405؛ همچنان مهارنشدنی و یکه‌تاز

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

۴۰۵ برای ما ایرانی‌ها خودروی آشنایی است. سال ۱۹۸۴ تولید و ۱۹۸۸ پرفروش‌ترین خودروی اروپا شد. شرکت پژوی فرانسوی به خوبی می‌دانست دست روی چه باید بگذارد. ۴۰۵ با رخ گربه‌ای و چشمانی نافذ آمد و ماند. تولید و مونتاژ این خودرو از سال ۱۳۶۹ توسط ایران خودرو کلید خورد و بعد از پراید، ۴۰۵ بیشترین آمار خرید و فروش در بازار را از آن خود کرد. باز هم به داستان رقابت میان ایران خودرو و سایپا رسیدیم. سایپا اما به نظر می‌آید از این بازی عقب کشیده و با تولید تیبا هنوز نتوانسته است به گرد پای آمار فروش ۴۰۵ ایران خودرو برسد. این شرکت بعد از مدتی تصمیم گرفت در زمینه مونتاژ آن بیشتر خودکفا شود، بنابراین پروژه تولید قطعات ۴۰۵ آغاز شد. منصفانه بخواهیم قضاوت کنیم، این خودرو آنقدر کیفیت مونتاژ بالایی داشت که خیال شرکت فرانسوی پژو را هم بابت خط تولیدش در ایران راحت کرد. خرید پژو ۴۰۵ در انواع مدل‌های کارکرده و صفر کیلومتر با وجود خودروهای متنوع موجود در بازار، هنوز هم در بورس است.

پژو ۴۰۵ ابتدا در تیپ‌های جی ال و جی ال ایکس تولید شد. در آن زمان هنوز ماشین‌های گوناگون چینی و کره‌ای به بازار ایران نیامده بود و به همین علت این خودرو با طراحی منحصر به فردش خیلی سریع محبوب شد و دل عام و خاص را برد. بعد از مدتی ایران خودرو مدل‌های اس ال ایکس، جی ال آی و استیشن را به بازار تشنه خودرو تزریق کرد. آن زمان تا چشم کار می‌کرد انواع و اقسام پژو ۴۰۵ در کوچه و خیابان خودنمایی می‌کرد. هم اکنون این خودرو تنها در سه تیپ جی ال ایکس، جی ال ایکس دو گانه‌سوز و اس ال ایکس تولید می‌شود. با این حال خرید پژو ۴۰۵ در همه تیپ‌ها در سایت دیوار آگهی می‌شود و اگر به دنبال مدل‌هایی هستید که دیگر مونتاژ نمی‌شوند، نگران نباشید. به عنوان مثال در این سایت ۴۰۵ جی ال با ۳۰۰ هزار کیلومتر کارکرد به قیمت ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. این خودرو برای کسانی که به فکر کار در آژانس یا مسافرکشی هستند، گزینه مناسبی است چرا که موتورهای آن هنوز قوی کار می‌کند.

جی ال ایکس و اس ال ایکس با یکدیگر چند تفاوت دارند. اس ال ایکس نسبت به جی ال ایکس جدیدتر است و قاعدتا تجهیزات بیشتری نسبت به آن دارد. مثلا در قسمت صندوق عقب آن بادگیری قرار گرفته، یا چراغ‌ جلویی مجهز به مه‌شکن است. همچنین سبک این چراغ‌ها نسبت به جی ال ایکس متفاوت است. اما مهم‌ترین فرق این دو، موتوریست که در اس ال ایکس قرار دارد: یک موتور بسیار قوی ۱۶ سوپاپه با ۱۱۰ اسب بخار. این در حالیست که موتور جی ال ایکس ۸ سوپاپه است. البته نباید از حجم فضای صندوق‌ عقب اس ال ایکس غافل شد. این خودرو در این قسمت ۴۷۰ دسی متر مکعب فضا دارد و بعد از تندر ۹۰ در میان خودروها بیشترین جای ممکن را در صندوق عقب از آن خود کرده است. همچنین مصرف سوخت شهری و خارج شهری اس ال ایکس نسبت به جی ال ایکس کمتر عنوان می‌شود.

همانطور که گفته شد، خرید پژو ۴۰۵ در سایت دیوار آگهی‌های زیادی دارد، از تیپ‌های قدیمی تا مدل‌های صفر آن. به عنوان مثال در این سایت جی ال ایکس تک سوز صفر کیلومتر ۳۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. همچنین در آگهی دیگری اس ال ایکس تولید سال ۱۳۹۴ با ۴۰ هزار کیلومتر کارکرد ۳۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟