ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

گزارش عملکرد سرمایکس: ارزهای دیجیتال چهارمین گزینه سرمایه‌گذاری ایرانیان است

به گفته مدیرعامل سرمایکس، بسيارى از زيرساخت‌هاى ما به‌روز شده و امكانات و ابزارهای بسياری براى استفاده كاربران به سرمايكس اضافه شده است.

پریسا سلامتی
نوشته شده توسط پریسا سلامتی | ۲۵ دی ۱۴۰۲ | ۱۸:۰۰

براساس گزارش صرافی «سرمایکس»، تتر، اتریوم و ترون به‌ترتیب پرطرفدارترین رمزارزها از نگاه کاربران سرمایکس در سال ۲۰۲۳ بوده‌اند.

سرمایکس به‌تازگی گزارش سالانه خود را منتشر کرد و اطلاعاتی از خدمات خود در سال ۲۰۲۳ به کاربران ارائه داد. صرافی سرمایکس در سال ۱۳۹۶ طراحی و راه‌اندازی شد. این صرافی با ارائه خدمات خریدوفروش در حوزه رمزارزها، یکی از صرافی‌های ایرانی فعال در این زمینه است.

براساس گزارش سالانه منتشرشده از عملکرد مجموعه سرمایکس، در سال ۲۰۲۳ بیت کوین رشد ۱۵۴ درصدی داشته و اتریوم همگام با بیت کوین، به رشد ۹۹ درصدی رسیده است.

«احسان مطلبی»، مدیرعامل و بنیان‌گذار سرمایکس، در گزارش سالانه‌ای که این مجموعه منتشر کرده، نوشت: «سال ۲۰۲۳ برای من تولد مجدد سرمایکس بود. بسیارى از زیرساخت‌هاى ما به‌روز شده و امکانات و ابزارهای بسیار کاربردى براى استفاده کاربران به سرمایکس اضافه شده است. البته سال گذشته، یکى از سخت‌ترین سال‌ها براى سرمایکس بود. این سختى‌ها از یک سمت مربوط به شرایط حاضر بیزینس در حوزه رمزارز و بلاکچین بود که تقریباً تمامى کسب‌وکارهاى دیگر هم درگیر آن بودند و از سمت دیگر، مربوط به تغییرات گسترده ما در سال گذشته بود که براى گذر از نوسان‌هاى شدید بازار و محدودیت‌هاى اینترنتى باید این اقدام را انجام مى‌دادیم.»

سرمایکس در سال گذشته به پایه‌ریزى زیرساخت‌ها براى فراهم‌کردن محیطى امن، ساده و درعین‌حال حرفه‌اى براى استفاده و سرمایه‌گذارى کاربران‌ خود پرداخت. به گفته مدیرعامل این مجموعه، هدف سرمایکس هرگز کسب درآمد نبوده است، بلکه آن‌ها همواره در تلاش بوده‌اند تا در کنار مشتریان خود در این بازار پرنوسان به اهداف و سود مشترک برسند. در ادامه این گزارش، سرمایکس آمار و اطلاعاتی درباره‌ کاربران و رشد و توسعه خود ارائه کرده است.

میزان سرمایه‌گذارى روى ارزهاى دیجیتال در ایران

براساس تحقیقات تیم سرمایکس در بازار داخلى ایران، بیشترین سرمایه‌گذارى مردم عادى و فعالان اقتصادى در سپرده‌هاى بانکى بوده است. سرمایه‌گذارى در بورس و بازار طلا هم در رتبه‌هاى بعدى قرار دارند. نکته جالب اما قرارگرفتن ارزهاى دیجیتال در جایگاه چهارم است که نشان از آگاهى بیشتر مردم نسبت به این بازار در سال‌هاى گذشته دارد.

فاکتورهاى بسیار زیادى براى انتخاب بازار هدف جهت سرمایه‌گذارى وجود دارد. کارشناسان سرمایکس با جمع‌آورى اطلاعات از افراد مختلف، به ٩ فاکتور اصلى و میزان اهمیت آن براى سرمایه‌گذاران رسیده‌اند. براساس این فاکتورها و میزان اهمیت آن براى مردم، بازارهاى مالى مختلف مورد بررسى قرار گرفته‌اند.

البته میزان سرمایه‌گذارى ارزهاى دیجیتال در ایران از لحاظ حجمى، همچنان عدد بالایى را نشان نمى‌دهد. سرمایکس با بررسى افرادى که حداقل یک تجربه سرمایه‌گذارى در بازارهاى مختلف داشته‌اند، به این آمار دست یافته‌ است. این مجموعه اعداد نمایش‌داده‌شده در تصویر زیر را براى میزان سرمایه‌گذارى ارزهاى دیجیتال در کشور ارائه داده است.

نگاهی به ۶ سال فعالیت سرمایکس

سرمایکس در دی‌ماه ۲۰۱۷، به‌عنوان یک سامانه پیشگام ارائه ارزهاى دیجیتال و آموزش اختصاصى در این زمینه با نام تجارى «ارزجو»، آغاز به کار کرد.

در سال ۲۰۱۸، اولین تراکنش خرید از ارزجو در تاریخ ٢١ دى‌ماه، به تعداد هزار واحد ترون به مبلغ ۶۰۰ هزار تومان و اولین تراکنش فروش به ارزجو در تاریخ ٢١ اسفندماه، به تعداد سه هزار واحد ریپل به مبلغ ۱۵ میلیون تومان انجام شد.

در سال ۲۰۱۹ قوى‌ترین حمله هکرى Ddos به ارزجو صورت گرفت. حملاتى که حجم آن تقریباً ٢۵ برابر استاندارد جهانى بود. در این حمله هکرى که بسیار هم رسانه‌اى شد، ارزجو به‌واسطه زیرساخت امن خود، کوچک‌ترین آسیب یا ضررى را تجربه نکرد. ارائه کیف‌پول اختصاصی و رونمایی از اپلیکیشن موبایل از دیگر اتفاقات این سال است.

در سال ۲۰۲۰ ریبرندینگ ارزجو به سرمایکس انجام شد. در سال ۲۰۲۱،‌ بالاترین قیمت خرید بیت‌کوین در سرمایکس، در تاریخ ٢٢ آبان‌ماه ۱۴۰۰، به قیمت ۶۴۱۵۸ دلار رسید. در سال ۲۰۲۲، سرمایکس با ارائه بالاترین تعداد ارز، در رده اول وب‌سایت‌هاى ایرانى عرضه ارز دیجیتال قرار گرفت. در سال ۲۰۲۳، از بازار معامله حرفه‌اى P2P رونمایی شد.

آمارهایی از فعالیت سالانه سرمایکس

تتر، اتریوم و ترون به‌ترتیب پرطرفدارترین رمزارزها از نگاه کاربران سرمایکس در سال ۲۰۲۳ بوده‌اند.

۸۰ درصد کاربران سرمایکس را آقایان تشکیل داده‌اند. همچنین بنابر آمار، کاربران برای استفاده از خدمات سرمایکس بیشتر از تلفن همراه خود استفاده می‌کنند.

سرمایکس در سال گذشته از تمامی ۳۲ استان کشور مشتریانی داشته، اما در شهرهای تهران و تبریز بیشتر از دیگر شهرهای ایران از خدمات سرمایکس استفاده شده است.

۱۲ درصد از سرمایه انسانی سرمایکس از نسل زد هستند

براساس گزارش منتشرشده از این مجموعه، ۱۲ درصد از سرمایه انسانی سرمایکس بین ۱۸ تا ۲۵ سال سن دارند. این آمار نشان‌دهنده ورود این نسل به بازار کار، به‌خصوص حضور در حوزه ارزهای دیجیتال است. این مجموعه در کل ۶۲ نفر سرمایه انسانی دارد که ۷۲ درصد آقایان و ۲۸ درصد خانم‌ها هستند. علاوه‌براین، اکثر افراد در سرمایکس مدرک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد دارند.

دلایل انتخاب سرمایکس

براساس گزارش، سرمایکس مهم‌ترین دلیل انتخاب‌شدن از سمت کاربران را موارد زیر می‌داند:

  • امکان خریدوفروش ۲۴ ساعته
  • کیف‌پول امن و امکان مدیریت مالی در سرمایکس
  • اعتبار و قدمت ۶ ساله
  • امکان معامله ۷۰۰ رمزارز مختلف
  • پشتیبانی خوب
  • کسب درآمد با دعوت از دوستان در سرمایکس

سرمایکس، همراه با مشتریان

با کاربرانی که داخل چت آنلاین یا تیکت مشکلشان را مطرح می‌کنند، تماس تلفنی برقرار می‌شود تا در مدت‌زمان کوتاه مشکل کاربر برطرف شود. سرمایکس در تلاش است تا تجربه خوشایندی برای کاربران خود در امور پشتیبانی داشته باشد و از همین جهت، آماری در این رابطه در گزارش سالانه خود منتشر کرده است. برای مثال، مدت‌زمان انتظار براى پاسخگویى چت آنلاین به‌طور میانگین زیر ۵۰ ثانیه، مدت‌زمان انتظار براى پاسخگویى تلفن زیر ٢ دقیقه و مدت‌زمان انتظار براى پاسخگویى تیکت زیر ۱۰ دقیقه بوده است.

امنیت حقوقی در سرمایکس

سرمایکس اقدامات زیادى را براى جلوگیرى از حملات هکرها انجام مى‌دهد. اولین قدم احراز هویت کاربران است که طبق الزامات پلیس فتا، اولین خرید کاربر به مدت ٧٢ ساعت نگهدارى مى‌شود. تمام خریدهاى مشکوک از نظر حجمى تا ٧٢ ساعت فریز مى‌شوند. سرمایکس به‌صورت ٢١ ساعته با پلیس فتا در این زمینه در تماس است. تمامى خریدهاى کاربران مشکوک با پلیس فتا هماهنگ مى‌شود. تمامى این اقدامات به‌منظور حفظ سرمایه کاربران صورت می‌گیرد.

تیم توسعه سرمایکس؛‌ توقف‌ناپذیر

«محمد مطلبی»، مدیر توسعه سرمایکس،‌ در گزارشی که از فعالیت‌های سالانه این مجموعه منتشر شد، نوشت:‌ «بدون اغراق، سال ۲۰۲۳ براى تیم توسعه سرمایکس سخت‌ترین سال ممکن بود. تغییر کلى زیرساخت‌هاى سایت و اجراى پروژه بزرگ، اضافه‌شدن بازار معامله حرفه‌اى (PYP) به سرمایکس، چالش‌هاى زیادى براى تیم ما داشت. اگر همه این‌ها را در کنار مشکلات زیرساخت کشور و محدودیت‌هاى شدید اینترنت و اختلالات ارتباطی با خارج از کشور قرار دهیم، متوجه مى‌شوید که تیم توسعه ما چه سال سنگینى را پشت‌سر گذاشت.»

مهم‌‌ترین سرویس‌های سال ۲۰۲۳ سرمایکس:

  • اضافه‌شدن دو جفت ارز به‌صورت هفتگی از زمان ارائه‌شدن این سرویس
  • راه‌اندازى بازار معامله حرفه‌اى
  • احراز هویت هوشمند
  • اضافه‌شدن امکان استیکینگ ارزهای دیجیتال

مسئولیت اجتماعی سرمایکس

سرمایکس در راستاى ایفاى مسئولیت اجتماعى و تحقق ارزش‌هاى انسانى، به‌صورت ماهانه بخشى از کارمزد دریافتى معاملات را صرف امور خیریه مى‌کند. امسال به مناسبت پانزدهمین سالگرد تولد بیت‌کوین، یک دورهمى براى حمایت از هنرمندان ایرانى برگزار شد. در این دورهمى از هنرمندان ایرانى دعوت شد تا آثار خود در قالب NFT را در نمایشگاهی که با حضور سرمایه‌گذاران، علاقه‌مندان و متخصصان حوزه بلاکچین، رمزارز وNFT برگزار می‌شود، به نمایش بگذارند.

چشم‌انداز سرمایکس در سال آینده

سرمایکس در راستاى اهداف خود و به‌منظور رفاه بیشتر کاربران، براى سال آینده هم پروژه‌هاى زیادى در دستور کار دارد. ایجاد درگاه ارزهاى دیجیتال براى کسب‌وکارهاى مختلف با امکانات بسیار متنوع یکى از جذاب‌ترین خدمات سرمایکس است. همچنین راه‌اندازى سیستم وام‌دهى و وام‌گیرى رمزارزها خدمت بعدى سرمایکس در سال آینده خواهد بود. اما شاید بهترین خبر براى کاربران سرمایکس، امکان خرید قسطى ارزهاى دیجیتال باشد. سرمایکس سعى دارد تا در سال 2023، این ویژگى جذاب را راه‌اندازى کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی