ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

سرپرست محصولات نوبیتکس: وارد بازارهایی که هنوز امتحانشان را پس نداده‌اند، نمی‌شویم

کوین‌های قابل معامله در نوبیتکس بر چه اساسی ارائه می‌شوند؟ سرپرست محصول این صرافی توضیح می‌دهد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۵ تیر ۱۴۰۲ | ۱۴:۴۵

سرپرست محصول نوبیتکس سیاست‌ها و ملاک‌های متعدد نوبیتکس در لیست‌کردن کوین در این پلتفرم تبادل رمزارز را تشریح کرد. به گفته سیلاوی، این صرافی تلاش می‌کند ریسک‌های کاربران را تا حدی که ممکن است، کنترل کند. ازهمین‌رو آن‌ها وارد بازارهایی که هنوز امتحانشان را پس نداده‌اند، نمی‌شوند.

«مهدی سیلاوی» در استودیوی نمایشگاه الکامپ به استانداردهای نوبیتکس برای لیست‌کردن کوین‌های مطمئن اشاره کرد و گفت:

«هر نوع سرمایه‌گذاری همان اندازه که بازده دارد، ریسک‌هایی هم به‌همراه دارد و بازار رمزارزها هم خالی از ریسک نیست؛ بعضی از این ریسک‌ها قابل اجتناب و بعضی‌ها ذاتی هستند. ریسک‌های ذاتی به این برمی‌گردد که هر بازاری ریسک‌هایی دارد و هیچ بازار کاملاً بدون ریسکی نداریم. بازار رمزارز نیز با توجه به اینکه بازار نویی محسوب می‌شود، ریسک‌های خودش را دارد. اما بعضی ریسک‌ها قابل اجتناب هستند؛ مثلاً یک کوین ممکن است پانزی یا اسکم باشد یا صرفاً با یک پامپ رشد کرده باشد. این نوع کوین‌ها بعد از مدتی ارزششان کم می‌شود و کاربران متضرر می‌شوند.»

به گفته وی، استراتژی نوبیتکس این است که وارد بازارهایی که هنوز امتحانشان را پس نداده‌اند، نشود: «می‌توانم بگویم در عمل هم در این زمینه موفق بوده‌ایم، چون می‌بینید که کاربران حرفه‌ای به کاربرانی که تازه می‌خواهند وارد این حوزه شوند، توصیه می‌کنند کوین‌هایی را خریداری کنند که در نوبیتکس لیست شده است.»

سیلاوی همچنین تأکید کرد که در فضای رمزارز، هرکسی باید تحقیق کند و بعد وارد این بازار شود: «ما برای اینکه ریسک کاربران را کنترل کنیم، بر پیاده‌کردن استانداردها در لیست هر کوین تأکید داریم.»  

او درباره ملاک‌های انتخاب کوین و توکن برای لیست‌شدن در نوبیتکس اظهار داشت یکی از ملاک‌های مهم این است که یک کوین از فضای هیجانی‌اش عبور کرده و مدتی از لانچ آن گذشته باشد: «بررسی می‌کنیم که ببینیم بالاترین قیمتی که یک کوین یا توکن داشته، با قیمتی که الان دارد چقدر متفاوت است. اگر این تفاوت زیاد باشد ما آن را انتخاب نمی‌کنیم.»

استراتژینوبیتکس لیست

سرپرست محصول نوبیتکس با اشاره به اینکه ملاک‌ها هرکدام ضریب‌های متفاوتی دارند، به یکی دیگر از معیارها اشاره کرد و گفت: «یک مورد این است که کوین موردنظر در بازارهای معتبر جهانی لیست شده باشد، ملاک دیگر این است که هولدرهای کوین تعدادشان زیاد باشد؛ اگر کوین دست یک‌سری آدم خاص یا شرکت خاص باشد، این باعث می‌شود که آن افراد بتوانند قیمت کوین را دستکاری کنند.»

سیلاوی افزود: «درمجموع غیرمتمرکز بودن برای ما مهم است. هرچقدر کوین از جهت هولدرها غیرمتمرکز و از لحاظ طراحی بر بلاکچین غیرمتمرکزی طراحی شده باشد، برای ما جذاب‌تر است.»

او یادآور شد: «اینکه کوین چه مارکت کپی دارد، به این معنا که چقدر کوین در بازار وجود دارد و قیمت هر کوین چقدر است نیز واجد اهمیت است و مسئله بعدی توکنومیکس است؛ یعنی اقتصاد کوین چگونه است؛ به این معنی که یک کوین چه پشتوانه‌ای دارد و چگونه خلق می‌شود. یک‌سری کوین‌ها تعدادشان ثابت است، یعنی تورمی نیستند و ضدتورمی‌اند، اما یک‌سری کوین‌ها بدون هیچ برنامه‌ای و به‌راحتی خلق و توزیع می‌شوند که این باعث می‌شود قیمتشان ناگهان ریزش کند.»

سرپرست محصول نوبیتکس با اشاره به اینکه قوی‌بودن کامیونیتی کوین مسئله دیگری برای انتخاب کوین است، افزود: «موضوع دیگر این است که این توکن چه کاربردی در فضای بلاکچین دارد و چه قولی به کاربران می‌دهد و آیا واقعاً قولش همراه با خلق ارزش است؟ یک توکن ممکن است بگوید شبکه‌ای دارد که تعداد تراکنش‌های زیادی را مدیریت می‌کند، فی کمی دارد و زمان ثبت تراکنش آن کم است.»

سیلاوی تأکید کرد: «برخی از کوین‌ها این مورد آخر را ندارد و میم کوینی که اخیراً مطرح شد، رمزارز پپه بود که پامپ زیادی نیز داشت. ما هم تقاضاهای زیادی در شبکه‌های اجتماعی و در کانال‌های خودمان داشتیم که کاربران تقاضای لیست شدن پپه را می‌کردند. چون میم کوین بود و ما میم کوین‌ها را به‌خاطر بحث کاربردشان به سختی و با حساسیت زیادی اضافه می‌کنیم، پپه را هم لیست نکردیم که دیدیم تصمیم خوبی بود و در همین دو هفته اخیر حدود هفتاد تا هشتاد درصد کاهش قیمت داشت.»

وی با اشاره به اینکه درحال‌حاضر 81 رمزارز در نوبیتکس لیست شده‌اند که در دو بازار ریالی و تتری قابل معامله هستند، گفت: «اما برنامه سه ماه اخیر این بوده است که به‌طور میانگین هر هفته دو کوین را لیست کردیم و این برنامه ادامه خواهد داشت.»

سرپرست محصول نوبیتکس درباره فرایند لیست کوین نیز توضیح داد: «تیم بلاکچین بین کوین‌ها و شبکه‌های موجود در بازارهای جهانی، فرایند پردازش را دارد که یک‌سری ملاک‌ها را اندازه بگیرند و بررسی کنند. بعد کار فنی برای لانچ‌شدن کوین شروع می‌شود.»

سیلاوی افزود: «در برنامه‌های پیش روی نوبیتکس در نظر داریم برای آن دسته از کاربرانی که نیاز دارند در بازار کوین‌های پربازده‌تر وارد شوند، خارج از بازار پی تو پی که درحال‌حاضر داریم، سرویس دیگری فراهم کنیم. از طرفی امکان فروش تعهدی را نیز از مدتی قبل در نوبیتکس لانچ کردیم که کاربران بتوانند در بازارهای نزولی کوین‌ها نیز وارد شوند و کسب سود کنند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی