ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

واکسن خوراکی
علمی

موفقیت در توسعه واکسن خوراکی کرونا؛ محققان فاز اول کارآزمایی بالینی را پشت‌سر گذاشتند

دانشمندان درحال توسعه واکسن کرونا جدیدی هستند که به‌جای تزریق شکل خوراکی دارد و شما را در برابر ویروس کرونا مقاوم می‌کند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۳ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۰

اگر واکسن کرونا خوراکی بود، استفاده از آن راحت‌تر نمی‌شد؟ حالا گروهی از محققان دقیقاً واکسنی ساخته‌اند که به‌صورت خوراکی وارد بدن می‌شود. این واکسن درحال‌حاضر فاز 1 کارآزمایی بالینی را پشت‌سر گذاشته و تاکنون نویدبخش ظاهر شده است.

واکسن خوراکی کرونا با نام QYNDR (که به‌صورت «کیندر» خوانده می‌شود) توانسته با موفقیت از فاز اول کارآزمایی بالینی بیرون بیاید و درحال‌حاضر به‌دنبال جذب سرمایه برای ادامه تحقیقات است. این واکسن با روش مصرف ساده‌تر خود امیدوار است که بتواند در سال‌های آینده به گزینه‌ای مناسب برای مقابله با گونه‌های مختلف کرونا تبدیل شود.

«کایلی فلانیگن»، بنیان‌گذار US Specialty Formulations که سازنده واکسن QYNDR است، درباره این محصول می‌گوید: «ساخت واکسنی که بتواند با عبور از سیستم گوارش شما دوام بیاورد، واقعاً چالش‌برانگیز است. ما دریافتیم که چگونه می‌توان واکسن را از معده و روده عبور داد و همچنان اثربخشی آن را حفظ کرد تا واکنش مناسب را در سیستم ایمنی به‌وجود بیاورد.»

واکسن خوراکی کرونا سرمایه‌گذاری لازم دارد

این واکسن در فاز اول کارآزمایی بالینی در نیوزلند موفق ظاهر شده است، اما برای پشت‌سرگذاشتن ارزیابی‌های بعدی و درنهایت ورود به بازار، باید کارآزمایی‌های بالینی بیشتری را طی کند. به همین منظور این پروژه نیازمند سرمایه‌گذاری است. فلانیگن چند روز پیش به کنفرانس سلامت جی‌پی مورگان رفته بود تا برای پروژه خود سرمایه جذب کند.

بااین‌حال، واکسن QYNDR برای ورود به بازار واکسن‌های کرونا، رقابت سختی با فایزر، مدرنا، آسترازنکا و جانسون و جانسون خواهد داشت. از سوی دیگر، سایر شکل‌های واکسن کرونا مثل واکسن اسپری بینی هم کم‌کم دارند وارد بازار می‌شوند و اگر موفقیت آن‌ها تثبیت شود، می‌توانند تمام توجهات را به خود جلب کنند.

اگرچه با گذشت حدود سه سال از زمان آغاز همه‌گیری ویروس کرونا افراد کمتری به این بیماری توجه دارند، اما کووید-19 همچنان زنده و خطرناک است. موج جدید شیوع این ویروس در چین بسیاری از شهروندان این کشور را مبتلا کرده و هزاران نفر را به کام مرگ کشانده است. علاوه‌براین، ریسک جهش‌های جدید همواره مطرح است و نمی‌توان پیش‌بینی کرد که جهش بعدی چه تغییراتی را برای این عامل بیماری‌زا به‌همراه خواهد داشت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Mohammad Sadegh Manafi
    Mohammad Sadegh Manafi | ۵ بهمن ۱۴۰۱

    خود واکسن چی بود این چی باشه خدا رحم کنه

مطالب پیشنهادی