تاریخچه بی ام و سری 5

تاریخچه بی ام و سری 5

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

سری ۵ بی ام و یکی از پرافتخارترین خانواده‌های خودروها در سراسر جهان است که در حال حاضر شامل پرفروش‌ترین خودروهای بی ام و می‌شود. بی ام و سری ۵ خانواده خودروهای لوکس است که از لحاظ ابعاد، امکانات رفاهی و قدرت فنی بالاتر از خانواده بی ام و سری ۳ قرار می‌گیرد. سری ۵ سابقه طولانی دارد و از سال ۱۹۷۲ که جایگزین کلاس جدیدهای بی ام و شد بیش از ۷ نسل از این خودروها به بازار عرضه شده است. به همین دلیل بازار خرید و فروش بی ام و سری ۵ در سراسر دنیا بسیار شلوغ است.

نسل اول بی ام و سری ۵؛ شروع دوران یکی از موفق‌ترین سری‌های تاریخ

بی ام و سری 5

نسل اول بی ام و سری ۵ با کد اتاق E12 در بین سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۱ به بازار عرضه می‌شدند. در این نسل تنها خودروهای سدان به بازار عرضه شده بودند که بی ام و آن‌ها را به موتورهای ۴ سیلندر و ۶ سیلندر مجهز کرده بود. با این که در این سری خبری از M5 نبود اما M535i را می‌توان به نوعی جد M5 ها دانست. فروش بی ام و سری ۵ با کد E12 تا سال ۱۹۸۱ ادامه داشت و حدود ۶۹۹ هزار دستگاه از این سری به فروش رسید. تعداد زیادی از این سری وارد ایران شده است و اگر قصد خرید بی ام و E12 کلاسیک را داشته باشید می‌تواند در سایت دیوار گزینه‌های خوبی را پیدا کنید.

۱۹۸۱-۱۹۸۸؛ نسل دوم بی ام و سری ۵

بی ام و سری 5

در سال ۱۹۸۱ نسل دوم بی ام و سری ۵ جایگزین نسل اول آن شد و تولید آن تا سال ۱۹۸۸ ادامه داشت. نسل دوم هم مانند نسل اول تنها شامل سدان های لوکس می‌شد و در ابتدا با موتور ۴ و ۶ سیلندر بنزینی به بازار عرضه شده بود. در سال ۱۹۸۳ اولین موتور دیزل در این سری از بی ام و به کار گرفته شد. از دیگر تغییرات این نسل نسبت به نسل قبلی، زاویه دار شدن داشبورد خودرو به سمت راننده و استفاده از سیستم ترمز ABS بود.

۱۹۸۸-۱۹۹۶؛ نسل سوم بی ام و سری ۵

بی ام و سری 5

برای اولین بار در سال ۱۹۸۸ نسل سوم با طراحی جدید و جلو پنجره معروف خود به بازار عرضه شد. تولید نسل سوم با اتاق کد E34 تا سال ۱۹۹۶ ادامه داشت. برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ بدنه استیشن واگن در این سری وارد بازار شد که با استقبال نسبتاً خوبی نیز همراه بود. همچنین برای اولین بار خودروهای نسل سوم سری ۵ به سیستم‌های EDC ،ASC، چهار چرخ فعال موتور V8 و کنترل کشش مجهز شده بودند.

۱۹۹۵-۲۰۰۳؛ نسل چهارم بی ام و سری ۵

بی ام و سری 5

تولید نسل چهارم با کد E39 از سال ۱۹۹۵ آغاز شد و تا سال ۲۰۰۳ ادامه داشت. برای اولین بار در این نسل از آلومینیوم برای ساخت شاسی خودرو کمک گرفته شد و موتورهای ۴ سیلندر دیزلی نیز در دسترس قرار گرفت. نکته عجیب در این نسل حذف نسخه‌های ۴ چرخ فعال بود.

۲۰۰۳-۲۰۱۰؛ نسل پنجم بی ام و سری ۵، انقلابی در طراحی و امکانات

بی ام و سری 5

بی ام و برای نسل پنجم سری ۵ از کد اتاق E60 برای مدل‌های سدان و از اتاق E61 برای استیشن‌های خود استفاده کرده است. تولید این نسل در بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ ادامه داشت و همراه با امکانات جدید و انقلابی توانست نظرات را به خود جلب کند. امکاناتی نظیر iDrive، نمایشگر هدآپ، کروز کنترل هوشمند، فرمان الکتریکی و کنترل صوتی مهمترین امکانات این سری محسوب می‌شوند. همچنین برای اولین بار از موتورهای بنزینی توربو شارژ، جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک و ترمزهای ذخیره کننده انرژی در مدل‌های مختلف این سری استفاده شده است.

به این موارد امکانات جدید امنیتی مانند دید در شب، کنترل خودرو بین خطوط، چراغ‌های فعال و ... را اضافه کنید تا به اهمیت این نسل برای بی ام و پی ببرید. خرید بی ام و سری ۵ نسل پنجم همچنان یک انتخاب هوشمندانه محسوب می‌شود. فروش بی ام و سری ۵ نسل ۵ در طی ۷ سال به بیش از ۱ میلیون ۷۰۰ هزار دستگاه رسید.

۲۰۱۰-۲۰۱۷؛ نسل ششم بی ام و سری ۵

بی ام و سری 5

نسل ششم رکورددار فروش در بین تمامی نسل‌های سری ۵ است که توانست در بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ به فروش بیش از ۲.۵ میلون دستگاه برسد. سه اتاق F11 ،F10 ،F07 و F18 برای این نسل در نظر گرفته شده بود که مورد آخر مربوط به سدان های با فاصله محور طولانی‌تر است؛ این سدان ها تنها در چین، مکزیک و خاورمیانه به بازار عرضه شده بودند. امکانات جدیدی به این نسل اضافه شده بود که به مجهز شدن بیشتر سری ۵ کمک می‌کرد. ضمناً اولین مدل هیبریدی سری ۵ نیز مربوط به این نسل است.

۲۰۱۷- تا به امروز؛ نسل هفتم بی ام و سری ۵

بی ام و سری 5

نسل هفتم سری ۵ به عنوان آخرین نسل سری ۵ شامل بهترین خودروهای این سری است که توانستند رکورد فروش بسیار بالایی ثبت کنند و عنوان پرفروش‌ترین سری بی ام و را از سری ۳ بربایند. امکانات جدید به همراه طراحی زیبا و موتورهای قدرتمند نسل ۷ را به یکی از بهترین خانواده‌های این سری بدل کرده است. بی ام و برای تولید نسل ۷ از کد اتاق G30 برای خودروهای سدان، G31 برای استیشن و G38 برای خودروهای محور طولانی خود استفاده کرده است. با منتقل شدن گرن توریسمو به سری ۶ دیگر این خودروها در سری ۵ تولید نمی‌شوند. برای خرید بی ام و سری ۵ نسل هفتم می‌توانید به سایت دیوار مراجعه کنید.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato