ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ربات انسان‌نما
کیان

این ربات انسان‌نما می‌تواند رانندگی کند [تماشا کنید]

این ربات که «موساشی» نام دارد با دست‌های رباتیک خود می‌تواند فرمان را نگه دارد و راهنما بزند و پاهای خود پدال‌ها را فشار دهد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ | ۲۰:۰۰

گروهی از محققان«دانشگاه توکیو» که یکی از آن‌ها مشاور تویوتا است، «ربات انسان‌نمای اسکلتی» به اسم «موساشی» ساخته‌اند که می‌تواند یک خودروی برقی کوچک را در مسیر مشخص‌شده کنترل کند.

موساشی که دو دوربین آن عملکردی مانند چشم انسان دارند، می‌تواند جاده مقابل خود و همچنین مناظر منعکس‌شده در آینه‌های کنار خودرو را ببیند. موساشی با دست‌های مکانیکی خود می‌تواند کلید ماشین را بچرخاند، ترمز دستی را بکشد و چراغ راهنما را روشن کند. موساشی همچنین با پاهای ضد لغزش خود، می‌تواند پدال گاز یا ترمز را فشار دهد.

چالش‌های آزمایش ربات انسان‌نما موساشی

دانشمندان پس از آموزش موساشی در مورد نحوه استفاده از فرمان خودرو، موفق شدند تا ربات خود را آزمایش کنند. در این آزمایش، ربات انسان‌نما باید در یک چهارراه به گوشه‌ای می‌پیچید و درعین‌حال قوانین راهنمایی را رعایت می‌کرد.

اما در آزمایش آن مشکلاتی وجود داشته است. به‌عنوان مثال، موساشی در موقعیت‌های شیب‌دار در زمینه حفظ سرعت مشکل داشت که دانشمندان می‌گویند دلیل آن‌ها محدودیت‌های فنی و جلوگیری از وقوع حادثه است.

بنابراین هنوز کارهای زیادی برای توسعه این ربات انسان‌نما وجود دارد. شاید در آینده و فرارسیدن نسل بعدی فناوری هوش مصنوعی که به‌ گفته مدیرعامل انویدیا به ربات‌ها تعلق دارد، از موساشی و سایر ربات‌های انسان‌نما کمک زیادی گرفته شود.

اخیراً نیز شرکت رباتیک 1X از پیشرفت‌ ربات‌های انسان‌نمای خود پرده برداشته بود. ربات‌های این شرکت با کمک هوش مصنوعی OpenAI می‌توانند با همکاری یکدیگر و انجام چندین کار متوالی، فرمان صوتی پیچیده کاربر را اجرا کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی