ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

وزیر ارتباطات گمانه‌زنی‌ها درباره اختلال‌های اینترنت را تکذیب کرد: حمله سایبری نبود، مشکل فنی رخ داد

زارع‌پور تأکید کرد به همکاران خود دستور داده تا دیگر شاهد چنین اتفاقاتی که منجر به اختلال اینترنت شود، نباشیم.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۹ آبان ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۹

روز شنبه اینترنت کشور با اختلال گسترده‌ای روبه رو شد و برخی احتمال حمله سایبری را برای آن مطرح کردند، اما وزیر ارتباطات با رد این گمانه‌زنی‌ها، تأکید کرد که این اختلال ناشی از مشکل فنی بوده است.

«عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در گفت‌وگو با تسنیم اعلام کرد اختلال اخیر اینترنت ناشی از یک مشکل فنی بود: «به‌هیچ‌وجه هیچ حمله‌ای اتفاق نیفتاده است. من به دوستان دستور دادم که دیگر شاهد چنین اتفاقی نباشیم.»

به گفته وی، روز شنبه یک مشکل فنی در شبکه زیرساخت کشور پیش آمده بود و طی حدود نیم ساعت شاید ۲۵ درصد ظرفیت کشور دچار مسئله شد و مشکلاتی را برای برخی از مردم به‌وجود آورد: «البته شرکت زیرساخت هم اطلاعیه داد و عذرخواهی هم کردند و بلافاصله مسئله حل شد.»

زارع‌پور درباره چرایی اختلال اینترنت در استان خوزستان گفت: «دیروز اختلالی نداشتیم. امروز به‌خاطر بارندگی در خوزستان ۳۰ درصد سایت‌های سیار قطع شده بود که دوستان درحال پیگیری آن هستند.»

طی یک ماه اخیر شاهد اختلال‌هایی در شبکه اینترنت کشور بودیم. روز شنبه 27 آبان ماه، برای دقایقی شاهد اختلال اینترنت بودیم که در برخی اپراتورها امکان دسترسی به وبسایت‌ها و پلتفرم‌های بین‌المللی وجود نداشت. نت‌بلاکس نیز با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد اینترنت ایران برای مدتی کوتاه با اختلال مواجه شده است؛ اتفاقی که موجب شده تا دسترسی به اینترنت در سراسر ایران به 57 درصد کاهش یابد.

ساعتی بعد شرکت ارتباطات زیرساخت اطلاعیه‌ای منتشر و اعلام کرد اختلال اینترنت به دلیل اختلال در شبکه انتقال استان تهران بوده است. این مجموعه بابت اختلال پیش‌آمده عذرخواهی کرد و اظهار داشت که اکنون هیچ مشکلی در شبکه ارتباطات کشور وجود ندارد.

یک هفته پیش در 20 آبان‌ماه نیز شاهد اختلال و کندی اینترنت کشور بودیم. شرکت ارتباطات زیرساخت در همان زمان اعلام کرد که به‌دلیل قطعی فیبر نوری در خارج از کشور، برخی از لینک‌های بین‌الملل ورودی از خاک ارمنستان دچار قطعی شده بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی