ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

فعالیت در بازار رمزارزها محدود به خرید و فروش رمزارز نمی‌شود

استیکینگ، موقعیت فروش تعهدی، استخر مشارکت، آربیتراژگیری و مشارکت در ایردراپ از دیگر راه‌های درآمد از رمزارزهاست که نوبیتکس معرفی می‌کند.

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۷ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۱:۴۲

کسب درآمد از رمزارزها و یا همان ارزهای دیجیتال صرفاً بر پایه خرید و فروش در این بازار نیست. صرافی رمزارز نوبیتکس راه‌هایی همچون استیکینگ، موقعیت فروش تعهدی، استخر مشارکت، آربیتراژگیری و مشارکت در ایردراپ را به‌عنوان راه‌های کسب درآمد برای کاربران خود معرفی کرده است.

به گزارش روابط عمومی نوبیتکس، وقتی صحبت از رمزارز یا همان ارزهای دیجیتال به میان می‌آید، بیشتر افراد خرید یک یا چند رمزارز و فروش آن‌ها در قیمت بالاتر و کسب سود از این طریق به ذهنشان خطور می‌کند، اما خرید و فروش ارزهای دیجیتال تنها راه کسب درآمد از این بازار مالی نوپا نیست.

استیکینگ، موقعیت فروش تعهدی، استخر مشارکت، آربیتراژگیری، مشارکت در ایردراپ و… موقعیت‌هایی هستند که امکان کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال را برای کاربران فراهم می‌کنند و در اینجا سه نوع از مهم‌ترین این روش‌ها را بررسی می‌کنیم.

استیکینگ

فرایند ایجاد توکن‌های جدید و تأیید تراکنش‌ها در برخی از شبکه‌های رمزارزی نیاز به مشارکت و ذخیره دارایی کاربران دارد. شبکه برای تشویق افراد به مشارکت در این فرایند، به آن‌ها پاداش می‌دهد. این پاداش دراِزای قفل‌کردن رمزارزها یا اصطلاحاً استیک‌کردن دارایی در یک بازه زمانی مشخص پرداخت می‌شود و واژه استیکینگ از همین‌جا می‌آید.

براساس توضیحات نوبیتکس، این روش از قبل در بسیاری از شبکه‌های رمزارزی و نیز در پلتفرم‌های خارجی وجود داشت، اما استفاده از آن برای کاربران داخل ایران یا مقدور نبود یا ریسک‌ها و خطراتی مثل‌ مسدودشدن دارایی وجود داشت. ضمن اینکه مکانیسم استیکینگ در بعضی شبکه‌ها هم پیچیدگی‌ها و فوت‌وفن خاص خود را دارد.

از مدتی قبل این سرویس به نوبیتکس اضافه شده است و به‌این‌ترتیب کاربران با انتخاب شبکه و بعد از چند کلیک ساده، مدیریت استیکینگ دارایی‌شان را به نوبیتکس می‌سپارند. با این روش هم دارایی کاربران نزد نوبیتکس مجدداً به چرخه فعالیت شبکه بلاکچین برمی‌گردد و هم ریسک ذاتی عملیات استیکینگ تا حد زیادی کنترل می‌شود.

نوبیتکس درواقع نقش واسطه بین کاربران و ولیدیتورها یا اعتبارسنج‌ها را بر عهده گرفته است. در حالت عادی اگر کاربران می‌خواستند فرایند استیکنگ را خودشان انجام دهند با پیچیدگی‌های متعددی روبه‌رو بودند. ضمن اینکه استیکینگ در بعضی شبکه‌ها که پاداش وسوسه‌کننده‌ای هم دارند، نیاز به دقت و وسواس زیادی دارد.

نوبیتکس این فرایند را تسهیل کرده و با نظارت مستمر بر فرایند استیکینگ، ریسک‌های آن را کاهش داده است تا با رضایت کاربران، دارایی اندوخته آن‌ها را در پروژه‌های استیکنیگ ذخیره و پاداش حاصل از آن را به کیف پول کاربری آن‌ها واریز کند.

میزان پاداش هر شبکه رمزارزی وابسته به مدت‌زمان استیک‌کردن دارایی و در هر روز و هر ساعت متفاوت است، اما هیچ‌‌کدام از این ارقام قطعی نیست و پاداش می‌تواند در بازه بسیار بزرگی نوسان داشته باشد. حتی حداقل مبلغی که با آن می‌توان استیکینگ انجام داد و اینکه چه مدت بعد از لغو استیکینگ امکان برداشت اصل دارایی فراهم می‌شود نیز می‌توانند نوسان داشته باشند.

نوبیتکس تمام این شرایط را ابتدا در صفحه ویژه استیکینگ به کاربر ارائه می‌کند و او فقط باید انتخاب کند که در کدام طرح می‌خواهد مشارکت داشته باشد. پاداشی که در نوبیتکس به حساب کاربر منتقل می‌شود دقیقاً منطبق بر شرایط شبکه اصلی است و فقط درصد مشخصی بابت کارمزد نوبیتکس از مبلغ پاداش کسر می‌شود.

برای استفاده از این سرویس باید وارد صفحه استیکینگ نوبیتکس شوید.

فروش تعهدی

فروش تعهدی یکی دیگر از امکانات سودآوری از بازار ارزهای دیجیتال است و این‌بار برعکس کسب سود در افزایش قیمت، کاربران با کاهش قیمت سود کسب می‌کنند.

فروش تعهدی قابلیتی است که معامله‌گر برای سودآوری در روندهای نزولی بازار، مبلغی را به‌عنوان وجه تضمین در کیف پول تعهدی خود در صرافی قفل می‌کند؛ صرافی از استخر دارایی رمزارزی، معادل این مقدار وجه تضمین، وکالت فروش بیت‌کوین یا هر رمزارزی که تریدر قصد بازکردن پوزیشن فروش در آن را دارد، در اختیار او قرار می‌دهد.

کاربر متعهد می‌شود در یک بازه زمانی، بیت‌کوین یا هر رمزارزی که وکالت آن را دریافت کرده است، به استخر دارایی وکالت‌دهنده بازگرداند و درواقع با پیش‌بینی روند نزولی بازار، بیت‌کوین را پس از دریافت وکالت فروش، می‌فروشد و با خرید بیت‌کوین در قیمت پایین، به تعهدات خود برای خرید مجدد عمل می‌کند. به‌این‌ترتیب با کاهش قیمت، معامله‌گر بیت‌کوین را در قیمت پایین‌تری خریداری می‌کند و به استخر دارایی برمی‌گرداند و از این طریق از تفاوت قیمت ورود و قیمت خروجش از موقعیت، سود کسب می‌کند. 

امکان بازکردن موقعیت فروش یا همان پوزیشن سل در نوبیتکس برای نخستین‌بار در ایران ایجاد شده است.

هر موقعیت فروش تا ساعت 24 همان روز اعتبار دارد و بعد از آن درصورتی‌که توسط کاربر بسته نشود، به‌صورت خودکار تمدید می‌شود؛ تمدید وکالت حداکثر تا سی روز می‌تواند ادامه‌دار باشد. هر زمان که وکالت فروش تعهدی تمدید می‌شود، علاوه بر کارمزد روزانه تمدید موقعیت که درحال‌حاضر صفر است و در آینده نیز عددی ناچیز خواهد بود، درصورتی‌که موقعیت فروش در سود باشد، به‌ازای هر روز، 3 درصد از سود محقق‌شده معامله به استخر دارایی وکالت‌دهنده تعلق می‌گیرد. این مبلغ زمان بسته‌شدن موقعیت و تنها درصورت سودکردن کاربر دریافت می‌شود.

درصورتی‌که قیمت برخلاف پیش‌بینی معامله‌گر حرکت کند و افزایش یابد، کاربر برای بازگرداندن میزان رمزارزی که وکالت فروش آن را از پلتفرم گرفته است، باید مبلغ بیشتری بپردازد و این مبلغ از وجه تضمینی که در ابتدا در کیف پول تعهدی خود قرار داده است، برداشت می‌شود.

برای شروع کار و بازکردن موقعیت فروش تعهدی در نوبیتکس، کاربر باید در ابتدا مقدار موردنظر خود را که حداقل سیصد‌هزار تومان است، با ریال یا تتر به‌عنوان وجه تضمین در کیف پول تعهدی خود در نوبیتکس قفل ‌کند و در‌اِزای آن مقدار سیصد‌هزار تومان که با کسر کارمزد، 297 هزار تومان می‌شود، وکالت فروش دریافت کرده و بعد وارد معامله فروش ‌شود.

این قابلیت مطابق با فروش تعهدی مصوب سازمان بورس و شورای فقهی بورس است که برای نخستین‌بار در بازار ارزهای دیجیتال در ایران وارد شده.

با ایجاد این امکان در نوبیتکس، کاربران ایرانی بازار ارزهای دیجیتال می‌توانند در پلتفرمی داخلی از دو جهت بازار، یعنی افزایش و کاهش قیمت سود کسب کنند. بدیهی است که ورود به این بازار نیازمند کسب آموزش‌های لازم و خودداری از واردکردن بخش زیادی از دارایی به معاملات است.
فروش تعهدی مدلی منطبق بر اصول و قواعد شرعی برای دریافت وکالت و فروش دارایی در قبال وجه تضمین است که در بازار نزولی به کاربر کمک می‌کند تا از آن کسب سود کند. همان‌طور که گفته شد، این مدل معاملاتی تا حدودی شبیه به short sell در بازارهای جهانی است، با این تفاوت که در فروش تعهدی نوبیتکس بهره، وام و قرض وجود ندارد و قراردادها در قالب وکالت خرید و فروش تعریف شده است.

استخر مشارکت

درحال‌حاضر کل رمزارزهای موجود در استخر مشارکت فروش تعهدی، از سوی صرافی تأمین می‌شود، اما نوبیتکس قصد دارد به‌زودی امکان مشارکت کاربران در این استخرها را فراهم کند. 

استخر مشارکت قرار است به‌عنوان سرویس جدید نوبیتکس ارائه شود تا کاربران بتوانند با مشارکت در آن و طبق شرایط و ضوابط مشخص‌شده، کسب سود کنند. در این محصول کاربرانی که خودشان تحمل ریسک معاملات فروش تعهدی را ندارند، روش دیگری برای کسب سود از این نوع معاملات در نوبیتکس را انتخاب می‌کنند. به‌این‌ترتیب کاربرانی به‌عنوان وکالت‌دهنده با مشارکت در تأمین نقدینگی استخرها، در سود معاملاتی موقعیت فروش تعهدی شریک می‌شوند.

استخر مشارکت محلی است که موجودی کاربران وکالت‌دهنده در آنجا تجمیع می‌شود و به‌عنوان واسط در توزیع رمزارزها و اعطای وکالتشان به وکالت‌گیرنده‌ها و بازپس‌گیری از آن‌ها عمل می‌کند. 

سود حاصل از موقعیت‌های فروش بین وکالت‌گیرندگان و وکالت‌دهندگان تقسیم می‌شود، اما زیان احتمالی بر عهده وکالت‌گیرندگان است.
سهم سود متعلق به وکالت‌دهندگان به نسبت دارایی وکالت‌دهنده به حجم کل استخر در انتهای دوره فعالیت استخر تقسیم می‌شود. محاسبات سود و زیان هر استخر در فواصل یک‌ماهه فعالیت استخر و برای موقعیت‌هایی است که تسویه و سود و زیان آن محقق شده باشد.

درنهایت همواره باید توجه کرد بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتال بازاری پرریسک است که کاربران غیرحرفه‌ای باید با مدیریت سرمایه و خودداری از ورود حجم بالایی از داراییشان وارد این بازار شوند. 

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی