ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

سود خالص شرکت ارتباطات زیرساخت نسبت به سال قبل کاهش یافت

سود خالص سال 1401 شرکت ارتباطات زیرساخت نسبت به سال 1400 کاهش قابل‌توجهی داشته است.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۶ آبان ۱۴۰۲ | ۱۵:۵۰

شرکت ارتباطات زیرساخت، واردکننده انحصاری اینترنت به کشور، در سال گذشته به درآمد عملیاتی 4900 میلیارد تومانی و سود خالص 572 میلیارد تومانی دست یافته است. سود خالص این شرکت نسبت به سال قبل کاهش داشته‌است که این موضوع به افزایش نرخ هزینه‌های عملیاتی نسبت به سودآوری آن‌ها است. این موضوع می‌تواند باعث شود که این شرکت بیشتر از همیشه به افزایش نرخ تعرفه‌های اینترنتی روی تأکید کند چرا که درآمد اصلی این شرکت از فروش اینترنت حاصل می‌شود.

بنابر تصمیم وزارت اقتصاد و برای شفافیت بیشتر، صورت‌های مالی حسابرسی‌شده شرکت‌های بخش عمومی دولتی در کدال منتشر می‌شوند. صورت‌های مالی سال 1401 شرکت ارتباطات زیرساخت نیز به‌تازگی منتشر شده است. این مجموعه که مسئولیت انحصاری واردات اینترنت به کشور را بر عهده دارد، در سالی که گذشت به درآمد عملیاتی 4900 میلیارد تومانی دست یافته است. این رقم نسبت به سال 1400، حدود 10 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

درآمد عملیاتی شرکت ارتباطات زیرساخت

اما نکته قابل‌توجه این گزارش اینکه سود خالص شرکت ارتباطات زیرساخت طی سال 1401 با کاهش 45 درصدی، به 572 میلیارد تومان رسیده است. این درحالی است که سود خالص شش ماه ابتدایی سال گذشته این شرکت نزدیک به 900 میلیارد تومان گزارش شده بود.

سود ناخالص شرکت ارتباطات زیرساخت (درآمد عملیاتی منهای بهای تمام‌شده) نیز نسبت به سال 1400 کاهش یافته است. شرکت ارتباطات زیرساخت همچون سایر اپراتورها مثل همراه اول و آسیاتک، از فیلتر گسترده اینترنت در نیمه دوم سال 1401 و مسدودسازی اینستاگرام و واتس‌اپ، آسیب دیده و درآمد و سود آن تحت تأثیر قرار گرفته است.

جزئیات درآمدی شرکت ارتباطات زیرساخت

درآمد شرکت ارتباطات زیرساخت از ارائه خدمات پهنای باند طی سال 1401 نزدیک به 4400 میلیارد تومان گزارش شده است. این رقم رشد 4.3 درصدی نسبت به سال 1400 را نشان می‌دهد. به گفته شرکت یادشده، این افزایش اندک درآمد نسبت به سال قبل ناشی از نوسانات نرخ ارز بوده است.

درآمد شرکت ارتباطات زیرساخت

درآمد شرکت ارتباطات زیرساخت از برقراری مکالمه نیز در سال گذشته چیزی در حدود 505 میلیارد تومان بوده که رشد 80 درصدی نسبت به سال 1400 دارد: «افزایش درآمد حاصل از برقراری مکالمه نسبت به سال قبل، ناشی از افزایش دقایق ترافیک ورودی بین‌الملل و همچنین افزایش نرخ ارز در تبدیل ارز به ریال است.»

با توجه به ناآرامی‌ها در ایران در نیمه دوم سال گذشته و فیلتر واتس‌اپ، به‌نظر می‌رسد که برقراری تماس تلفنی تبدیل به اصلی‌ترین راه ارتباطی میان ایرانیان داخل و خارج کشور بوده که منجر به رشد درآمد شرکت ارتباطات زیرساخت شده است.

همراه اول همچنان بزرگ‌ترین مشتری شرکت زیرساخت

خالص درآمد شرکت ارتباطات زیرساخت از شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) طی یک سال گذشته نزدیک به 2 هزار میلیارد تومان بوده است تا همراه اول همچنان بزرگ‌ترین مشتری این شرکت باشد. ایرانسل نیز حدود 1288 میلیارد تومان پرداختی به شرکت ارتباطات زیرساخت داشته است.

لازم به ذکر است که میزان درآمد شرکت ارتباطات زیرساخت از همراه اول و ایرانسل نسبت به سال 1400 کاهش داشته که این امر می‌تواند به‌علت فیلترینگ و کاهش مصرف اینترنت مشترکین این اپراتورها باشد.

در بخش بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی آمده است که به دلیل افزایش تقاضای پهنای باند، هزینه‌های این شرکت افزایش یافته که شامل پرداخت به شرکت‌های امارتی بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو، ایتالیا بیش از ۵۶۴ هزار یورو، روسیه بیش از ۶۱۵ هزار یورو، عمان بیش از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو و قطر بیش از ۷۰۶ هزار یورو برای خرید ظرفیت ۵ هزار و ۴۶۰ گیگابیت برثانیه ظرفیت پهنای باند بین‌الملل می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی