شتاب قیمت بالای ال نود در سالهای گذشته [رپورتاژ آگهی]

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

بررسی نرخ قیمت خرید تندر ۹۰ نشان می‌دهد که این خودرو در سال‌های گذشته روند صعودی زیادی را در قیمت تجربه کرده است. سال ۸۶ قیمت آن بین ۱۰ تا ۱۴ میلیون تومان بود و سال ۹۲ قیمت تندر ۹۰ مدل E1  به ۲۷ میلیون و تندر دوگانه سوز به ۳۸ میلیون تومان رسید. مدل فول امکانات آن نیز که شش سال قبل ۱۴ میلیون تومان قیمت داشت، سال ۹۰ به عدد ۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید تا ۱۵۴ درصد رشد قیمتی را تجربه کند. این در حالی بود که سال ۸۹ با همین قیمت می شد تویوتا کمری فول یا یک مدل سوزوکی خرید.

علاوه بر این در سال ۹۲ تفاوت قیمت پارس خودرو و ایران خودرو بیشتر از امروز بود. آن سال مشتری برای خرید تندر ۹۰ مدل E2 از نوع دو گانه سوز از شرکت ایران خودرو باید ۳۸ میلیون تومان می پرداخت و هم زمان برخی هم از پارس خودرو همان را به قیمت ۳۵ میلیون تومان از کارخانه می خریدند. از سال ۹۲ نوسان قیمت خرید تندر ۹۰ رشد بسیار کمتری داشته است. به طوری که برای خرید همان تندر ۹۰ E2   از ایران خودرو و پارس خودرو به ترتیب باید ۳۹ میلیون و ۵۰۰ هزار و ۳۵ تومان پرداخته می شد. سال ۹۴ نیز تندر E2  بنزینی ۳۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروخته می شد. همین خودرو یک سال قبل حدود ۲۰۰ هزار تومان ارزان تر بود. در سال‌های ۸۶ تا ۹۲ به دلیل آنچه که به افزایش تحریم‌ها، افزایش نرخ ارز و رشد هزینه‌های تولید خودرو گفته می‌شد با انفجاری در قیمت خودرو روبرو بودیم.

افزایش قیمت ارز و نیز دشواری تهیه قطعه برای تولید خودرو باعث می‌شد که هزینه تمام شده آن برای تولیدکننده بسیار بیشتر شود. این افزایش قیمت نه فقط تندر بلکه خودروهای بسیار زیاد دیگری را دامن گیر کرد.  وقتی که سال ۸۴ یک پراید را می شد با ۶ میلیون تومان خرید، در سال ۹۰ این قیمت به ۱۶ میلیون رسید. یا در مثالی دیگر مدل تیپ دو ۲۰۶ در این مدت ۳.۵ برابر و ماکسیما ۳ برابر شد. با این حال این افزایش قیمت از سال ۹۲ به بعد با سرعت کمتری همراه بود. سال ۹۲ با ۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌شد صاحب یک مدل فول امکانات تندر۹۰ شد اما هم اکنون برای خرید تندر ۹۰ فول باید ۴۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خرج کنید. این تفاوت قیمتی نشان دهنده افزایش ۱۵ درصدی قیمت تندر در ۴ سال گذشته بوده‌است.

برای پیش خرید تندر، شرایط پارس تندر به این شکل است که ابتدا به صورت اینترنتی ۱۸ میلیون تومان واریز می کنید و با ۱۵ درصد سود به قیمت دی و بهمن همین امسال تحویل می گیرید. اما برای خرید تندر ۹۰ شرکت ایران خودرو باید ابتدا ۱۷ میلیون تومان بپردازید و سپس با سود ۱۸ درصد خودرو خود را اردیبهشت ۹۷ تحویل بگیرید. مدل اتوماتیک ایران خودرو نیز با همین شرایط اما با مبلغ ۲۳ میلیون تومان پیش ودیعه فروخته می‌شود. این درحالی است که مدل مشابه آن در پارس خودرو اگرچه ۲۰ میلیون تومان ودیعه دارد اما خودرو را خرداد ۹۷ به شما تحویل می‌دهند.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟