ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آیفون 14 پرو
فناوری ایران

انجمن واردکنندگان موبایل خواستار افزایش تعرفه گمرکی واردات تجاری آیفون شد

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل به دیجیاتو گفت طرحی را برای افزایش تعرفه گمرکی واردات آیفون به دولت پیشنهاد کرده‌اند. در صورت موافقت و ابلاغ این طرح، تعرفه واردات تجاری این گوشی‌ها 25 درصد و برای ...

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۳ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۷:۱۵

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل به دیجیاتو گفت طرحی را برای افزایش تعرفه گمرکی واردات آیفون به دولت پیشنهاد کرده‌اند. درصورت موافقت و ابلاغ این طرح، تعرفه واردات تجاری این گوشی‌ها 25 درصد و طبق مصوبه مجلس برای واردات مسافری 50 درصد خواهد بود.

با وجود گذشت بیش از 9 ماه از معرفی جدیدترین مدل آیفون، سری 14 تلفن‌های همراه اپل به‌صورت تجاری وارد ایران نشده است. از سویی دیگر، برخی نمایندگان مجلس همواره برای ممنوعیت واردات آیفون تلاش کرده‌اند.

در همین راستا، انجمن واردکنندگان موبایل به دولت پیشنهاد کرده است که برای بهره بردن از منافع واردات آیفون، تعرفه واردات آیفون افزایش یابد. «مهدی عبقری»، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، دراین‌باره به دیجیاتو گفت:

«در حال حاضر مدل‌های رفرش و ری‌پک آیفون 13 وارد کشور می‌شود و آیفون اصلی نیست. برای اینکه دولت از واردات آیفون منتفع شود، در رابطه با واردات آیفون به صورت مکتوب تقاضایی را به کمیسیون اقتصادی دولت دادیم و به مخبر (معاون اول رئیس جمهور) نامه زدیم. درخواست ما این است که با توجه به اینکه مجلس در لایحه بودجه سال 1402 دست دولت را باز گذاشته و تعرفه واردات گوشی‌های بالای 600 دلار را حداقل 15 درصد تعیین کرده است، دولت تعرفه بازرگانی واردات آیفون را 25 درصد کند.»

به گفته وی، هنوز این طرح درحال بررسی است و درصورت موافقت دولت، ابلاغ خواهد شد.

اما دلیل ارائه چنین پیشنهادی چیست؟ عبقری در این باره توضیح داد: «ما برای برون رفت از تخلفات کالای مسافری اپل که امروز در بازار بصورت قاچاق انجام می‌شود، پیشنهاد دادیم با توجه به تصویب مجلس که حداقل تعرفه گوشی بالای ۶۰۰ دلار را ۱۵ درصد تعیین کرده است، عوارض واردات تجاری آیفون ۲۵ درصد شود.»

طبق لایحه بودجه، واردات گوشی در سایر رویه‌ها به مأخذ دو‌برابر محاسبه و دریافت خواهد شد؛ یعنی در صورتی که با تعرفه 25 درصدی واردات تجاری آیفون موافقت شود، تعرفه واردات مسافری طبق مصوبه مجلس، 50 درصد خواهد شد.

انجمن واردکنندگان موبایل خواستار افزایش تعرفه گمرکی واردات تجاری آیفون شد

این درحالی است که براساس شنیده‌های دیجیاتو از فعالین بازار تلفن همراه، قرار است تعرفه واردات تجاری تلفن‌های همراه بالای 600 دلار (فارغ از گوشی‌های اپل)، 2 برابر شده و به 30 درصد برسد؛ موضوعی که عبقری آن را رد کرده و شایعه خوانده است.

گفتنی است نمایندگان مجلس طی بررسی لایحه بودجه سال 1402، با پیشنهاد دولت موافقت نموده و حقوق ورودی واردات گوشی همراه خارجی بالای 600 دلار را 15 درصد تعیین کرده‌اند. آن‌طور که در مصوبه مجلس آمده، این تعرفه قرار است صرف حمایت از توسعه زیرساخت‌های صنعت میکروالکترونیک شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی