ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

سومین دورهمی رایگان برنامه‌نویسان اندروید به میزبانی تپسی برگزار شد

سومین دورهمی‌ برنامه‌نویسی‌های اندرویدی پنج‌شنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۳، به صورت آنلاین برگزار شد.

تحریریه دیجیاتو
نوشته شده توسط تحریریه دیجیاتو | ۱۸ تیر ۱۴۰۳ | ۱۶:۵۴

جامعه برنامه‌نویس‌های اندروید در ایران به‌صورت گسترده‌ای در سراسر ایران پراکنده‌اند. باوجود این گستردگی و تنوع، فرصت‌های محدودی برای گردهمایی و تبادل تجربیات میان این توسعه‌دهندگان وجود داشته است. این محدودیت نه‌فقط باعث ازدست‌رفتن فرصت‌های یادگیری متقابل می‌شود، بلکه می‌تواند مانعی برای شکل‌گیری اکوسیستم قوی و منسجمی در حوزه توسعه اپلیکیشن‌های اندرویدی در ایران باشد.

این دغدغه‌ای است که «تپسی» را از شهریور ۱۴۰۲ به تکاپو انداخته که رویدادهای «دورهمی اندرویدی‌ها» را پیوسته و رایگان برگزار کند. استقبال از این رویداد هم به حدی بوده که در کمتر از یک سال گذشته، سه دورهمی برگزار شده است و برگزارکنندگان آن به فکر برگزاری فشرده‌تر این دورهمی‌ها با فواصل زمانی کوتاه‌تر هم هستند. 

دورهمی آنلاین

سومین دوره این دورهمی‌ها پنج‌شنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۳، آنلاین برگزار شد. دو دورهمی قبلی به‌صورت حضوری برگزار شده بود و تپسی تصمیم گرفت سومین دورهمی را آنلاین و در کانال آپارات خودش برگزار کند تا بتواند میزبان طیف گسترده‌تری از برنامه‌نویس‌های اندرویدی باشد. در دو دوره قبلی که حضوری برگزار شد نیز برنامه‌نویس‌هایی از شهرهای دیگر به تهران آمده‌ بودند تا در این گردهمایی شرکت کنند. 

در دورهمی سوم، «حسین قیصری» و «روح‌الله چراغ‌زاده»، توسعه‌دهندگان تیم موبایل تپسی، تازه‌ترین تجربیات خودشان را با شرکت‌کنندگان در وبینار به اشتراک گذاشتند. در ارائه نخست، قیصری به موضوع «اصول SOLID در عمل» پرداخت. او ابتدا این پرسش را مطرح کرد که «چرا باید اصول را در کدنویسی رعایت کنیم.» 

قیصری پس از تشریح اهمیت این کار، به اصول پنجگانه SOLID پرداخت که اصول اساسی برنامه‌نویسی شی‌گرا شناخته می‌شوند. این اصول عبارت‌اند از: «اصل یگانگی مسئولیت (SRP)»، «اصل باز ـ بسته (OCP)»، «اصل جانشینی لیسکوف (LSP)»، «اصل تفکیک رابط‌ها (ISP)» و «اصل وارونگی وابستگی (DIP)». او هریک از این اصول را تعریف کرد و با ذکر مثال‌هایی کاربرد آن‌ها را توضیح داد. این مثال‌ها شامل نمونه کدهایی بود که نحوه پیاده‌سازی هر اصل را در شرایط واقعی نشان می‌داد. 

در ارائه دوم دورهمی اندرویدی‌ها، چراغ‌زاده موضوع «مالتی‌ماژولاریتی و معماری در اپلیکیشن‌های اندرویدی» را مطرح کرد. او مفهوم «ماژول» و «معماری» را تعریف کرد، سپس تفاوت این دو مفهوم و مفاهیم مشترک آن‌ها را بررسی کرد. چراغ‌زاده در این ارائه نحوه ساخت ماژول را نیز آموزش داد و در کنار آن چرایی ضرورت ساخت ماژول را هم توضیح داد. 

در پایان هریک از این ارائه‌ها، شرکت‌کنندگان آنلاین پرسش‌هایی را مطرح کردند و توسعه‌دهندگان تیم موبایل تپسی به این پرسش‌ها پاسخ دادند. 

نگاهی به دو دورهمی گذشته

دومین دورهمی برنامه‌نویس‌های اندروید در تپسی

اولین دورهمی اندرویدی‌ها که تابستان ۱۴۰۲ برگزار شد، گستره‌ای متنوع از موضوعات مرتبط با توسعه اپلیکیشن‌های اندروید را پوشش داد. این رویداد شامل پنج ارائه اصلی بود که هرکدام به یکی از جنبه‌های تخصصی توسعه اپلیکیشن‌های اندرویدی پرداخته بودند.

در این دورهمی، «محمد خدائی‌مهر» در مقدمه‌ به حملات و امن‌سازی برنامه‌های اندرویدی پرداخت. ارائه بعدی را «حسین امینی» با موضوع «از اندروید تا iOS: کدنویسی هم‌زمان با Kotlin Multiplatform Mobile (KMM)» انجام داد. سپس، «حسین گلپایگانی» درمورد موضوع «معماری کلین (Clean Architecture)» بحث کرد. در آن رویداد، قیصری و چراغ‌زاده در ارائه‌ای مشترک فرایند توسعه اپ‌های اندروید در تپسی را شرح داده بودند. همچنین «ادیب فرامرزی»، «نگار رجبی» و «محمود آفریده» تجربه دو سال استفاده از کامپوز در تپسی را مرور کردند. 

استقبال‌ها از دورهمی اندرویدی‌ها باعث شد در دی ۱۴۰۲ این دورهمی بازهم به میزبانی تپسی برگزار بشود. در این رویداد، نخست «بهنام بنایی» درباره «بهبود پرفورمنس اپلیکیشن» صحبت کرد. در ارائه دوم، «محمود آفریده» و «فاطمه افشاری» استفاده از کامپوز در اندروید را توضیح دادند. فرامرزی و چراغ‌زاده نیز به «تست‌نویسی در کاتلین و اندروید» پرداختند. این دورهمی با ارائه قیصری درباره «کوروتین‌ها» پایان یافت. 

فرصت انتقال تجربه و شبکه‌سازی

در این سه رویداد، شرکت‌کنندگان فرصت آن را پیدا کردند که علاوه‌بر آموختن تجربه از افرادی که در کسب‌وکارهای معروف و پروژه‌های پیچیده کار می‌کنند، شبکه‌سازی کنند و ارتباطشان را با برنامه‌نویسان دیگر گسترش دهند. 

در این رویدادها، برنامه‌نویسان از شرکت‌ها و پروژه‌های مختلفی فرصت پیدا کردند تا با یکدیگر آشنا شوند، ایده‌ها و تجربیاتشان را به اشتراک بگذارند و پایه‌های همکاری‌های آینده را بگذارند. این نوع تعاملات می‌تواند منجر به شکل‌گیری پروژه‌های مشترک، فراهم شدن فرصت‌های شغلی، حتی ایجاد ایده‌ها و کسب‌وکارهای جدید شود.

برگزاری دورهمی اندرویدی‌ها بخشی از اقدامات تپسی در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی این شرکت است. به همین دلیل، شرکت‌کنندگان در این دورهمی‌ها هیچ هزینه‌ای نمی‌پردازند. رایگان‌ بودن دورهمی‌ها و پخش آنلاین آن‌ها باعث شده این فرصت منحصر به ساکنان تهران نماند و علاقه‌مندان به برنامه‌نویسی اندروید از هر جایی آنلاین در این دورهمی‌ها شرکت کنند. علاوه‌براین، تپسی در آپارات آرشیو ویدئوهای هر سه دوره را قرار داده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی