ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

مدیرعامل پست بانک: حمایت از استارتاپ‌ها از طریق کارگروه وجوه اداره‌شده صورت می‌گیرد

مدیرعامل پست بانک اعلام کرد که قانون عملیات بانکی اجازه سرمایه‌گذاری در حوزه‌های پرریسک را نمی‌دهد و تمرکز این بانک روی VCها نیست.

مهدیه اسماعیلی
نوشته شده توسط مهدیه اسماعیلی | ۱۲ دی ۱۴۰۲ | ۱۱:۰۰

مدیرعامل پست بانک اعلام کرد که این بانک قصد دارد در گام دوم مسیر توسعه‌ای خود در حوزه بانکداری دیجیتال فعالیت‌های بیشتری انجام دهد. بااین‌حال، او اعلام کرد که این بانک به‌طور مستقل درزمینه سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌ها فعالیتی ندارد و این وظیفه کارگروه وجوه اداره‌شده است.

«بهزاد شیری»، مدیرعامل پست بانک ایران، در نشست با فعالان اقتصادی و بانکی با اشاره به اینکه پست بانک در طول سال‌های تأسیس خود تنها بانکی است که در آن بیشترین تحولات نهادی و حقوقی رخ داده است، گفت: «پست بانک یک بانک دولتی، توسعه‌ای، تخصصی و بورسی با سهامدران عام در مناطق کم‌برخوردار است.» او همچنین به این نکته اشاره کرد که این بانک به‌واسطه بورسی بودنش باید همواره پاسخگوی سهامداران و بخش خصوصی باشد.

او در پاسخ به پرسش دیجیاتو مبنی بر اینکه آیا پست بانک قصد ورود به اکوسیستم نوآوری و نیز سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌ها را دارد یا خیر؟ توضیح داد: «ما به وزارت ICT متصل هستیم و این وزارت در برخی حوزه‌ها متولی است. یک‌سری موضوعات مانند وجوه اداره‌شده وجود دارد که آیین‌نامه خاص خود را دارند. آیین‌نامه مربوط به وجوه اداره‌شده می‌گوید که منابع براساس نظر واگذارنده اعتبار مصرف می‌شود؛ یعنی الزاماً بازدهی وجود ندارد. درواقع از طریق این کارگروه، روی گروه‌های استارتاپی که مشمول حمایت هستند، در آینده و با برنامه‌هایی که مورد‌تأیید کارگروه وجوه اداره‌شده باشد، سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد و ما به‌طور مستقل کاری در این زمینه انجام نمی‌دهیم.»

«گام دوم ما در راستای بانکداری دیجیتال است»

مدیرعامل پست بانک در بخش دیگری از صحبت‌هایش به چشم‌اندازهای این بانک اشاره کرد. او عقیده دارد پست بانک باید گام دوم خود را آغاز کند. شیری دراین‌باره توضیح داد: «یکی از متغیرهای این گام بانکداری دیجیتال است. ما هفته گذشته خدمات غیرحضوری برای افتتاح حساب را آغاز کردیم. برای مثال، دستیار مجازی بر مبنای هوش مصنوعی را راه‌اندازی کردیم. موارد این‌چنینی متغیرهای گام دوم پست بانک است که تمرکز ویژه‌ای روی بانکداری دیجیتال داشته و قصد دارد همگام با توسعه فیزیکی، توسعه الکترونیکی را نیز پیش ببرد.» او همچنین اشاره کرد که این بانک برنامه تأسیس psp را نیز در راستای توسعه خدمات پرداخت خود درنظر دارد.

به گفته او، خلأ هلدینگ فناوری و بازوی سرمایه‌گذاری در این حوزه همچنان وجود دارد و پست بانک درنظر دارد که برنامه‌هایی را در این حوزه تدوین کند. او همچنین گفت: «از آنجایی که قانون عملیات بانکی به بانکداری اجازه سرمایه‌گذاری در حوزه‌های پرریسک را نمی‌دهد، اغلب بانک‌ها وی‌سی‌ها را به شرکت‌های تابع خود رسانده‌اند. این قانون می‌گوید که پیش از سرمایه‌گذاری، باید این اطمینان حاصل شود که بازدهی بالا است؛ بنابراین تمرکز ما چندان روی صندوق‌های وی‌سی نیست.»

او همچنین گفت: «میزان سهام دولتی این بانک ۵۱ درصد دولت و ۲۵ درصد سهام عدالت بود که با واگذاری سهام عدالت به ۱۵.۳ درصد رسیدیم. این عدد در هر دوره کم شده و به سایر اشخاص سرریز می‌شود.»

شیری درباره وضعیت شعبه‌های پست بانک نیز ادامه داد: «مجموعاً شش هزار و ۲۰۰ نقطه تماس با جامعه داریم. این عدد از سایر بانک‌ها بیشتر است. درمجموع ۱۱ هزار و ۴۱۶ نفر نیروی انسانی داریم که عده‌ای در بخش خصوصی و عده‌ای در بخش دولتی مشغول هستند.»

به گفته مدیرعامل پست بانک نسبت نیروی انسانی از لحاظ جنسیت نیز در این بانک به صورت عادلانه بوده و تقریبا باهم برابر است. (۴۹درصد زنان و ۵۱ درصد مردان)

شیری پیرامون نرخ نکول وام‌ وجوه اداره‌شده نیز گفت: «نرخ نکول در این بخش نزدیک به ۸ درصد و نرخ نکول خودمان ۲.۸ درصد است؛ چرا که نرخ وجوه اداره‌شده نرخ حمایتی است، زیرا از بخشی حمایت شود که مشکل فروش و عدم بازار دارد و قرار است با این وام سروسامان بگیرد.» او اشاره کرد که منهای این هشت درصد، همه منابع بازگشت پیدا کرده و دوباره در چرخه پرداخت تسهیلات به فعالان اقتصادی اختصاص یافته است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی