مهم ترین اقدامات داخلی برای افزایش سئو سایت

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

ایجاد یک وب سایت بهینه سازی شده منطبق بر اصول سئو سایت می تواند كار مشکلي باشد. طراحان وب و تولید کنندگان محتوا نه تنها باید مخاطب هدف خود را در نظر بگیرند، بلکه باید محتواهایی تولید کنند که برای خزنده ها و ربات ها هم مناسب باشد. متعادل کردن تجربه کاربر و ملاحظات فنی سئو کار سختی است، به خصوص که باید آن را طبیعی جلوه دهید.

سئوي داخلي يا درون صفحه اي هرچقدر هم دشوار باشد، شایسته داشتن جايگاهي در استراتژی سئو سایت شما است. قبل از اینکه بتوانید محتوای خود را بهینه شده در نظر بگيريد، مطمئن شوید که تمامي موارد فهرست زیر را انجام داده اید.

سئو داخلی در مورد کاربران و ربات های گوگل است. صفحات باید پر از مطالب منحصر به فرد و مفید باشند ، حاوي منابع مربوطه باشد و به صورت واضح سازماندهی شده باشد. مهم است که هم افراد و هم رباتها بتوانند به راحتی محتوا را ارزیابی کرده و ارزش آن را تشخیص دهند.

بهینه سازی کلید واژه

كليدواژه ها روشي برای اطلاع رساني به موتورهای جستجو و مغز يك انسان هستند که می دانند محتوای یک صفحه درباره چیست. اگر مقاله ای شامل چندین نمونه از "سئوي داخلی" باشد، به خواننده ذهنيتي درباره موضوع این مقاله مي دهد.
اگرچه ممکن است اضافه یا تکرار كردن تعداد هرچه بیشتري كليدواژه در یک صفحه ایده خوبی به نظر برسد، اما در واقع اين كار توصیه نمی شود. این عمل "keyword stuffing" ناميده مي شود و از آنجا که تجربه ای ناخوشایند برای خواننده فراهم می کند، معمولاً توسط موتورهای جستجو جريمه می شود. در حالی که تراکم كليدواژه هنوز از فاکتورهای مهم سئو سایت است، عناصر بسیار مهمتری برای کار کردن وجود دارد.

علاوه بر این، متنوع سازي كليدواژه ها مهم است. چند كليدواژه اصلی و حتي چند كليدواژه دم بلند(long tail keyword) که اغلب سؤالي یا عباراتی برجسته در ارتباط با مخاطبان هدف باانگیزه هستند را در بدنه محتوای خود قرار دهيد. جلب توجه این خوانندگان می تواند به كسب رتبه صفحه بالاتري نسبت به رتبه حاصل از كليدواژه هاي كوتاه تر و رقابتي تر منجر شود.

بهینه سازی كليدواژه ها کار پیچیده اي است و بسیاری از نکات زیر مربوط به نحوه مدیریت صحیح كليدواژه ها است. یک صفحه قبل از اینکه بتوان آن را "بهينه شده از لحاظ كليدواژه اي" در نظر گرفت، باید همه اين نكات را رعایت كند.

بهینه سازی تگ (برچسب) عنوان

متن قابل کلیکي که در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) ظاهر می شود ، تگ عنوان است. این تگ باید حاوی برخی از كليدواژه هاي مرتبط باشد و در عين حال ذهنيت خوبی هم راجع به موضوع محتوای صفحه ارائه دهد.

همچنین تگ های عنوان همان چيزي هستند كه شبکه های اجتماعي هنگام اشتراک گذاری نمایش مي دهند و ربات ها به آنها توجه ویژه ای می کنند، بنابراین كليدواژه ها در كل به شما در بهینه سازی صفحه تان کمک می کنند.

تگ های عنوان فقط با کاراکترها محدود نمی شوند بلکه با عرض پیکسل هم محدود می شوند. گوگل تگ هاي عنوان را تا 600 پیکسل نشان می دهد. اگر از اين حد مجاز فراتر بروید، تگ عنوان کوتاه می شود. 600 پیکسل معمولاً تا 50 یا 60 کاراکتر را پوشش مي دهد.

تگ های هدر: H1، H2، H3

هدرها اغلب می توانند مهمترین متن در سئو یک صفحه باشد.

از ديدگاه تجربه کاربر، اضافه کردن تگ های هدر میانبري برای هر زيرموضوع خاصي که خواننده ممکن است به دنبال آن باشد فراهم مي كند. به عنوان مثال، شاید خوانندگان این صفحه از قبل دانشي سرسري در مورد بهینه سازی کلید واژه ها و تگ عنوان دارند، اما فقط می خواهند نحوه برخورد با هدرها را بدانند.

H1 ها عناوینی در بالای صفحه هستند. موتورهای جستجو  همانند تگ عنوان شما، به H1 ها هم توجه ویژه ای دارند. با این حال، H1 ها باید از لحاظ گرامری صحیح باشند و مستقیماً موضوعي را که محتوای صفحه شما به آن مي پردازد خلاصه کنند. این مکان، جايي عالی برای درج كليدواژه هايي است که ممکن است در تگ عنوان لحاظ نشده باشند.

H2 ها زیرهدر هايي هستند كه محتوای یک صفحه را بیشتر تجزیه مي کنند. كليدواژه هاي دم بلند باید در H2 ها گنجانده شوند تا به متنوع سازی تمرکز كليدواژه هاي شما در یک صفحه خاص کمک کند.

H3 ها زیرهدرهايي زیر H2 ها هستند. "بهینه سازی کلید واژه" ، "بهینه سازی تگ عنوان" و هدر هاي H1، H2،H3 " همه H3 های این صفحه هستند. مجدداً، این هدرها هم فرصتهایی را برای پوشش كليدواژه ها متنوع تر فراهم می کنند.

محتوای درون-صفحه

یکی از مهمترین ملاحظات سئو سایت که باید در هنگام طراحی محتوای درون صفحه به خاطر داشته باشید تهیه مطالب مفید است، اما انجام صحیح اين کار ممکن سخت تر از همه باشد. محتوای شما باید به سؤالات پاسخ دهد، به یک مشکل واقعی بپردازد يا براي آن راه حلي ارائه کند. به طور خلاصه، باید مفید باشد.

همچنين محتواي شما باید به راحتی قابل خواندن، داراي سازماندهی منطقی  و به وضوح متمركز بر موضوع باشد. علاوه بر این، محتوای طولانی تر معمولاً در SERP ها بهتر عمل می کند، زیرا در صورتي كه به درستي بهينه سازي شده باشد، معمولاً اطلاعات مفيد‌تری را ارائه می دهد.

با این حال، این بدان معنا نیست که هر صفحه باید یک رمان باشد. در حقیقت ممکن است برخی افراد فقط در جستجوی یک ماشین حساب ساده هستند،‌يا ديگري به دنبال منبعي به همان اندازه سرراست باشد كه حاوی متن كوتاهي است.

در پایان، تمرکز بر ارائه چیزی مفید به کاربر، صرف نظر از طول آن، همان روشي است که مي توانيد محتواي واقعاً معتبری ارائه دهید.

لينك های داخلی و خارجی

لينك دادن به مطالب و منابع مرتبط، چه داخلی و چه خارجی، موثرترین روش در سئو سایت است.

لينك سازی داخلی به انتقال مرجعيت و اعتبار از یک صفحه به صفحه دیگر در همان سایت کمک می کنند و لينك   های خارجی معمولاً برای استناد به یک منبع یا لينك به یک صفحه مفید برای خوانندگان استفاده می شوند. در حالی که برخی ممکن است به لينك های خارجی اعتقادي نداشته باشند، لينك دهي به محتوای با کیفیت خارجي برای صفحه شما مناسب است. لينك دهي نشان می دهد که اين محتوا موضوع مشابهی را پوشش می دهد و با منبع خارجی مرتبط است. این می تواند به پوشش دادن یک شبكه معتبر از اطلاعات مربوط به موضوع کمک کند، و محتوای شما جزئی از آن شبكه خواهد بود.

چه لينك دهي داخلی مي كنيد و چه خارجی، به انكر تكست توجه کنید که همان متن قابل کلیکي است که به لينك وصل شده است.

انكر تكست دقیق همچنین تجربه خواننده را بهبود مي دهد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که انكر تكست برای هدف یا منبع توصیفی  و صحیح است.

URL های توصیفی

برخی URL ها فقط رشته ای از کاراکترهای تصادفی هستند. هرچند مطمئناً این امر یک صفحه را از صفحه دیگری جدا می کند، این کار را برای هر خواننده انسانی به روش بدی انجام می دهد. وقتی URL ها به كاراكترها و علائم نامفهومي ختم مي شوند، خوانندگان نمي فهمند دارند روی چه چیزی کلیک می کنند یا از صفحه چه انتظاری دارند.

علاوه بر این، URL ها می توانند به همبستگي كليدواژه ها کمک کنند، بنابراین وقت كافي را برای ایجاد یک URL توصیفی منحصر به فرد برای صفحات خود اختصاص دهید.

سرعت بارگیری صفحه

گوگل سرعت بارگيري يك صفحه را در نظر می گیرد. صفحاتی که بارگذاری آن خیلی طول می کشد، نرخ پرش( درصد بازدید کنندگانی که روی صفحه کلیک می کنند و دوباره بدون تعامل با هيچ چیز دیگری در سایت، از آن خارج می شوند) بالاتری دارند.

بدیهی است، اگر بارگيري صفحه‌ای بیش از حد طولانی شود، نرخ پرش افزایش می یابد، زیرا خوانندگان صبر و حوصله خود را از دست می دهند و سعی می کنند صفحه دیگری را پیدا کنند که پاسخهای مورد نظرشان را در مدت زمان کوتاه تری برای آنها فراهم کند.

مشکلات سرعت ممكن است فقط به یک صفحه محدود می شود، یا ممکن است در کل سایت شما نفوذ کند. در هر دو حالت، این اغلب یک مشکل فنی سئوسایت است. کشف این مشکل ممکن است نياز به بررسی کد شما، بازسازی سایت تان، بررسی میزبانی وب  یا یک ممیزی فنی داشته باشد.

تصاویر

محتوايي حاوي تصاویر معمولاً نسبت به محتواي بدون تصاویر ارجح است. از دید خواننده، تصاویر پیش نمایشي بصری از محتوا را ارائه می دهند، و خوانندگان می توانند یک تصویر را خیلی سریعتر از یک پاراگراف متن پردازش کنند.

برای هر یک از تصاویر خود توضیحات   altمعین کنید تا به موتورهای جستجو بگویید تصویر در مورد چیست؛ زیرا موتورهای جستجو نمی توانند مثل ما ببینند. همچنین، با فرض اینکه تصویر واقعاً چیز مرتبطي باشد این توضیحات می توانند صفحه را با كليدواژه هاي مربوطه بيشتر مرتبط كنند. علاوه بر این، آنها برای افرادي كه از ابزارهای تبديل متن به گفتار استفاده مي كنند هم توضیحی ارائه می دهند.

چند رسانه ای

متن همیشه کافی نیست. بعضی اوقات یک صفحه به یک کلیپ صوتی یا حتی فیلم نیاز دارد تا واقعاً مفید باشد. با فرض اینکه سرعت بارگیری صفحه کند نمي شود، این گزينه براي كاربر مفید تر خواهد بود.

با این حال، موتورهای جستجو ممکن است براي خزیدن در آيتم هاي چندرسانه ای مشکل داشته باشند. برای دور زدن این مشکل، یک صفحه باید توضيحاتي متني برای هر چندرسانه ای موجود درج کند.

تحلیل سئوی داخلی و بهینه سازی بیشتر

فهرست بالا فقط اصول اولیه را در بر می گیرد. برای نظارت دقیق بر عملکرد یک سایت، از Google Search Console و Analytics استفاده کنید. این ابزارها اطلاعات مفصلی درباره نحوه تعامل کاربران و خزندگاني كه با سایت شما در تعاملند، ارائه می دهند.

گوگل همچنین سایتهایی با معياري به نام E.A.T. یا Expertise ، Autorizity و Trustworthness معادل تخصص،مرجعيت، و اعتمادپذيري را مورد داوری قرار مي دهد. این كار با در ذهن داشتن فهرست بالا به همراه برخی از معيارهاي پیچیده تر انجام می شود.

مرجعيت یک صفحه با اقتدار دامنه آن نیز مرتبط است. ممکن است یک صفحه نسبت به بقیه سایت از کیفیت بالاتری برخوردار باشد ، اما اگر کل دامنه داراي اعتبار باشد، می تواند به تقویت یک صفحه داخلی کمک کند.

كسب بک لینک ها می تواند به تقویت صفحه یا اقتدار دامنه کمک کند، زیرا هر زمان که یک سایت به سایت دیگري لينك  مي دهد، اعتبار و مرجعیت آن افزایش می یابد. هنگامی سایتی کاملاً بهینه سازی شود ، می تواند از تمام بک لینک هایی که كسب مي كند سود ببرد. با این حال ، هرچه صفحه بهینه تر باشد، احتمال اينكه محتوا بتواند در وهله اول لينك هایی را كسب كند بيشتر است. همچنین در هنگام لینک سازی به انکرتکست ها توجه ویژه ای داشته باشید و سعی کنید بیشتر از انکرتکست های برند استفاده کنید. مانند خدمات طراحی سایت وب وان

در هر صورت، استراتژی سئوي داخلی از آنچه در ابتدا به نظر مي رسد پیچیده تر است. بهینه سازی یا همان سئو سایت شامل چندین وظيفه كاري با حجم كاري بالا است که نگهداری مداوم نياز دارد، بنابراین هنگام ایجاد صفحات وب خود مطمئن شوید که موارد فهرست فوق را رعايت مي کنید.

شما می توانید برای مشاوره و دریافت خدمات سئو سایت اینجا کلیک کنید.

مطالب مرتبط

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟