ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

واکنش بازار سرمایه به هک تپسی: قیمت سهام این پلتفرم کاهش یافت

سهام تپسی صبح امروز برای دقایقی به صف فروش نشست.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۲ شهریور ۱۴۰۲ | ۰۹:۵۲

اولین ساعات معاملاتی سهام تپسی در بورس، پس از انتشار خبر سرقت بخشی از اطلاعات این پلتفرم، با فشار فروش فروشندگان همراه است. تا هنگام تنظیم این خبر سهام این شرکت بین -3.5 تا -5 درصد در حال نوسان است.ذکر این نکته الزامیست که با توجه به محدودیت دامنه نوسان بورس ایران، سهام شرکت‌ها در یک روز عادی بیشتر از منفی یا مثبت پنج درصد نمی‌تواند تغییر کند.

روز گذشته مدیرعامل تپسی با انتشار توییتی اعلام کرد این پلتفرم هک شده و برخی از اطلاعات آنها به سرقت رفته است. حال در اولین روز معاملاتی پس از انتشار این خبر، سهام‌داران واکنش منفی به این خبر داشته و سهام تپسی افت کرده و حتی برای دقایقی صف فروش شد.

بورس هک تپسی

سهام این شرکت در مرحله پیش‌گشایش بورس با فشار فروشندگان روبه رو بود، اما پس از شروع زمان معاملاتی بازار سهام، رفته‌رفته از فشار فروش اولیه کاسته شد. با این حال تا هنگام تنظیم این خبر، قیمت سهام تپسی بیش از 3.5 درصد افت را تجربه کرده است.

لازم به ذکر است بورس تهران در حال حاضر وضعیتی آرام را می‌گذراند و به نظر می‌رسد خریداران بازار بیش از فروشندگان هستند.

نمای بورس شهریور 12

گفتنی است تپسی با انتشار اطلاعیه‌ای در کدال، نسبت به خبر هک شفاف‌سازی کرد؛ اگرچه اطلاعات بیشتری درباره اینکه چه میزان و چه نوع اطلاعاتی به سرقت رفته‌اند توسط تپسی منتشر نشده است:

«به استحضار می رساند با توجه به دسترسی غیرمجاز به اطلاعات شرکت تپسی جهت اخاذی این شرکت با ثبت شکایت به پلیس فتا در حال پیگیری موضوع می باشد. بدیهی است در صورت وقوع هرگونه رویداد با اهمیت، مراتب مطابق مفاد ماده 13 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان افشا می شود.»

در صورتی که اطلاعات به سرقت رفته، اثرگذاری روی روند درآمدی و سودآوری این شرکت داشته باشد، تپسی موظف است با انتشار اطلاعیه‌ای، سهام‌داران را از این موضوع آگاه سازد.

تاکسی اینترنتی «اوبر» نیز که سال گذشته خبر هک اطلاعات رانندگان آن منتشر شد نیز با واکنش منفی بازار سهام روبه رو شد و ارزش سهام آن 10 درصد کاهش را نیز تجربه کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • کاربر سید
    کاربر سید | ۱۳ مهر ۱۴۰۲

    ۲۷۰۰۱

مطالب پیشنهادی