امروزه اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، نرم‌افزارها و برنامه‌ها رشد کرده‌اند؛ ممکن است بسیاری از افراد کتاب الکترونیک را به کتاب فیزیکی ترجیح دهند و با کامپیوتر و تلفن همراه مطالعه کنند. به گفته مدیر شهر کتاب آنلاین، این‌گونه مطالعه نیز فناوری خودش را دارد؛ ابزارهای کتابخوان نحوه نمایش فونت متفاوت و فناوری مجزا دارند تا به چشم آسیب نرسد. به‌هرحال از فاز نرم‌افزار و شبکه‌های اجتماعی و کتاب الکترونیکی عبور کرده‌ایم و اکنون به هوش مصنوعی رسیده‌ایم. قطعاً هوش مصنوعی در ابزارهایی که در هر حوزه تولید خواهد شد، اثر خواهد داشت.

همیشه قرار نیست کتاب فیزیکی مطالعه کنیم

رفیع‌زاده همچنین پیرامون مسئله فناوری واقعیت‌افزوده گفت: «افزوده‌هایی است که گاهی به متن کتاب اضافه می‌شود که از آن به‌عنوان فناوری AR یا واقعیت‌افزوده یاد می‌شود و اطلاعاتی بیش از آنچه که در آن صفحه از کتاب می‌بینید، به شما نمایش می‌دهد. هوش مصنوعی یا AI‌ در هر حوزه‌ای از‌جمله کتاب وارد شده است. تکنولوژی‌های ساده‌تر آن مانند VR که رایج است، به‌نوعی می‌تواند با کتاب آمیخته و محصولات جدیدی تولید کند. همیشه لزوماً قرار نیست کتاب فیزیکی به دست بگیریم و مطالعه کنیم؛ ممکن است ترکیبی از هوش مصنوعی، نرم‌افزار و ابزارهای شبکه‌های اجتماعی تجربه جدیدی از کتاب خواندن را به‌دست دهد.»

به باور مدیر فروشگاه شهر کتاب آنلاین، مثالی که بسیاری از افراد در حوزه هوش مصنوعی از آن استفاده می‌کنند، این است که زمانی که سینما وارد زندگی بشر شد، آنقدر برای مردم عجیب بود که وقتی قطار در صحنه‌ای از فیلم حرکت می‌کرد، مردم می‌ترسیدند و فرار می‌کردند؛ درواقع تشخیص نمی‌دادند این چیزی که می‌بینند واقعی نیست؛ هوش مصنوعی هم همین است؛ درحال‌حاضر انشعاب‌های هوش مصنوعی در دنیای متاورس، عجیب و دست‌نیافتنی به‌نظر می‌رسد اما در آینده عادی خواهد شد و بر نحوه کتابخوانی اثر خواهد گذاشت.

رفیع‌زاده درباره دیگر آثار هوش مصنوعی بر صنعت نشر کتاب توضیح داد:‌ «یکی دیگر از تأثیرات هوش مصنوعی در حوزه کتاب ممکن است ارائه تصویر متفاوت، جدید و یا ابداع آن است. به این معنی که کتاب داستانی که از آن هیچ تصوری ندارید، تبدیل به فیلم شده و آن محتوا در VR به مخاطب منتقل شود.»

به گفته او، مجموع هوش مصنوعی در دو حوزه محتوا و شکلِ انتقال آن مؤثر است و باید دید که چه نقشی می‌توان در تولید آن محتوا داشت.

تأثیر استارتاپ‌ها در حوزه کتاب

رفیع‌زاده درباره استارتاپ‌های حوزه کتاب و مقوله هوش مصنوعی گفت:‌ «زمانی کلمه استارتاپ در ایران جذاب شده بود و همه دوست داشتند استارتاپ ایجاد کنند. استارتاپ‌ها نقش زیادی در حوزه کتاب داشتند. در کشور خودمان در حوزه فروش اینترنتی و فروشگاه‌های کتاب الکترونیک و شبکه‌های اجتماعی، استارتاپ‌های کوچک وارد شده و آن را توسعه دادند و به‌مرور در حوزه اقتصاد کتاب هم به‌عنوان بازیگران جدی نقش‌آفرینی کردند.»

به عقیده مدیر فروشگاه شهر کتاب آنلاین، به‌زودی تأثیری که استارتاپ‌ها بر کتابفروشی‌های قدیمی و سنتی خواهند داشت با فناوری هوش مصنوعی مشخص خواهد شد. البته در کشورهای پیشرفته‌تر این اتفاق سریع‌تر رخ می‌دهد و در کشورهایی مانند ایران هم خودش را نشان خواهد داد.

او دنیای هوش مصنوعی را مهم‌ترین عامل تغییر دانست و گفت: «این دنیا به‌صورت نمادین و با سرعت زیاد همه‌چیز را تغییر می‌دهد و باید تا جایی که می‌توانیم و علاقه‌مند به حوزه کسب‌وکارمان هستیم، خود را با آن را تطبیق دهیم و در فضای جدیدی که هوش مصنوعی ایجاد می‌کند، ایفای نقش کنیم.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی