ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

رپورتاژ آگهی

ترافیک و فروش بیشتر با سئوی صفحات دسته‌بندی‌ سایت

در استراتژی سئوی سایت، علاوه بر اینکه روی نمایش صفحات تک (محصول یا مقاله) در نتایج گوگل تمرکز می‌کنید، گاهی نیاز است بسته به اهداف و برنامه‌ریزی، رتبه صفحات دسته‌بندی (Category) سایت را بهبود دهید. ...

واحد تبلیغات
نوشته شده توسط واحد تبلیغات | ۲۱ آذر ۱۴۰۱ | ۱۴:۳۰

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

در استراتژی سئوی سایت، علاوه بر اینکه روی نمایش صفحات تک (محصول یا مقاله) در نتایج گوگل تمرکز می‌کنید، گاهی نیاز است بسته به اهداف و برنامه‌ریزی، رتبه صفحات دسته‌بندی (Category) سایت را بهبود دهید. هر مدیر سئوی باتجربه‌ای می‌داند که کاربر، چه کلمه یا عبارتی را جست‌وجو کند، باید به صفحات تک محصول یا مقاله برسد و چه زمانی باید صفحه دسته‌بندی را در نتایج مشاهده کند! نکته مهم اینجاست که سئوی صفحات محصولات با سئوی صفحات دسته‌بندی تفاوت زیادی دارد. در این مقاله کوتاه سعی کردیم خیلی مختصر درباره اصول آن توضیح دهیم و شما را در مسیر بهینه‌سازی صفحات کتگوری سایت راهنمایی کنیم.

فایده سئوی صفحات دسته‌بندی در چیست؟

صفحات دسته‌بندی (دسته‌های اصلی و زیردسته‌ها) با توجه به داشتن ساختار سلسه‌مراتبی، صفحاتی قدرتمند و بااعتباری به حساب می‌آیند. این صفحات در سایت‌های فروشگاهی، محتوایی، خدماتی و گردشگری و … نقش مهمی دارند؛ زیرا به‌عنوان صفحات فرود یا همان لندینگ پیج‌ها شناخته می‌شوند. همچنین ساختار درست صفحات دسته‌بندی، مانع از رقابت صفحات تکی (محصول یا محتوا) در کلیدواژه‌های اصلی با یکدیگر می‌شوند.

نکات کلیدی سئوی صفحات دسته‌بندی در سایت‌های فروشگاهی

برای صفحه دسته‌بندی‌، کلمه کلیدی مناسب پیدا کنید.

مانند سایر صفحات سایت، سئوی صفحات کتگوری با تعیین کلمات کلیدی مهم شروع می‌شود. برای تحقیق کلمات کلیدی باید به هدف و نیت کاربر از جست‌وجوی عبارت و حجم جست‌وجوی کلمات توجه کنید. پی‌بردن به هدف کاربران از جست‌وجوی کلمات یکی از اولویت‌های اصلی برای بهینه‌سازی صفحات دسته‌بندی سایت‌های فروشگاهی و محتوایی است. برای مثال، اگر در ‌سایت خود ابزارآلات می‌فروشید و یک دسته‌بندی اصلی برای فروش «ابزار برقی» و یک زیردسته برای انواع «اره‌برقی» دارید، سعی کنید کلمات کلیدی همچون «خرید اره‌برقی» یا  «قیمت اره‌برقی» نیز در همان صفحه زیردسته استفاده کنید.

برای صفحه دسته‌بندی‌، محتوای مناسب تولید کنید

برخی از افراد فکر می‌کنند صفحات دسته‌بندی فقط برای نمایش محصولات یا مقالات هستند؛ اما این باور غلط است، چون صفحه بدون محتوا، هیچ ارزشی برای گوگل ندارد. برای مثال یک دسته‌بندی تحت عنوان «آموزش عکاسی صنعتی» در سایت خود دارید، اگر بتوانید مطلبی درباره رشته عکاسی صنعتی، تفاوت عکاسی صنعتی با دیگر سبک‌ها و مسیری یادگیری آن، در صفحه دسته‌بندی «عکاسی صنعتی» قرار دهید، می‌تواند راهنمای خوبی برای کاربران باشد. سعی کنید پس از تگ H۱، چند خطی درباره صفحه دسته‌بندی بنویسید و باقی سناریوی محتوای متنی را در پایین صفحه اضافه کنید.

برای صفحه دسته‌بندی، استراتژی لینک‌سازی داشته باشید

ایجاد لینک‌های داخلی یکی از راه‌های تقویت قدرت و اعتبار صفحات دسته‌بندی است. قراردادن لینک دسته‌بندی در منوی سایت، لینک‌دادن از صفحات محصول (مقالات) به صفحات دسته‌بندی و ساخت لینک داخلی از صفحات دسته‌بندی مرتبط به صفحه ‌دسته‌بندی دیگر، از جمله روش‌های رایج لینک‌سازی برای صفحات کتگوری است.

آدرس URL صفحات دسته‌بندی را بهینه کنید.

برای بهینه‌سازی URL صفحات دسته‌بندی، توصیه‌های مختلفی وجود دارد، ولی آنچه که باید در نظر گرفت، انتخاب قالبی درست برای آدرس صفحات است تا با اضافه‌کردن یا حذف‌کردن دسته‌ای، نیازی به تغییر URLها نباشد. در واقع آدرس URLهای صفحات دسته‌بندی، نباید هیچ وابستگی به دسته‌های بالایی خود داشته باشند، یعنی از نام دسته‌های بالایی در URL استفاده نشود. 

جمع‌بندی

اگرچه در بیشتر سایت‌ها صفحات دسته‌‌بندی‌های مشاهده می‌شوند؛ اما معمولاً به بهینه‌سازی آن‌ها در نتایج اول گوگل توجهی نمی‌شود. در این مقاله به ۴ مرحله اصلی در بهینه‌سازی صفحات کتگوری اشاره شد، اما برای اینکه بتوانید نکات هر مرحله از سئوی دسته‌بندی‌ها را در سایت‌های فروشگاهی و محتوایی با اطلاعات کامل‌تری مطالعه کنید و از توصیه‌های گوگل و افراد متخصص این حوزه استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم ایبوک جدید تریبون را با عنوان «در مسیر سئوی صفحات دسته‌بندی چه می‌گذرد؟» به طور رایگان دانلود کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی