ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

زندگی روی ماه
علمی

ناسا ظاهراً تا سال ۲۰۴۰ ساخت خانه با چاپگر سه‌بعدی را روی ماه آغاز می‌کند

ناسا اعلام کرده قصد دارد تا سال ۲۰۴۰ به کمک چاپگرهای سه بعدی شروع به ساختن خانه روی سطح ماه و سپس مریخ کند.

آرزو مصطفوی
نوشته شده توسط آرزو مصطفوی | ۱۴ مهر ۱۴۰۲ | ۲۱:۳۰

ناسا اعلام کرده قصد دارد تا سال ۲۰۴۰ ساخت خانه روی ماه را به کمک چاپگر سه بعدی آغاز کند. پس دور از انتظار نیست که در طول زندگی خود شاهد سکونت مردم روی ماه و پس از آن مریخ باشیم.

نیم قرن پیش، فضانوردان «آپولو ۱۷» سه روز را بر روی ماه سپری کردند و به مدت ۷۵ ساغت با لباس‌های فضایی خود بر روی قمر زمین قدم زدند. ماموریت‌های آپولو پس از آن زمان متوقف شد و دیگر کسی روی قمر زمین قدم نگذاشت. اما حالا ناسا درحال برنامه‌ریزی برای بازگشت به ماه است.

ناسا در این پروژه قصد دارد خانه‌هایی را به کمک چاپگر سه بعدی روی ماه بسازد. این خانه‌ها نه تنها برای فضانوردان است، بلکه افراد غیرنظامی نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. ناسا باور دارد که تا سال ۲۰۴۰، ایالات متحده اولین مقر خود را روی قمر زمین خواهد داشت.

ناسا برای تحقق این هدف قصد دارد یک چاپگر سه بعدی را به ماه بفرستد تا ساختارهای خانه‌ها را لایه لایه طراحی و تولید کند. سپس ربات‌ها با استفاده از قطعات معدنی موجود در سطح، این لایه‌ها را درکنار یکدیگر قرار می‌دهند تا خانه‌ها شکل بگیرند.

یکی از چالش‌هایی که ناسا در انجام این پروژه با آن روبرو است، گرد و غبار موجود روی سطح قمر زمین است. گرد و غبار ماه پودر سابیده شده با ذرات بسیار ریزی است که علاوه بر آنکه سمی هستند، می‌تواند در صورت وجود جریان‌های باد شدید حتی شیشه را هم دچار شکاف کند.

زندگی روی ماه

اما دانشمندان در تلاش هستند تا چاپگر سه بعدی که به سطح قمر زمین فرستاده می‌شود، با استفاده از مواد موجود روی سطح لایه‌های خانه‌ها را تولید کند. آن‌ها باور دارند هنگامی که خانه‌ها از جنس سطح ماه باشد، در این صورت مقاومت بیشتری در برابر باد یا تغییرات دمایی ۶۰۰ درجه‌ای دارند.

ناسا اکنون در حال همکاری با شرکت فناوری ساخت و ساز به نام «ICON» است. این شرکت قرار است در چاپ سکوهای فرود موشک، ساخت زیستگاه‌ها و خانه‌های بتنی مقاوم در ماه با ناسا همکاری کند.

در صورت موفقیت ناسا در ساخت خانه و دیگر زیستگاه‌ها در ماه، دیگر بلند پروازانه نیست اگر دانشمندان قصد داشته باشند تا بر روی مریخ نیز همین تجهیزات را راه‌اندازی کنند.

اکنون ناسا در تلاش است تا با پروژه «آرتمیس» بازگشت خود به قمر زمین را تکرار کند. آرتمیس ۱ اولین ماموریت از پنج ماموریت برنامه‌ریزی شده ماه از مرکز فضایی «کندی» است که در آن ربات‌ها به دور قمر زمین چرخیدند و به سلامت به زمین بازگشتند. در ماموریت بعدی که در سال ۲۰۲۴ خواهد بود، قرار است چهار خدمه انسانی از جمله اولین زن و اولین فرد سیاه پوست روی سطح ماه قدم بگذارند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی