ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دستگاه لیزر تعمیر نمایشگر آیفون
موبایل

تعمیر پنل‌های OLED با لیزر؛ نجات نمایشگر گوشی‌ها دیگر غیرممکن نیست [تماشا کنید]

این دستگاه لیزری جدید می‌تواند نمایشگرهای اولدی را تعمیر کند که در گذشته تصور می‌شد راهی برای تعمیرشان وجود ندارد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۷ تیر ۱۴۰۲ | ۲۱:۰۰

خرابی نمایشگرهای OLED تاکنون دردسر بزرگی برای گوشی‌ها به‌حساب می‌آمد، چون معمولاً هزینه تعویض آن‌ها بسیار سنگین می‌شد. اما حالا دستگاه لیزری جدیدی ساخته شده است که می‌تواند پنل‌های اولد آیفون یا گوشی‌های اندرویدی را حتی درحالی‌که صفحه‌نمایش هنوز روشن است، تعمیر کند.

«اسکاتی الن»، از کانال یوتوب Strange Parts اخیراً ویدیویی را منتشر کرده که در آن موفق به آزمایش این دستگاه لیزری جذاب شده است. دستگاه حاضر از همان فناوری و تکنیک تولید پنل‌های OLED استفاده می‌کند و می‌تواند به رفع ایراد نمایشگرهایی کمک کند که روی صفحه آن‌ها خط می‌افتد.

تعمیر نمایشگر OLED گوشی‌ها به روشی مشابه تولید آن‌ها

صفحات OLED با استفاده از فرایندی موسوم به «تاب‌کاری لیزر اگزایمر» (ELA) تولید می‌شوند. در این فرایند لایه‌ای از سیلیکون آمورفوس با استفاده از یک لیزر پالسی به سیلیکون پلی‌کریستالین تبدیل می‌شود تا ارتباطات رسانای میکروسکوپی شکل بگیرند. این ارتباطات همه پیکسل‌های نمایشگر را به یکدیگر وصل می‌کنند. اگر هر بخش از این شبکه ارتباطی مختل یا قطع شود، سایر بخش‌ها هم دچار مشکل می‌شوند و ایراداتی مثل خطوط عمودی را به نمایش می‌گذارند.

این دستگاه با استفاده از یک میکروسکوپ قوی ساختار این پنل OLED را بررسی می‌کند و بعد با کمک فناوری لیزر به تعمیر و بازسازی ارتباطات معیوب می‌پردازد. از این سازوکار می‌توان حتی در حالتی استفاده کرد که شیشه محافظ نمایشگر روی آن قرار داشته باشد. به‌علاوه، می‌توان در شرایطی که نمایشگر روشن است، به تعمیر پنل پرداخت تا اپراتور به‌صورت دقیق مشکل را ببیند. البته در برخی موارد لازم است که شیشه محافظ نمایشگر از روی آن برداشته شود.

این دستگاه به کاربران کمک خواهد کرد که به‌سادترین روش و با هزینه‌ای پایین، یکی از گران‌ترین قطعات در گوشی‌ها را تعمیر کنند. پیش از این، در اکثر موارد، زمانی که مشکلی برای صفحه‌نمایش موبایل‌ها و به‌خصوص آیفون‌ها پیش می‌آمد، راهی جز تعویض نمایشگر وجود نداشت، اما حالا بالاخره می‌توان امیدوار بود که راهی برای تعمیر صفحه پیدا شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی