ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سامانه سماس
رپورتاژ آگهی

چطور از سامانه سماس میزان سهمیه کارت سوخت خود را استعلام بگیریم؟

تابه‌حال نام سامانه سماس به گوشتان خورده است؟ سماس مخفف عبارت «سامانه ملی اطلاعات سفر» است. با مراجعه به آن می‌توانید از میزان اعتبار سهمیه سوخت‌تان باخبر شوید. برای استفاده از خدمات سماس نیازی به ...

واحد تبلیغات
نوشته شده توسط واحد تبلیغات | ۱۹ آذر ۱۴۰۱ | ۱۱:۰۰

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

تابه‌حال نام سامانه سماس به گوشتان خورده است؟ سماس مخفف عبارت «سامانه ملی اطلاعات سفر» است. با مراجعه به آن می‌توانید از میزان اعتبار سهمیه سوخت‌تان باخبر شوید. برای استفاده از خدمات سماس نیازی به ثبت‌نام در آن وجود ندارد. اگر سهمیه سوخت وسیله نقلیه به شما تعلق گرفته باشد، اطلاعات واریز اعتبار متعلق به حسابتان در این سایت قابل‌بررسی خواهد بود. در صورتی که خودروی شخصی یا موتورسیکلت دارید یا راننده تاکسی های اینترنتی و معمولی هستید، مراجعه به سماس می‌تواند اطلاعات خوبی درباره وضعیت سهمیه بنزین‌ در اختیارتان قرار بدهد.  

سامانه سماس چیست؟

اعتبار سهمیه سوخت

سامانه سماس به رانندگان دارای اعتبار سهمیه سوخت کمک می‌کند تا درباره موضوعات زیر اطلاعات کسب کنند: 

 • دیدن مانده اعتبار سوخت؛ 
 • مشاهده تاریخچه اعتبارات؛ 
 • سوابق برداشت اعتبار سوخت؛ 
 • امکان تغییر رمز اعتبار سوخت؛ 
 • بازیابی رمز اعتبار سوخت. 

رانندگان انواع تاکسی آنلاین یا کسانی که خودرو و وسیله نقلیه شخصی دارند، با مراجعه به سماس می‌توانند استعلامی از وضعیت سهمیه سوخت خود داشته باشند.

برای مراجعه به سامانه باید به نشانی زیر بروید: 

 • samas.moi.ir 

این سامانه تمام اطلاعات لازم درباره سهمیه کارت سوخت را به‌طور اینترنتی در اختیار رانندگان قرار می‌دهد. دیگر نیاز به مراجعه حضوری به هیچ سازمان و اداره‌ای هم وجود ندارد. در حال حاضر، اعتبار سوخت به کارت ملی رانندگان فرستاده می‌شود. 

استعلام اعتبار کارت سوخت در سماس هم با وجود کارت ملی افراد مقدور است. تنها افرادی می‌توانند اقدام به استعلام‌گیری وضعیت سهمیه سوخت خود در این سامانه کنند که اطلاعات‌شان در آن ثبت و اعتبار سوختی به کد ملی‌شان واریز شده باشد. 

اقدامات مختلف در سامانه سماس 

رانندگان می‌توانند در سامانه سماس اقدام به تغییر رمز اعتبار خود کنند. با تغییر این گزینه، امکان انتخاب رمزی جدیدی برای کارت سوخت وجود دارد. برای این کار، لازم است که راننده گزینه تغییر رمز اعتبار را انتخاب و با واردکردن شماره تلفن همراهش، کد پیامک‌شده چهاررقمی را برای اعتبارسنجی وارد سایت کند. در نهایت، بعد از این مراحل، امکان انتخاب رمز عبوری تازه برای کارت سوخت مقدور می‌شود. 

برای استفاده از امکانات دیگر سماس هم مسیر آسانی پیش روی کاربران وجود دارد. برای مثال، اگر قصد دارید که تاریخچه واریز اعتبار سهمیه سوخت‌تان را مشاهده کنید، باید گزینه‌ای با همین عنوان (مشاهده تاریخچه واریز) را انتخاب کنید. با ورود رمز اعتباری‌تان، تاریخ واریزهای گذشته را مشاهده خواهید کرد. 

برای آگاهی از تاریخچه برداشت اعتبارها هم می‌توانید گزینه برداشت اعتبار را انتخاب کنید. در این صورت، به‌طور دقیق متوجه می‌شوید که زمان برداشت اعتبار از مبالغ واریزشده به کارت سوخت‌تان چه بوده است. 

امکانات دیگر سامانه سماس چیست؟ 

سامانه سماس کاربردهای مختلفی دارد. علاوه بر اینکه به رانندگان در استعلام وضعیت کارت سوخت کمک می‌کند، در موارد زیر هم کاربرد دارد: 

استعلام رانندگان؛ 

 • ورود به سیستم برای شرکت‌های حمل‌ونقل و شهرداری؛ 
 • صحت‌سنجی خودرو و اصالت آن. 

۱. استعلام رانندگان 

استعلام رانندگان و میزان اعتبار سوخت در سماس مقدور است. این‌روزها، شرکت‌های اینترنتی فعال در حوزه حمل‌ونقل باید اطلاعات‌شان را وارد سامانه کنند. فهرستی از رانندگان تاکسی های اینترنتی هر شرکت باید در سماس ثبت شود. 

در اوایل راه‌اندازی طرح سهمیه‌بندی سوخت، سامانه‌ای برای استعلام بنزین و امور مربوط به مدیریت کارت سوخت وجود نداشت. رانندگان باید برای پیگیری این موضوعات به‌طور حضوری به ادارات و سازمان‌هایی مراجعه می‌کردند. 

سماس راه‌اندازی شده تا ضمن امکان استعلام‌گیری اعتبار کارت سوخت رانندگان به امور سوخت‌گیری تاکسی های اینترنتی هم سروسامانی بدهد. ثبت اطلاعات سفر تاکسی‌های آنلاین هم باوجود این سامانه مقدور است. 

با سامانه سماس، امکان تجمیع داده‌های مربوط به شرکت‌های حمل‌ونقل اینترنتی در بستری واحد مقدور می‌شود. دولت از راه بررسی داده‌های مربوط به این شرکت‌ها درباره تخصیص سهمیه سوخت هم تصمیم‌گیری می‌کند. سماس در بالابردن ضریب امنیت فعالیت تاکسی های اینترنتی هم نقش دارد چون با وجود آن، اطلاعات مربوط به رانندگان این شرکت‌ها دقیق‌تر و ساده‌تر در اختیار وزارت کشور گذاشته می‌شود. 

۲. ورود به سیستم برای شرکت‌های حمل‌ونقل و شهرداری 

شهرداری‌ها و شرکت‌های حمل‌ونقل هم می‌توانند به این سامانه مراجعه و از خدمات غیرحضوری سماس استفاده کنند. با وجود سماس، کار رانندگان به‌ویژه رانندگان تاکسی های اینترنتی و معمولی بابت انجام امور مربوط به سهمیه سوخت بنزین راحت شده است. اگر از کارکنان شهرداری و شرکت‌های حمل‌ونقل باشید، با مراجعه به سامانه سماس می‌توانید از خدمات غیرحضوری بهره ببرید. 

برای این کار، لازم است که روی گزینه ورود به سیستم کلیک کنید و بعد با انتخاب گزینه شهرداری به سیستم سماس شهرداری وارد شوید. در این بخش از سامانه امکاناتی غیرحضوری برای کارکنان شهرداری در نظر گرفته شده است. 

۳. صحت‌سنجی خودرو و اصالت آن

سامانه سماس در زمینه صحت‌سنجی خودروها و اصالتشان هم فعالیت می‌کند. به‌عبارت بهتر، با وصل‌شدن به سامانه ثبت‌احوال می‌تواند اقدام به احراز هوایت رانندگان کند و صلاحیت‌های فردی‌شان را بررسی کند. 

ورود به سامانه سماس و استعلام سهمیه کارت سوخت چگونه است؟

تاکسی اینترنتی

برای استعلام سهمیه کارت سوخت می‌توانید وارد سامانه سماس شوید. مراحل کار پس از ورود به این شرح است: 

 • بعد از ورود به سماس، گزینه استعلام رانندگان در صفحه نخست سایت را انتخاب کنید؛ 
 • کادری ظاهر می‌شود که باید شماره ملی‌تان را در آن وارد کنید؛ 
 • پس از ورود شماره ملی، نیاز به واردکردن کدی امنیتی در کادری مخصوص هم وجود دارد؛ 
 • اگر به کد ملی‌تان اعتبار سوختی اختصاص یافته باشد، اطلاعات و میزان اعتبار سوخت‌تان برایتان نمایش داده می‌شود. 

یادتان باشد که اگر تاکنون اعتبار سوختی برایتان واریز شده باشد، امکان پیگیری و استعلام سوابق آن در سماس به‌نمایش درمی‌آید. در غیر این صورت، ممکن است با خطایی با این مضمون روبه‌رو شوید: خطا! تاکنون برای این کد ملی واریز اعتبار سوخت انجام نشده است. 

در آخر 

اگر به فکر گرفتن تاکسی و کار رانندگی هستید، بهتر است که با سامانه سماس هم آشنا باشید. استعلام‌گیری درباره سهمیه سوخت به شما کمک می‌کند که از وضعیت سوخت خود باخبر باشید و آن را بهتر و دقیق‌تر مدیریت کنید. 

در صورتی که راننده‌ای معمولی با خودروی شخصی هستید یا در خطوط تاکسی معمولی مشغول به فعالیت شده‌اید، باز هم آشنایی با سامانه سماس برایتان مفید خواهد بود.  با مراجعه به این سایت، امکان پرسیدن مشکلات‌تان درباره سوخت‌گیری هم وجود دارد. رانندگان تاکسی های اینترنتی و شرکت‌های حمل‌ونقل مختلف از مخاطبان اصلی سامانه سماس هستند. این سایت کارتان را بابت استعلام وضعیت کارت سوخت راحت می‌کند. 

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی