ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پرتاب فالکون ۹
علمی

اسپیس‌ایکس ۲۲ ماهواره دیگر استارلینک را به مدار ارسال کرد

قرار بود اسپیس‌ایکس رکورد فاصله دو پرتاب متوالی از زمین را بشکند، اما موفق نشد.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۶ مرداد ۱۴۰۲ | ۱۴:۰۰

اسپیس‌ایکس صبح روز جمعه ۲۲ ماهواره استارلینک را به مدار فرستاد و راکت را روی دریا فرود آورد. این پرواز در ساعت ۱۲:۰۱ به وقت محلی (۷:۳۱ به‌وقت تهران) با راکت فالکون ۹ و فضاپیمای استارلینک از ایستگاه فضایی دماغه کاناورال در فلوریدا به پرواز درآمد.

مرحله اول راکت فالکون ۹ حدود ۸٫۵ دقیقه بعد، طبق برنامه، روی کشتی پهپادی A Shortfall of Gravitas فرود آمد. طبق توصیف مأموریت اسپیس‌ایکس، این پانزدهمین پرتاب و فرود این بوستر بود.

حالا این راکت تنها یک پرواز تا رسیدن به رکورد استفاده مجدد اسپیس‌ایکس فاصله دارد. رکورد فعلی در اختیار دو راکت فالکون ۹ پیشین است.

مرحله بالاتر نیز حدود یک ساعت بعد از پرتاب ۲۲ ماهواره استارلینک آن‌ها را در مدار زمین قرار داد.

برنامه رکوردشکنی اسپیس‌ایکس

پرتاب ماهواره‌های استارلینک قرار بود بخشی از یک برنامه رکوردشکنی دیگر نیز باشند. این کمپانی فضایی قصد داشت یک راکت فالکون هوی را نیز ساعت ۱۱:۰۴ شب به‌ وقت محلی از مرکز فضایی کندی ناسا پرتاب کند. این مرکز فضایی در همسایگی ایستگاه فضایی دماغه کاناورال قرار دارد.

همچنین ابتدا قرار بود فالکون ۹ در ساعت ۱۰:۲۰ دقیقه شب به‌ وقت محلی پرتاب شود. اما اسپیس‌ایکس آن را به‌دلیل انتظار برای آب‌وهوای بهتر به‌ تعویق انداخت.

اگر فالکون ۹ و فالکون هوی هر دو طبق برنامه پرتاب می‌شدند، رکورد کمترین فاصله زمانی میان دو پرتاب از ساحل شرقی آمریکا شکسته می‌شد. طبق برنامه‌ریزی اولیه، فاصله میان این دو پرتاب ۴۴ دقیقه بود.

رکورد فعلی ۹۷ دقیقه است که در تابستان ۱۹۶۶ بین دو پرتاب جمینای ۱۱ و تایتان ۱۱ وجود داشت.

اسپیس‌ایکس درنهایت مجبور شد پرتاب فالکون هوی را به‌دلیل نیاز «وارسی کامل وسیله» به جمعه شب منتقل کند. به‌این‌ترتیب این کمپانی فرصت کاهش رکورد دو پرتاب متوالی به ۴۴ دقیقه را از دست داد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی