ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ساترا
فناوری ایران

با ابلاغیه مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی توسط رئیس‌جمهور، ساترا ناظر نهایی نمایش خانگی شد

انجمن صنفی VODها پیش از این از رئیس‌جمهور خواسته بود تا عبارت «صوت و تصویر فراگیر» توسط متخصص‌ها تعریف شود.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۹ مرداد ۱۴۰۲ | ۱۵:۴۸

رئیس سازمان صداوسیما اعلام کرد مصوبه اخیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی درخصوص نظارت بر نمایش خانگی، توسط رئیس‌جمهور ابلاغ شده است. جبلی این موضوع را به نقل از دبیر این شورا اعلام کرد.

«پیمان جبلی» در یک پلتفرم داخلی به نقل از دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نوشت: «به گفته دبیر محترم شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، مصوبه این شورا درخصوص تثبیت نظارت صداوسیما بر نمایش خانگی توسط ریاست محترم جمهوری ابلاغ شد.»

در سال‌های اخیر ساترا و صداوسیما امکان تنظیم‌گری محتوای شبکه نمایش خانگی را داشتند؛ موضوعی که قانونی بودن یا نبودن آن محل بحث بود. حال با ابلاغ این مصوبه، دیگر صداوسیما رسماً نقش نهاد ناظر را برای VODها ایفا می‌کند.

این درحالی است که انجمن صنفی VODها بارها مخالفت خود را با تنظیم‌گری ساترا و صداوسیما اعلام کرده. به نظر این نهاد صنفی، سپردن رگولاتوری این حوزه به صداوسیما موجب تضاد منافع می‌شود.

پیش از این نیز این انجمن همچنین به مصوبه اخیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی واکنش نشان داده و از رئیس‌جمهور خواسته بود تا عبارت «صوت و تصویر فراگیر» توسط متخصصان و‌ نهادهای مدنی ذی‌صلاح تعریف شود تا حلال بحران اخیر باشد:

«همان‌طور که می‌دانید، سال‌هاست زیست‌بوم رسانه‌ای جهان و ازجمله آن ایران، دگرگون شده، ذائقه و سلیقه مردم در چگونگی استفاده از محتواهای فرهنگی و سرگرمی خانوادگی با گذشته نه‌چندان دور تفاوت بسیار کرده است و ما اما مدت‌هاست که این مهم را در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی نادیده انگاشته‌ایم و چنانچه جایی هم موفقیتی – ولو اندک – حاصل شده، با تصمیماتی خام و عجولانه، بال‌وپر این موفقیت را چیده‌ایم.»

گفتنی است اواخر خردادماه، شورای‌عالی انقلاب فرهنگی طی مصوبه‌ای، وظیفه نظارت بر پلتفرم‌های صوت و تصویر فراگیر را به صداوسیما سپرد. همچنین این شورا مقرر کرد تا لایحه‌ای برای ضوابط ساخت و پخش شبکه نمایش خانگی تهیه و به تصویب مجلس برسد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی