ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

چین رسماً از برنامه خود برای ارسال فضانورد به ماه تا پیش از سال 2030 رونمایی کرد

در شرایطی که آمریکا برای بازگشت به ماه آماده می‌شود، چین هم می‌خواهد تا پایان دهه به این کره سنگی برود.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۸ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

چین فعالانه به‌دنبال توسعه برنامه‌های فضایی خود در رقابت با آمریکاست و حالا رسماً اعلام کرده که می‌خواهد تا پیش از سال 2030 فضانوردان خود را به ماه برساند. این اتفاق در شرایطی می‌افتد که ناسا در نظر دارد تا در حدود سال 2025 به ماه برگردد.

به گزارش ABCNews، «لین شیچیانگ»، معاون رئیس آژانس فضانوردی انسانی چین، امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی تأکید کرد که هدف این کشور رسیدن به ماه تا سال 2030 است. آن‌ها همچنین برای اقامتی کوتاه در سطح ماه آماده می‌شوند و می‌خواهند کاوش‌های مشترک انسانی و رباتیک را در این کره انجام دهند.

چین و آمریکا، هر دو برنامه‌هایی برای ساخت پایگاه روی ماه دارند و این مسئله پرسش‌هایی را درباره همکاری‌های احتمالی بین این دو کشور به‌وجود آورده است. بااین‌حال، قوانین ایالاتمتحده این کشور را از همکاری با پکن منع می‌کند.

«لی یینگ‌لیانگ»، رئیس بخش فناوری آژانس پروازهای فضایی انسانی چین‌، می‌گوید آن‌ها امیدوارند که بتوانند همکاری‌های بین‌المللی بیشتری ازجمله با آمریکا داشته باشد: «موضع استوار کشور ما می‌گوید مادامی که هدف استفاده از فضا برای اهداف صلح‌آمیز باشد، آماده همکاری و ارتباط با هر کشور یا سازمانی هستیم. شخصاً متأسفم که کنگره آمریکا قوانینی را برای منع همکاری در حوزه هوافضا بین ایالات‌متحده و چین وضع کرده است. شخصاً خیلی زیاد از این بابت افسوس می‌خورم.»

چین فضانوردان جدید ایستگاه فضایی خود را معرفی کرد

سه فضانوردی که برای سفر به ایستگاه فضایی معرفی شده‌اند

چین همچنین امروز سه فضانوردی را معرفی کرد که قرار است فردا صبح به ایستگاه فضایی این کشور بروند و جانشین فضانوردانی شوند که از حدود شش ماه پیش در این ایستگاه حضور داشته‌اند. این سازمان ظاهراً می‌خواهد از این پس هر سال دو مأموریت فضایی را برای تعویض فضانوردان ایستگاه خود انجام دهد.

«گویی هایچو»، استاد مؤسسه تحقیقات هوافضای پکن، «جینگ هایپنگ»، فرمانده عملیات و «ژو یانگژو»، متخصص بخش محموله خواهند بود. هایچو اولین فضانورد غیرنظامی چین است که در طول تاریخ مأموریت‌های این کشور به فضا می‌رود.

پیش‌تر گفته شده بود که کار احداث ایستگاه فضایی تیانگونگ در ماه نوامبر 2022 به پایان رسیده است؛ حالا باید منتظر پرتاب چهارمین ماژول این ایستگاه باشیم که برای میزبانی از آزمایش‌های علمی و کمک به بهبود شرایط زندگی فضانوردان نصب خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی